Menü

Káros kozmetikumok – jobb, ha nem használod

Meglepődnél, ha olykor tüzetesen végigolvasnád az arckrémed, az alapozód, a krémeid, a tusolód, az arcpakolásaid, a dekorkozmetikumaid összetevőinek listáját! Pedig van belőlük a fürdőszobapolcon dögivel. Állítólag egy átlagos nő százhatvannyolc, egy férfi nyolcvanöt kozmetikai összetevőt ken magára egyetlen nap alatt.

Néha bele sem gondolunk vásárláskor, hogy el kéne olvasni az összetételt, merthogy ezek közül bármelyik káros is lehet, netán allergiát okozhat, vagy ami még rosszabb: rákkeltő hatású.

Ha valakinek a bőre érzékeny, vagy esetleg babát vár, mindenképp a gyengédebb termékek közül kell válogatnia, s alaposan odafigyelni az összetevőkre.

A reklámok természetesen eladni akarnak, ott csupa hatékony és szuperholmikról beszélnek, de nem szabad mindent elhinni, amit a hirdetésekben látunk, s gondolkodás nélkül drága kencékkel szépíteni magunkat, a termékek alapos tanulmányozása nélkül.

Melyek azok az alkotóelemek, melyeket mindenképp próbáljunk elkerülni?

Például a kőolajszármazékok. Ezekre mondják, hogy olcsó anyagok, és valójában olyan „élettelen” olajok, amelyek semmilyen pozitív hatással nincsenek a bőrre, sőt! Ugyanide sorolhatnám a szilikonokat.

A szilikonokat tartalmazó krémek könnyen beszívódnak a bőrbe, de ezek tulajdonképpen műanyagok, jobb nem magunkra kenni.

Tartósítószerekkel is óvatosan! Sajnos ma már mindenben vannak. Ezek az alapanyagok irritálhatják a bőrt és a környezetet is szennyezik. Nem barátunk.

Alumínimum származékok jönnek a sorban. Megtalálható izzadásgátlóban, dezodorokban, arckrémekben, de még babaápolási készítményekben is.

Parabének halmaza…ismerős szó. A parabének tartósítószerek, melyek igencsak veszélyesek lehetnek, mivel a bőrön keresztül felszívódva a hormonrendszer működésébe is beavatkozhatnak, nagyon káros anyagok. A szintetikus illatanyagok kerülése is fontos, ugyanis ezek durva bőrirritációt okozhatnak.

Miért olyan fontos erről beszélni? Mert a káros kozmetikumok használata hosszú távon számos következménnyel járhat, például allergiát okozhatnak, vagy irritálhatják a bőrt, de okozhatnak hosszútávon mérgezési, vagy környezetvédelmi problémákat is.

Én magam sose használok olyan termékeket, melyek állatkísérletekkel járnak, vagy szennyezik a földet.

A fenti sorok remélhetőleg adtak némi támpontot ahhoz, hogy ezentúl kicsit több időt szánjunk a kozmetikai polcok előtti körültekintő válogatáshoz, s a természetes, natúr kozmetikumokkal ismerkedjünk.

Martinka Dia

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!