Mi történik, ha éhezünk?
- Dátum: 2020.05.31., 21:43
- Martinka Dia
- ájulás, aktivitás, alvás., aminosav, drasztikus, egészséges, éhezés, érintett, étrendkiegészítő, fehérje, felnőtt, fogyókúra, glikogénraktár, glükóz, hajhullás, idegrendszer, immunrendszer, izmok, kalória, kalóriabevitel, kalóriaszegény, koplalás, mennyiségi éhezés, minőségi éhezés, mozgás, nyomelem, nyomelemhiány, sóbevitel, szénhidrát, szervezet, tápérték, üres kalória, vércukorszint, vitamin, zsír, zsírsav, zsírszövet
Egy átlagos felnőtt szervezet – kortól és aktivitástól, nemtől függően - naponta 2000-2500-3000 kalóriát igényel, fehérjék, vitaminok, nyomelemek, szénhidrátok, zsírok megfelelő kombinációjában. Ha túl kevés a kalóriabevitel, drasztikus a fogyókúra, koplalunk, VAGY folyton üres kalóriákat eszünk, tápértékek, vitaminok bevitele nélkül táplálkozunk, akkor éhezik a szervezet. Az éhezés lehet mennyiségi és minőségi is.
Ha valaki éhezteti magát, akkor legyengíti az immunrendszerét, leépíti az izmait, de a súlyos koplalás, akár halálhoz is vezethet.
A minőségi és mennyiségi éhezés között annyiban van különbség, hogy a minőségi éhezéssel a bevitt táplálék elegendő kalóriát tartalmaz, azonban a táplálék összetétele miatt számtalan tápanyag hiányzik, gondoljunk például bizonyos aminosavakra és zsírsavakra, amit a szervezet nem tud önmaga előállítani, sőt a vitaminok és nyomelemek jelentős része is ebbe a csoportba tartozik.
Kalóriaszegény, mennyiségi éhezős étrend mellett szervezetünk az energiát hasznosító izmokat is lebontja, majd a koplalás abbahagyását követően csak a zsírt építi vissza, majd jól el is raktározza, felkészülve a következő koplalásra, azaz arra, hogy mikor vonják meg tőle legközelebb a táplálékot.
A szervezet egyik alapvető feladata a vércukorszint fenntartása, mivel a központi idegrendszer működéséhez elengedhetetlen a glükóz. Éhezéssel a glikogénraktárak kimerülnek, ezt követően pedig a szervezet a fehérjék lebontásából származó aminosavakból állítja elő a szervezet működéséhez szükséges glükózt.
Az éhezés során a test zsírszövetei lebontódnak, az izomzat sorvadni kezd, a csontok „kiugranak” szinte a helyükről, az immunrendszer teljesen legyengül. A minimális sóbevitel miatt csökken a vérnyomás, amely hirtelen ájuláshoz vezethet.
A minőségi éhezés (huzamosabb ideig a létfontosságú tápanyagok megvonása) kevésbé feltűnő elváltozásokkal jár, de súlyos vitamin-és nyomelemhiány alakul ki.
A mennyiségi éhezéssel ellentétben – amely a szegény országokra jellemző, ahol nincs elég élelem – a minőségi éhezést folytatók általában sokat esznek és kalóriadúsan, azonban ezek többsége üres kalória, nasi, csokoládé, cukorka, chipsz, rágcsálnivalók, sütemények, gyorséttermi ételek, melyek nem elégítik ki a szervezet vitaminigényét.
A minőségi éhezés (túl sok kalóriában kevés tápanyag) következményeit gyakran csak akkor veszik észre az érintettek, amikor a vitamin- és ásványianyag hiány már állandó fáradékonysághoz, töredező körmökhöz, hajhulláshoz, idegrendszeri problémákhoz vezet, mint stressz, idegesség, állandó feszültség. Jellemzőek a fizikai tüneteknél a romló fogak, és természetesen az elhízás is, hiszen csupa egyszerű szénhidrátokat fogyaszt az illető. A minőségi éhezés és az egyoldalú táplálkozás közé nyugodtan tegyünk egy egyenlőségjelet.
Míg a szegény országokra az éhínség a jellemző, addig a modern országok népbetegsége a minőségi éhezés, az egyoldalú táplálkozás. A megoldás most is a jó öreg módszer: változatos és egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás, elegendő alvás, megfelelő étrendkiegészítők és vitaminok, friss levegő.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?