Mozgás közben nem elég a két méteres távolság korona vírus idején
- Dátum: 2020.04.25., 10:38
- Boros Tamás
- biciklizés, futás, korona vírus, követési távolság, mozgás, sport, sportolás, távolság
A járvány idejére előírt 2 méteres távolságtartás bőven elegendő, sőt, az az előírt, ha szélcsendes időben álldogálunk egymás mellett – sportolás közben viszont ezt az általános szabályt felülírja az aerodinamika és az erős kilégzés – írja a Leuveni és Eindhoveni Egyetemek tanulmánya.
Abból indultak ki, hogy a versenyeken mindig azt látjuk, hogy a sportolók egymás szélárnyékába igyekeznek behúzódni, hogy kisebb energiabefektetéssel tudják tartani a tempót. Azt hinnénk, hogy ennek más az oka, pedig komoly tudományos háttere van, ugyanis számítógépes modellezéssel kutatják az ideális távolságot.
Magam is azt hittem, mint aki általában biciklizik, hogy elég ha megtartom azt a szokásos távolságot, amit egyébként előírnak a járványhelyzet idején, de rá kellett jönnöm, hogy ez bizony nem igaz. Amikor ugyanis elkezdünk sétálni, futni vagy biciklizni, a kilélegzett levegő mögöttünk kezd örvényleni, benne a kilélegzett, esetleg kiköhögött részecskékkel. Pont ez az a részecskefelhő, amit nagyon szeretnénk járvány idején minél inkább elkerülni.
A szimulációk szerint a kilélegzett részecskék mögöttünk landolnak, és az is kis kockázatot rejt, ha két külön sávban haladunk egymás után. Ezért ajánlatos tehát egymás mellett, és nem egymás mögött futni, kerékpározni. Akkor van a legnagyobb esélyünk belesétálni a másik ember részecskefelhőjébe, ha pont a másik mögött haladunk.
S hogy mik ezek az ideális távolságok:
Intenzívebb séta esetén, egy vonalban haladva, legalább 4-5 métert kellene tartani, tehát megint csak azt lehet mondani, haladjunk egymás mellett.
Futásnál és lassú biciklizésnél 10 méter javasolt
Biciklis edzéstempónál 20 méter
Éppen ezért érdemes ezeket leginkább kihaltabb helyeken végeznünk, mert a köztéri parkokban, ligetekben nehéz betartani ezeket a távolságokat, amik valljuk be, nem hangzanak túl barátságosan, és sokkal nehezebben betarthatóak. Mert azt azért tegyük hozzá, hogy nagy átlagban szerencsére mi, magyarok betartjuk a járványügyi szabályokat, igyekszünk megfelelni nekik.
Lehet, hogy futni vagy biciklizni egyedül kell elmennünk inkább ezekben az időkben.
B.T.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
Kéktúrára fel!
Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.