Néhány fitness tévhit
- Dátum: 2020.06.03., 21:12
- Martinka Dia
- edző, étrendkiegészítő, fájdalom, fitness, futócipő, futópad, futótechnika, gyakorlat, hasizmok, hasprés, helytelen, húzódás, izomfájdalom, izomláz, ízületi probléma, izzadás, karantén, kardio, keresztedzés, kezeletlen, kigyúrt, kocog, kondigép, konditerem, mérleg, sérülés, sportág, sportol, súlyzó, szabálytalan, személyi edző, testépítő, tévhit, visszajelzés, zsírégetés., zsírégető
A fitness fénykorát éljük, de más sportágak is népszerűek, a karantén kihozta az embereket kocogni a természetbe és többen elkezdtek otthon online edzeni, van azonban néhány tévhit, melyet azért jó tisztázni, ha valaki sportolni kezd.
A tízmillió edző országa vagyunk, szoktam néha gondolni magamban, mikor két edzés után már tanácsokat adunk a másiknak és közben nincs is mindennek valós alapja. Nézzük a tévhiteket!
Futópadon könnyebb futni.
Nem igaz. A futás egy nagyon jó és hatékony edzésforma, viszont terheli a térdet és az ízületeket, teljesen mindegy, hogy futópadon tesszük, vagy a természetben. Nyilván a rekortános futópálya, vagy a salak más, mint egy aszfaltos betonút, de a térdekre így is-úgy is ránehezedik a súlyunk.
Helyes futótechnika, megfelelő futócipő és sok keresztedzés (pl. biciklizés) a megoldás.
A kockás hasizmokhoz sok hasizomgyakorlat kell. Nem igaz.
A hasprés az egyik legismertebb hasizomerősítő gyakorlat ez tény, de a kockás has még mindig a konyhában kezdődik és a legtisztább étkezéssel, szigorú diétával érhető el, illetve kardio mozgással, zsírégető edzésekkel.
Ha nem izzadunk, nem is edzünk elég jól. Nem igaz.
Konditeremben súlyzózva én nem szoktam annyira megizzadni, mint, ha lefutok 10-20 kilométert, ez tény, de attól még a súlyzó nagyon is hatásos edzés.
Az izzadásnak nincs köze ahhoz, hogy hány kalóriát égetünk, ezért egy tempós sétálás például anélkül válik jó edzéssé, hogy nem lettünk csurom vizesek a végére.
Kondigépekkel szabályos gyakorlatokat végezhetünk.
Ez sem igaz, hiszen a kondigéppel is lehet helytelenül erősíteni és szabálytalanul edzeni. A helyes használatukról egy edző, vagy hozzáértő testépítő személy adhat megfelelő tanácsokat, azokat kell betartanunk.
Fájdalom a barátunk?
Nekem ugyan nem a barátom. Egy izomláz azért néha jó visszajelzés arról, hogy dolgoztam és küzdöttem, de egy sérülés, egy elhúzódó izomfájdalom, egy nem múló húzódás, egy ízületi probléma egyáltalán nem az a kategória, amit kezeletlenül hagyunk és büszkén ráedzünk. Ezekből később komoly baj lehet és lesz is.
A mérleg nem hazudik.
Az nem, de nem is mérvadó. Az izomtömeg sokkal nehezebb, mint a zsír, tehát a mérleg mutatta számok nem olyan pontosak, mint a mérőszalag, a ruháink, vagy a tükör. Le a mérleggel.
A sok súlyzózástól kigyúrt leszek és nem nőies. Dehogy!
Nagyon sokat kellene ahhoz edzeni egy nőnek hatalmas súlyokkal, s horribilis összegekért megvásárolt rengeteg étrendkiegészítőt szedniük, s vasszigorral táplálkozniuk, hogy úgy nézzenek ki, mint akik a színpadra készülnek. Kizárt, hogy a heti 3x 40 perc konditól valaki muszklis izompacsirta lesz.
Van helyi zsírégetés.- Nem, nincs helyi zsírégetés. Mindenhonnan fogyunk, s először onnan, ahonnan nem szeretnénk.
Aki sokat edz, bármit ehet. - Persze, ha nem gond neki, hogy önmaga ellen dolgozik és az edzésének nem fog látszani semmilyen eredménye. Ezt pedig ki szeretné vajon.
Dicséretes dolog komolyan venni az edzést és a sportot, váltogatni az edzéseket, rendszeresen mozogni, ám nem szabad mindent elhinni, amit az edzőteremben hallunk.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.