Menü

Mit sportolhatnak a cukorbetegek?

A cukorbetegek egyik legfontosabb feladata, hogy a vércukorszintjüket ideális szinten tartsák, azonban tévedés azt gondolni, hogy a sport veszélyt jelent erre az állapotra. Mindössze be kell tartani az alapvető és legfontosabb szabályokat. De milyen mozgásformát választhatnak a cukorbetegek?

A mozgásszegény életmóddal sok krónikus betegség függ össze, így a 2-es típusú cukorbetegség is, mely mozgással, sporttal megelőzhető, kordában tartható. Az bizonyított tény, hogy a fizikai aktivitás nem csak a szénhidrát-anyagcserére kedvező, hanem a vérzsírszintre is jótékony hatású.

A cukorbeteg-ellátás során nagy szükség lenne a sportolással kapcsolatos tanácsadásra, az étrend és a gyógyszeres kezelés mellett.

A rendszeres mozgás nagyon fontos a betegség kezelésében, napi 30 perc séta vagy kerékpározás - a diéta mellett – nagyon hatékony segítség lehet.

Cukorbetegeknél a folyamatos, egyenletes erőkifejtéssel járó mozgásformák javasoltak, például a fent említett séta és kerékpározás mellett a kocogás, úszás, tempós gyaloglás, túrázás, melyek mindegyike segíthet az anyagcsere állapot javításában.

Minden edzéstípusnál, mozgásformánál a legfontosabb szempontnak tartom és jómagam is így sportolok, hogy az adott edzést szívesen végezzük, az ne jelentsen kényszert, örömtelen kötelező rutintevékenységet.

Cukorbeteg barátnőm szívesen kertészkedik és ez is egyféle mozgás, s én magam a házimunkát és takarítást is annak gondolom. Ha kutyus van a háznál, vele is érdemes nagyobb sétákat tenni.

A legfontosabb, hogy a cukorbeteg rendszeresen egyeztessen orvosával a mozgás típusáról, módjáról, tartamáról, intenzitásáról, azonban az mindenképp kijelenthető, hogy a napi 30 perces mozgás már jó hatással van az egészségi állapotra.

Javasolt az aerob típusú edzésforma (oxigén felhasználásával járó) pl. egy intenzív séta, tempós gyaloglás.

A testmozgás csökkenti a vércukorszintet, amivel egy cukorbetegnek nagyon kell vigyáznia, ezért egy esetleges intenzívebb fizikai aktivitás esetén mindenképp javasolt óránként minimum 10 g, - de alacsony vércukorérték esetén - akár 15-20 g gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása.

A betartandó szabályok között említendő, hogy figyelni kell a megfelelő mennyiségű folyadék (víz) bevitelére és a tudatos mozgástevékenységre.

Mint minden sportolónak a megfelelő bemelegítés és nyújtás elengedhetetlen. Kérdezzük meg az orvost arról is, hogy mikor optimális beilleszteni az edzést a napirendbe, az étkezésekhez és a gyógyszereléshez igazodva.

Martinka Dia

Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.

A munkahelyi elégedettség örökös kérdése

Quiet quitting, ghosting, the Great Resignation – mind-mind olyan kifejezések, amik az elmúlt években születtek az állandó hajtás miatti kiégés és az érzelmi kimerültség hatására. A felsoroltak közül hiányzik egy új szó, a happy washing. Ezt a kifejezést azokra a munkahelyekre használják, amik csak úgy tesznek, mintha érdekelné őket a dolgozók jólléte, miközben a légkör toxikus és fojtogató. Azonban mit is jelent ez a valóságban?

Mire jó a stresszinterjú?

A kérdés nemcsak az, hogy mire jó a stresszinterjú, hanem az is, hogyan viselkedjünk ilyen helyzetben?

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

A korán kelés egészségügyi előnyei

A bagolytípusú alvási szokásokat folytatók körében magasabb a különböző egészségügyi problémák kockázata, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, valamint a mentális egészségügyi problémák. A késői lefekvés és a késői kelés összefüggésbe hozható a rosszabb életmódbeli választásokkal is, mint például a helytelen táplálkozás vagy a csökkent fizikai aktivitás.