Néhány fitness tévhit
- Dátum: 2020.06.03., 21:12
- Martinka Dia
- edző, étrendkiegészítő, fájdalom, fitness, futócipő, futópad, futótechnika, gyakorlat, hasizmok, hasprés, helytelen, húzódás, izomfájdalom, izomláz, ízületi probléma, izzadás, karantén, kardio, keresztedzés, kezeletlen, kigyúrt, kocog, kondigép, konditerem, mérleg, sérülés, sportág, sportol, súlyzó, szabálytalan, személyi edző, testépítő, tévhit, visszajelzés, zsírégetés., zsírégető
A fitness fénykorát éljük, de más sportágak is népszerűek, a karantén kihozta az embereket kocogni a természetbe és többen elkezdtek otthon online edzeni, van azonban néhány tévhit, melyet azért jó tisztázni, ha valaki sportolni kezd.
A tízmillió edző országa vagyunk, szoktam néha gondolni magamban, mikor két edzés után már tanácsokat adunk a másiknak és közben nincs is mindennek valós alapja. Nézzük a tévhiteket!
Futópadon könnyebb futni.
Nem igaz. A futás egy nagyon jó és hatékony edzésforma, viszont terheli a térdet és az ízületeket, teljesen mindegy, hogy futópadon tesszük, vagy a természetben. Nyilván a rekortános futópálya, vagy a salak más, mint egy aszfaltos betonút, de a térdekre így is-úgy is ránehezedik a súlyunk.
Helyes futótechnika, megfelelő futócipő és sok keresztedzés (pl. biciklizés) a megoldás.
A kockás hasizmokhoz sok hasizomgyakorlat kell. Nem igaz.
A hasprés az egyik legismertebb hasizomerősítő gyakorlat ez tény, de a kockás has még mindig a konyhában kezdődik és a legtisztább étkezéssel, szigorú diétával érhető el, illetve kardio mozgással, zsírégető edzésekkel.
Ha nem izzadunk, nem is edzünk elég jól. Nem igaz.
Konditeremben súlyzózva én nem szoktam annyira megizzadni, mint, ha lefutok 10-20 kilométert, ez tény, de attól még a súlyzó nagyon is hatásos edzés.
Az izzadásnak nincs köze ahhoz, hogy hány kalóriát égetünk, ezért egy tempós sétálás például anélkül válik jó edzéssé, hogy nem lettünk csurom vizesek a végére.
Kondigépekkel szabályos gyakorlatokat végezhetünk.
Ez sem igaz, hiszen a kondigéppel is lehet helytelenül erősíteni és szabálytalanul edzeni. A helyes használatukról egy edző, vagy hozzáértő testépítő személy adhat megfelelő tanácsokat, azokat kell betartanunk.
Fájdalom a barátunk?
Nekem ugyan nem a barátom. Egy izomláz azért néha jó visszajelzés arról, hogy dolgoztam és küzdöttem, de egy sérülés, egy elhúzódó izomfájdalom, egy nem múló húzódás, egy ízületi probléma egyáltalán nem az a kategória, amit kezeletlenül hagyunk és büszkén ráedzünk. Ezekből később komoly baj lehet és lesz is.
A mérleg nem hazudik.
Az nem, de nem is mérvadó. Az izomtömeg sokkal nehezebb, mint a zsír, tehát a mérleg mutatta számok nem olyan pontosak, mint a mérőszalag, a ruháink, vagy a tükör. Le a mérleggel.
A sok súlyzózástól kigyúrt leszek és nem nőies. Dehogy!
Nagyon sokat kellene ahhoz edzeni egy nőnek hatalmas súlyokkal, s horribilis összegekért megvásárolt rengeteg étrendkiegészítőt szedniük, s vasszigorral táplálkozniuk, hogy úgy nézzenek ki, mint akik a színpadra készülnek. Kizárt, hogy a heti 3x 40 perc konditól valaki muszklis izompacsirta lesz.
Van helyi zsírégetés.- Nem, nincs helyi zsírégetés. Mindenhonnan fogyunk, s először onnan, ahonnan nem szeretnénk.
Aki sokat edz, bármit ehet. - Persze, ha nem gond neki, hogy önmaga ellen dolgozik és az edzésének nem fog látszani semmilyen eredménye. Ezt pedig ki szeretné vajon.
Dicséretes dolog komolyan venni az edzést és a sportot, váltogatni az edzéseket, rendszeresen mozogni, ám nem szabad mindent elhinni, amit az edzőteremben hallunk.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?