Menü

Kánikula az autóban

A legforróbb nyári napokban vezetni nemcsak nagyon kellemetlen, hanem különösen veszélyes is. Tanácsok következnek kánikula idejére.

Az egyik legnagyobb probléma, s a kapkodás, figyelmetlenség oka, a stressz: a hőségben idegesek leszünk, türelmetlenek, a szív gyorsabban ver, a vérnyomás felmegy, az izzadás és az idegesség fokozódik, a sofőrök ingerültebbé válnak, mutogatnak, káromkodnak, sietnek, dudálnak, ezzel pedig csak fokozódik a balesetveszély.

A férjem tűzoltó és én azt a tendenciát látom a munkáján keresztül, hogy a legtöbb és legsúlyosabb balesetek nyáron történnek, a téli jeges időben apróbb koccanások és árokba csúszások valóban gyakoriak, de az igazán félelmetes és gyomorszorító, súlyos autóbalesetek a nyári hónapok alatt történnek. Szomorú tendencia ez, pedig megelőzhető. A hőség sajnos növeli a balesetek számát, ugyanis épp a fent említettek miatt csökken a koncentrálóképesség és nő a reakcióidő.

Sok autóban nincs klímaberendezés, így a forróságot az autóban ülve kénytelenek elviselni a sofőrök, ez pedig nagyon megnehezíti számukra a közlekedést a többi klímás autóban vezető autóssal szemben.

Én azt hinném, nem kell leírnom, hogy gyermeket, kisbabát, kisállatot, nagy állatot nem hagyunk a kocsiban a tűző napon, meg amúgy sem, mert életveszélyes a nyári melegben, hiszen a belső hőmérséklet nagyon hamar emelkedik, s halált okozhat, azonban mégis jó leírni, mert mindig akad, aki mégis megteszi.

Amikor több órára tervezünk parkolást valahol, s nem sikerül árnyékos helyet kifogni, érdemes a melegtől védeni az autó műszerfalát speciális anyagból készült autófóliákkal, takarókkal, melyeket az ablakra lehet rögzíteni. Ettől is felforrósodik az autó, de legalább a kormánykerék nem lesz tűzforró. Egy alapos szellőztetés azért így is elkél indulás előtt.

A nyitott ablakokkal való vezetés segíti az autó átszellőzését, ám ezt sokáig nem tanácsos tartani, a hátul ülő kisgyermekek ettől könnyen olyan huzatot kaphatnak, amitől begyulladhat a fülük, vagy a szemük.

A nagy nyári forróságban, ha vezetünk, nyaralni, vagy hosszabb útra indulunk, feltétlenül tartsunk többször pihenőt! Egy kis átmozgató séta, torna, nyújtás, egy kávé, pár korty víz, vagy gyümölcs, mosdóhasználat, mosakodás segít kicsit összeszedettebben, koncentráltabban folytatni az utat.

Nyári utazásokkor fontos teendő az autó műszaki állapotának átnézetése, szervizben történő karbantartása, a gumik ellenőrzése is, hiszen ezek is kihatással vannak az autó vezethetőségére.

Kánikulában vezetni sose kellemes, még ha klímánk is van az autóban, akkor is megterhelő, fárasztó, balesetveszélyes, leginkább a fenti tanácsok betartásával és kelleténél is nagyobb türelemmel csökkenthetjük a balesetveszélyt. Tegyük meg, amit lehet!

Martinka Dia

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.