Menü

A munkahelyi feszültség és az egészségünk

A munkahely az a hely, ahol az ember kreativitása, érdeklődése és felelősségvállalása (jó esetben) ki tud teljesedni. Mindenkinek megvan a maga szerepe az adott hely életében, amely direkt vagy indirekt módon hatással van az elvégzett munkájának a minőségére is. Hiszen főleg akkor tudunk jó teljesítményt nyújtani, ha fontosnak érezzük, amit teszünk. Legyen az ember főnök vagy beosztott, mindenképpen szükséges valamekkora motivációnak kapcsolódnia az elvégzett tevékenységhez, hiszen, ha ez nincs meg, hamar kiéghet még a legteherbíróbb alkalmazott is.

Motivációt pedig mi adhat? Legelőször is, motiváló emberek, megfelelő mértékű kihívás, inspiráló munkakörnyezet, és mindezen feltételeknek úgy kell teljesülniük, hogy a belső (intrinzik) motivációt ne nyomják el, csak növeljék. Ideális motivációval rendelkezni tehát nem egyszerű. De nagyon egyszerű megközelíteni azt, méghozzá helyes hozzáállással. Ami a legjobban megnehezíti a munkát, az a rossz, mérgező, igényességet gátló munkakörnyezet. ha feszültség, vita, állandó stressz ér minket a munkahelyünkön (bármilyen pozícióban), akkor sokkal nehezebb lesz a tőlünk egyébként elvárható teljesítményt nyújtani.

A feszültség adódhat valós, megélt konfliktusokból, de létrejöhet a tudattalanban is. Tarthatunk valakitől, aki magasabb pozícióban van, tarthatunk olyantól, akinek állandóan rossz a kedve, nyomás alá helyezhet minket a hosszú ideig fennálló, túl nagy felelősség, és ezt a listát rengeteg taggal folytathatnám még. Mindezek a tényezők pedig nemcsak a munkánkra, de a kedélyállapotunkra is hatással vannak.

A munkahelyi stressz és a munkahelyi kiégés az egyik legfőbb, depressziót kialakító tényező. A magánéleti problémák is képesek a munka miatti állandó feszültségből kialakulni. A kedélyünk ugyanis egy olyannyira képlékeny dolog, hogy a másodperc tört része alatt is történhet benne változás, méghozzá akár száznyolcvan fokos fordulat is.

Rengeteg ember mentális egészségét teszi tönkre a munka, mégpedig azért, mert nincs meg a megfelelő közeg arra, hogy a munkahelyi feszültséget kiadják magukból. Érdemes tehát keresni egy olyan szabadidős tevékenységet, amely fizikálisan és mentálisan is egyszerre fáraszt ki és pihentet. Így a feszültség többféle módon is kezelhető. A sport, egy jó hobbi, de akár egy jó beszélgetés is segíthet ezen a problémán. Ha pedig semminek sem érzékeljük a hatását, akkor érdemes szakember segítségét is kérni. A munka fontos, de nem fontosabb sem a magánéletnél, sem a mentális egészségnél.

Varga Ágnes Kata

Miben más a göndörhaj-fodrászat, mint a hagyományos?

A göndör hajra szabott fodrászati stílusok és technikák különösen fontosak, mivel a göndör haj másfajta kezelést igényel, mint az egyenes haj.

A babzsákfotelek előnyei és hátrányai

A babzsákfotelek az utóbbi években népszerű bútordarabokká váltak, nemcsak a kigyermekek, hanem a kamaszok, sőt a felnőttek, családok körében is. Ezek a kényelmes, puha ülések ideálisak pihenéshez, filmnézéshez egyaránt.

Honnan tudom, hogy társfüggő vagyok?

A társfüggőség nem sokban tér el az alkoholizmustól, a szerencsejáték-függőségtől vagy bármilyen függőségtől. Egy mentális probléma, csak ebben az esetben nem egy tárgytól, egy szokástól, hanem egy másik személytől függünk.

Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.

A munkahelyi elégedettség örökös kérdése

Quiet quitting, ghosting, the Great Resignation – mind-mind olyan kifejezések, amik az elmúlt években születtek az állandó hajtás miatti kiégés és az érzelmi kimerültség hatására. A felsoroltak közül hiányzik egy új szó, a happy washing. Ezt a kifejezést azokra a munkahelyekre használják, amik csak úgy tesznek, mintha érdekelné őket a dolgozók jólléte, miközben a légkör toxikus és fojtogató. Azonban mit is jelent ez a valóságban?