Menü

Jelnyelvből nyelvvizsga? Igen!

Bár sok nagyothalló nem jelnyelvvel kommunikál, mégis a tendencia azt mutatja, hogy egyre többen vannak, akik megtanulják és használják is a jelnyelvet. A siket emberek sajnos nem tudnak megtanulni hallani, viszont mi meg tudunk tanulni jelelni! Ha nincs siket ismerősünk, akkor is kerülhetünk életünk során olyan szituációba, hogy a jelnyelv tudásunkkal segíteni tudunk. Érdemes megtanulni!

Vajon, hogyan kell elképzelni, egy jelnyelv van az egész világon? Nem! Minden országnak saját jelnyelve van, hiszen olyan ez, mint az anyanyelv.

A jelnyelv a vizuális kódrendszerek egyik legfejlettebb formája, amelyet főként, de nem kizárólag a siketek használnak. Az 1960-as évek óta a szakemberek már önálló nyelvként kezelik – írja a wikipedia.

A jelnyelvnek is természetesen megvannak a maga szabályai: törekedni kell a jelelés pontos kivitelezésére, nagyon fontos a gesztikuláció, a mimika, a testtartás, kísérőjelenségként a néma artikuláció, s lassabb a beszédtempó is.

A jelnyelv hasznos, ezért érdemes megtanulni, még azoknak is, akik nem érintettek, nem ismerik ezt a fajta kommunikációs módot. Elsajátítása nem könnyű feladat, de bizonyos módszerekkel gyorsabban megtanulható, tanár, videok, online anyagok segítségével.

A jelelés képessége akár önálló szakma is lehet, illetve újabb esély azoknak, akiknek csak a nyelvvizsga hiányzott eddig a diplomához. A mimika és a testbeszéd sokat segítenek, ám mint mindent, ezt is sok gyakorlással lehet megtanulni.

Nekem a jelelésről a szépséges Weisz Fanni jut eszembe mindig, aki többször is tartott mini-jelnyelv tanfolyamon a közösségi oldalán.

Az Alaptörvény már eddig is a magyar kultúra részének tekintette a jelnyelvet, ami a legtöbb siket ember anyanyelve. A mostani törvénymódosítás szerint 2021. július 1-je után államilag elismert nyelvvizsgát lehet tenni magyar jelnyelvből, amire elsőként nálunk lesz lehetőség Európában.

A jelnyelvből tett vizsga is államilag elismert nyelvvizsga lesz a jövőben, azt a felsőoktatási törvény is elismeri majd, és egyértelművé válik, hogy azután is jár nyelvi pótlék.

A jelnyelvi tolmácsok névjegyzékéhez hasonlóan létrejön a jelnyelvi oktatók névjegyzéke is, a jövőben pedig csak az ott regisztráltak taníthatnak jelnyelvet. A magyar jelnyelv napját november 9-én ünnepeljük.

Martinka Dia

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.