Menü

Használjunk vitaminokat, étrendkiegészítőket nyáron?

Az étrend-kiegészítők a kiegyensúlyozott, vegyes étrend kiegészítését szolgáló élelmiszerek, amelyek koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat, kapszula, tabletta, por, vagy folyadék formájában.

Valószínűleg nagyanyáink korában elintézték volna a témát annyival, hogy számtalan idénygyümölcs és zöldség, illetve természetes napfény és friss levegő áll rendelkezésre, minek a sok szintetikus bogyó, ám azért ez a mai világban sajnos nem állja meg a helyét. A szupermarketekben vásárolt zöldségek és gyümölcsök vitamintartalmán hosszan tudnék vitatkozni, amíg egy felszeletelt paprikának vízíze van és semmi paprika illata, (ellenben csodásan gusztusos) addig engem nem sikerül meggyőzni az étrend-kiegészítők elhagyásáról.

A vitaminok, antioxidánsok, nyomelemek bevitele igen fontos, minden életkorban és életmódban. Természetesen a táplálékkiegészítő soha nem helyettesíti a változatos étrendet, ezt természetesen el is olvashatjuk bármelyik készítmény csomagolásán, vagy hallhatjuk a számtalan reklámban, azonban megtámogathatjuk vele szervezetünket, immunrendszerünket.

Napjaink egyoldalú táplálkozásai, a fogyókúrák, a vitaminhiányos étkezések, a gyorskaják, a futtában bedobott hamburgerek és rengeteg kávé, energiaital, az éretlenül behozott gyümölcsök és zöldségek, a tartósítósítószeres húsok és felvágottak nem segítik a tápanyag ellátottságunkat.

Hogy szükségünk van–e étrend-kiegészítőkre, s milyen mennyiségben, azt sokféle szempont határozza meg, például az életkorunk, hiszen más vitaminok fontosak egy gyermek és más egy felnőtt esetében. A nemünk, hiszen egy terhes nőnek más étrend-kiegészítőkre van szüksége, mint egy férfinak.

Külön kategória, ha valaki sportoló, ugyanis az aktív sport megemeli a tápanyag szükségletet, kezdve a magnéziumtól a kálciumon át a proteinporokig.

Befolyásoló tényező a stressz – az omega 3 zsírsavak és B-vitaminok szükségletét emeli, így mindezek függvényében kell átgondolni, milyen és mennyi tápanyagra van szükségünk.

Nyáron a sok napfény, a napozás és az ebből adódó UV-sugárzás azonban megterheli a bőrt, így szervezetünknek több antioxidánsra van szüksége, illetve E vitaminra, míg a nyári gyakori rovarcsípések szempontjából a kalciumfogyasztás is előtérbe kerül.

Aki dohányzik és/vagy alkoholt fogyaszt, a regenerációra kell hangsúlyt helyezzen a különböző antioxidánsok tekintetében.

A megváltozott életkörülményeink miatt szervezetünknek egyre több vitaminra, nyomelemre, ásványi anyagra van szüksége, s egyre nagyobb igény mutatkozik a különböző étrend kiegészítők fogyasztására is, azonban fontos odafigyelni, hogy ezeket megbízható helyről szerezzük be, természetesen alapanyagúak, bevizsgáltak legyenek, s mellette figyeljünk az életmódunkra, táplálkozásunkra is.

Martinka Dia

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?