Menü

Kánikula az autóban

A legforróbb nyári napokban vezetni nemcsak nagyon kellemetlen, hanem különösen veszélyes is. Tanácsok következnek kánikula idejére.

Az egyik legnagyobb probléma, s a kapkodás, figyelmetlenség oka, a stressz: a hőségben idegesek leszünk, türelmetlenek, a szív gyorsabban ver, a vérnyomás felmegy, az izzadás és az idegesség fokozódik, a sofőrök ingerültebbé válnak, mutogatnak, káromkodnak, sietnek, dudálnak, ezzel pedig csak fokozódik a balesetveszély.

A férjem tűzoltó és én azt a tendenciát látom a munkáján keresztül, hogy a legtöbb és legsúlyosabb balesetek nyáron történnek, a téli jeges időben apróbb koccanások és árokba csúszások valóban gyakoriak, de az igazán félelmetes és gyomorszorító, súlyos autóbalesetek a nyári hónapok alatt történnek. Szomorú tendencia ez, pedig megelőzhető. A hőség sajnos növeli a balesetek számát, ugyanis épp a fent említettek miatt csökken a koncentrálóképesség és nő a reakcióidő.

Sok autóban nincs klímaberendezés, így a forróságot az autóban ülve kénytelenek elviselni a sofőrök, ez pedig nagyon megnehezíti számukra a közlekedést a többi klímás autóban vezető autóssal szemben.

Én azt hinném, nem kell leírnom, hogy gyermeket, kisbabát, kisállatot, nagy állatot nem hagyunk a kocsiban a tűző napon, meg amúgy sem, mert életveszélyes a nyári melegben, hiszen a belső hőmérséklet nagyon hamar emelkedik, s halált okozhat, azonban mégis jó leírni, mert mindig akad, aki mégis megteszi.

Amikor több órára tervezünk parkolást valahol, s nem sikerül árnyékos helyet kifogni, érdemes a melegtől védeni az autó műszerfalát speciális anyagból készült autófóliákkal, takarókkal, melyeket az ablakra lehet rögzíteni. Ettől is felforrósodik az autó, de legalább a kormánykerék nem lesz tűzforró. Egy alapos szellőztetés azért így is elkél indulás előtt.

A nyitott ablakokkal való vezetés segíti az autó átszellőzését, ám ezt sokáig nem tanácsos tartani, a hátul ülő kisgyermekek ettől könnyen olyan huzatot kaphatnak, amitől begyulladhat a fülük, vagy a szemük.

A nagy nyári forróságban, ha vezetünk, nyaralni, vagy hosszabb útra indulunk, feltétlenül tartsunk többször pihenőt! Egy kis átmozgató séta, torna, nyújtás, egy kávé, pár korty víz, vagy gyümölcs, mosdóhasználat, mosakodás segít kicsit összeszedettebben, koncentráltabban folytatni az utat.

Nyári utazásokkor fontos teendő az autó műszaki állapotának átnézetése, szervizben történő karbantartása, a gumik ellenőrzése is, hiszen ezek is kihatással vannak az autó vezethetőségére.

Kánikulában vezetni sose kellemes, még ha klímánk is van az autóban, akkor is megterhelő, fárasztó, balesetveszélyes, leginkább a fenti tanácsok betartásával és kelleténél is nagyobb türelemmel csökkenthetjük a balesetveszélyt. Tegyük meg, amit lehet!

Martinka Dia

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.