Mit sportolhatnak a cukorbetegek?
- Dátum: 2020.08.02., 15:52
- Martinka Dia
- aerob, aktivitás, anyagcsere, bemelegítés, cukorbeteg, edzéstípus, egészség, életmód, felszívódás, fizikai, folyadékbevitel, gyaloglás, gyógyszeradagolás, gyógyszeres kezelés, intenzitás, kerékpározás, kocogás, krónikus, mozgás, mozgásszegény, nyújtás, oxigénfelvétel, örömteli, séta, sport, szénhidrát, szénhidrát-anyagcsere, vércukorérték, vércukorszint
A cukorbetegek egyik legfontosabb feladata, hogy a vércukorszintjüket ideális szinten tartsák, azonban tévedés azt gondolni, hogy a sport veszélyt jelent erre az állapotra. Mindössze be kell tartani az alapvető és legfontosabb szabályokat. De milyen mozgásformát választhatnak a cukorbetegek?
A mozgásszegény életmóddal sok krónikus betegség függ össze, így a 2-es típusú cukorbetegség is, mely mozgással, sporttal megelőzhető, kordában tartható. Az bizonyított tény, hogy a fizikai aktivitás nem csak a szénhidrát-anyagcserére kedvező, hanem a vérzsírszintre is jótékony hatású.
A cukorbeteg-ellátás során nagy szükség lenne a sportolással kapcsolatos tanácsadásra, az étrend és a gyógyszeres kezelés mellett.
A rendszeres mozgás nagyon fontos a betegség kezelésében, napi 30 perc séta vagy kerékpározás - a diéta mellett – nagyon hatékony segítség lehet.
Cukorbetegeknél a folyamatos, egyenletes erőkifejtéssel járó mozgásformák javasoltak, például a fent említett séta és kerékpározás mellett a kocogás, úszás, tempós gyaloglás, túrázás, melyek mindegyike segíthet az anyagcsere állapot javításában.
Minden edzéstípusnál, mozgásformánál a legfontosabb szempontnak tartom és jómagam is így sportolok, hogy az adott edzést szívesen végezzük, az ne jelentsen kényszert, örömtelen kötelező rutintevékenységet.
Cukorbeteg barátnőm szívesen kertészkedik és ez is egyféle mozgás, s én magam a házimunkát és takarítást is annak gondolom. Ha kutyus van a háznál, vele is érdemes nagyobb sétákat tenni.
A legfontosabb, hogy a cukorbeteg rendszeresen egyeztessen orvosával a mozgás típusáról, módjáról, tartamáról, intenzitásáról, azonban az mindenképp kijelenthető, hogy a napi 30 perces mozgás már jó hatással van az egészségi állapotra.
Javasolt az aerob típusú edzésforma (oxigén felhasználásával járó) pl. egy intenzív séta, tempós gyaloglás.
A testmozgás csökkenti a vércukorszintet, amivel egy cukorbetegnek nagyon kell vigyáznia, ezért egy esetleges intenzívebb fizikai aktivitás esetén mindenképp javasolt óránként minimum 10 g, - de alacsony vércukorérték esetén - akár 15-20 g gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása.
A betartandó szabályok között említendő, hogy figyelni kell a megfelelő mennyiségű folyadék (víz) bevitelére és a tudatos mozgástevékenységre.
Mint minden sportolónak a megfelelő bemelegítés és nyújtás elengedhetetlen. Kérdezzük meg az orvost arról is, hogy mikor optimális beilleszteni az edzést a napirendbe, az étkezésekhez és a gyógyszereléshez igazodva.
Martinka Dia
Holisztikus szemlélet a pajzsmirigybetegség kezelésében

A holisztikus szemlélet lényege, hogy ne csak a tüneteket gyógyítsuk, ne azokat akarjuk megszüntetni gyógyszeres kezeléssel, hanem az igazi okot tárjuk fel.
Esküvői szokások és hiedelmek

Talán még nincs itt szezonálisan az esküvők ideje, de a tavasz, nyár beköszöntével elérkeznek ezek a jeles napok is. Aki ismeri az esküvővel kapcsolatos népi hiedelmeket, az tudja, hogy az esküvőket számos babona övezi.
Elhíznak a gyerekek az online világban?

Az otthoni tanulás, home office, online lét bizony kedvez a túlsúly megjelenésének. Kevesebbet mozgunk mi is és a gyerekek is, a testnevelés órák hiányoznak, gép előtt ülünk, a kamaszok nagy többsége egész nap a szobájában kuksol. Valóban sokat híznak a járvány idején a gyerekek?
Az alacsony vérnyomás hatásai

Az alacsony vérnyomás a génekbe van bekódolva. S ha nem okoz nagy gondot, az alacsony vérnyomásra, csak a vérnyomás mérésénél jönnek rá.
A sikeres vállalkozás titkai

A legjobbnak vélt ötlet a zsebünkben, elegendő forrás a számlánkon, lelkesedésünk töretlen, belevágunk egy saját vállalkozásba.