Mozgás közben nem elég a két méteres távolság korona vírus idején
- Dátum: 2020.04.25., 10:38
- Boros Tamás
- biciklizés, futás, korona vírus, követési távolság, mozgás, sport, sportolás, távolság
A járvány idejére előírt 2 méteres távolságtartás bőven elegendő, sőt, az az előírt, ha szélcsendes időben álldogálunk egymás mellett – sportolás közben viszont ezt az általános szabályt felülírja az aerodinamika és az erős kilégzés – írja a Leuveni és Eindhoveni Egyetemek tanulmánya.
Abból indultak ki, hogy a versenyeken mindig azt látjuk, hogy a sportolók egymás szélárnyékába igyekeznek behúzódni, hogy kisebb energiabefektetéssel tudják tartani a tempót. Azt hinnénk, hogy ennek más az oka, pedig komoly tudományos háttere van, ugyanis számítógépes modellezéssel kutatják az ideális távolságot.
Magam is azt hittem, mint aki általában biciklizik, hogy elég ha megtartom azt a szokásos távolságot, amit egyébként előírnak a járványhelyzet idején, de rá kellett jönnöm, hogy ez bizony nem igaz. Amikor ugyanis elkezdünk sétálni, futni vagy biciklizni, a kilélegzett levegő mögöttünk kezd örvényleni, benne a kilélegzett, esetleg kiköhögött részecskékkel. Pont ez az a részecskefelhő, amit nagyon szeretnénk járvány idején minél inkább elkerülni.
A szimulációk szerint a kilélegzett részecskék mögöttünk landolnak, és az is kis kockázatot rejt, ha két külön sávban haladunk egymás után. Ezért ajánlatos tehát egymás mellett, és nem egymás mögött futni, kerékpározni. Akkor van a legnagyobb esélyünk belesétálni a másik ember részecskefelhőjébe, ha pont a másik mögött haladunk.
S hogy mik ezek az ideális távolságok:
Intenzívebb séta esetén, egy vonalban haladva, legalább 4-5 métert kellene tartani, tehát megint csak azt lehet mondani, haladjunk egymás mellett.
Futásnál és lassú biciklizésnél 10 méter javasolt
Biciklis edzéstempónál 20 méter
Éppen ezért érdemes ezeket leginkább kihaltabb helyeken végeznünk, mert a köztéri parkokban, ligetekben nehéz betartani ezeket a távolságokat, amik valljuk be, nem hangzanak túl barátságosan, és sokkal nehezebben betarthatóak. Mert azt azért tegyük hozzá, hogy nagy átlagban szerencsére mi, magyarok betartjuk a járványügyi szabályokat, igyekszünk megfelelni nekik.
Lehet, hogy futni vagy biciklizni egyedül kell elmennünk inkább ezekben az időkben.
B.T.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!