Úristen, terhes a feleségem!
- Dátum: 2020.06.10., 16:18
- Martinka Dia
- anyuka, apa, apai érzések, baba, babaágy, babaillat, babakocsi, babavárás, bútor, érzelmi, feleség, festés, figyelmesség, gyerekülés, házimunka, hormon, hullámvasút, izgalmak., kismama, orvosi vizsgálatok, otthon, önbizalom, pelenkázó, pocak, poronty, rosszullét, segítség, simogat, támogatás, tolerál, trimeszter, türelem, várandós
Szögezzük le, bizony az apa is babát vár. Nemcsak az anyuka. Ugyan az apuka pocakját nem simogatja és nem dicsérgeti senki (sem egyéb más testrészét, ami szintén közrejátszott a történetben) ám lassan benne is tudatosul, hogy apuka lesz. Nem véletlen az a 9 hónap, bizony fel kell készülni alaposan erre a szerepre.
Az biztos, hogy idő és türelem kell ahhoz, hogy az apukák is megértsék, babájuk lesz. A férjem bevallotta férfiasan, benne a domborodó pocak látványa nem keltett egyből apai érzéseket a babavárás alatt, nem tudott vele mit kezdeni, nála az váltotta ki ezeket az érzéseket, amikor megláthatta, a kezében tarthatta a fiait. Ha az apuka megérzi a babaillatot, onnantól minden megy magától.
Mi mindenre kell felkészülnie egy leendő apukának, s miben segítheti a várandós feleségét? Nos, rengeteg mindenben.
A támogatás és a figyelmesség alap, még akkor is, ha párunk a kezdeti időkben a hormonok miatt esetleg feszültebb, nyugtalanabb, idegesebb, érzékenyebb, a rosszullétek miatt levertebb. Érzelmi hullámvasúton ülünk, ezt tolerálni illik.
Segíthet többet a házimunkában, a nagyobb gyerekek körül. A feleség az első trimeszterben a hormonok miatt fáradtabb, a várandósság végén pedig a baba súlya miatt mozog nehezebben, fárad el hamarabb, lehet kimerültebb. Oké, az apa is, de ez most nem számít…
Dicsérni az anyukát, amennyit csak lehet. Akkor sem vagyunk mi anyukák magabiztosak, ha már esetleg egy vagy két porontyot nevelünk, pláne, ha mellette még dolgozunk is, háztartást vezetünk, könnyen válhatunk bizonytalanná, a külsőnkkel kapcsolatban pedig nagyon elégedetlenné. A szokásosnál is fontosabb az önbizalmunk növelése, erősítése.
Fészekrakás. Babaágy, pelenkázó asztal, gyerekülés, babakocsi, kisruhák, cumisüvegek és egyebek. Sok mindent kell beszerezni, erre bőven elég a 9 hónap, de azért el kell kezdeni és ebben bizony a nagy feladat az apukára hárul. Legalábbis ami a babakocsit, bútorokat, gyerekszoba kifestését illeti, hogy mire megszületik a pici, a mama és a baba a kórházból egy elkészült, rendezett otthonba térhessen haza.
Ha szabad a kismamának sportolni, az nagyon jó, érdemes az apukának is részt venni ebben, no nem a terhestornára gondolok, de egy nagyobb sétára, túrára elkísérheti párját, mielőtt apukának nagyobb pocakja lesz a babavárás végére, mint az anyukának.
Terhesgondozás. Az apukák mindenképp kísérjék el a vizsgálatokra párjukat. A terhes nők számára rendkívül fontos, hogy a párjuk jelen legyen az ultrahangokon, orvosi vizsgálatokon.
A babavárás időszaka számos meglepetést tartogat a nő számára, akkor is, ha nem az első terhessége, s bizony ezekből az izgalmakból a férfiak sem maradnak ki. De így kerek és ettől szép és izgalmas ez a 9 hónap.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.