Mik az önkéntesség előnyei, különösen a nyári szezonban?
- Dátum: 2020.08.24., 06:50
- Boros Tamás
- fesztivál, fiatal, nyár, önkéntes, önkéntesség, szabadidő
Néhány kisebb összejövetel, mini-fesztivál akad azért az országban, ezek egyikén pedig jómagam is önkéntes vagyok, immár több mint fél évtizede, és így 30 felett is nagyon élvezem: a szegedi, 31. életévét taposó Nemzetközi Színházi Találkozó, ismertebb és elterjedtebb nevén a Thealteren. S hogy miért jó önkéntesnek lenni, annak ellenére, ahogy a dolog természetéből adódik is, pénzt nem kapunk érte? Megpróbálom pár gondolatban összeszedni.
Egyébként nem csak a Thealteren voltam önkéntes, a húszas éveim sok ilyen jellegű, úgymond fesztivál önkéntességgel teltek. De természetesen ezzel már egész korosztályok így voltak. Hiszen azt senki sem gondolhatja, hogy másként egy átlag magyar egyetemista csak úgy magától kipengetné, a teljesség igénye nélkül egy Sziget, egy Volt vagy egy EFOTT árát. Nagyon sokan önkéntesség fejében jutnak be az adott helyekre.
Az önkéntességnek természetesen hátránya, hogy fizetést nem lehet érte várni, így ha az a célja egy egyetemistának, hogy az évközi lakhatási vagy tanulmányi költségét megkeresi, akkor rossz helyen kopogtat. Cserébe azért van számos előny is. Például a fesztiválra való ingyenes belépés lehetősége, ami annak fényében lehet különösen előny, hogy egy önkéntest azért nem illik kizsigerelni (amennyiben ez megtörténik, ott baj van), így valóban juthat arra idő, hogy egyébként élvezze az adott, több napos rendezvényt/fesztivált. Több helyen legalább arról gondoskodnak ilyen helyzetben, hogy az önkéntes ingyen élelemhez jusson, akár kajajegy által, ez nyugodtan tekinthető fizetésnek. Mindezek mellett, amennyiben erre szükség van, sokszor még a szállásról is gondoskodnak.
Magam számos esetben vállaltam pár évvel ezelőtt, belépőjegyekért önkéntes munkákat a Művészetek Völgyében.
Az ingyen kapott étel és szállás természetesen nem kizárt fizetős munkaviszony esetén sem. Számos olyan hirdetés van, elsősorban a Balaton mellett nyaranta, hogy konyhai kisegítőt vagy szakácsokat úgy keresnek, hogy a szállást biztosítják. Ennek előfordulhat persze az ellenkezője, viszont akkor a különbözetnek meg kell látszódnia a fizetésen is. Természetesen több fiatal keres pénzkereső munkát a nyári időszakban, hiszen, ahogy fentebb már ejtettem róla pár szót, az évközi lakhatást és a tanulmányaikat fedezni kell. Ez természetesen sokkal kevesebb szabadidőt tesz lehetővé az önkéntességnél, amit egyébként is, a résztvevők, egyfajta szabadságként fognak fel.
És valóban az. Úgy is kell betervezni, hogy a vállalt munka mellett, minél inkább részesei lehessünk az eseményeknek, mert a jó önkéntes foglalkoztató tudja, hogy elsősorban azért megyünk oda. A középiskolások ezen felül persze a kötelező 50 óra önkéntességet is letudhatják. És akkor még nem is szóltam a segítő önkéntességi munkákról, mint például amit a Magyar Vöröskereszt csinál, amikor nem csak a magunk szórakozására megy az önkéntesség, hanem ezekben az esetekben bizony karitatív célokra is.
Összefoglalva, mindannyian tudjuk, hogy másért, más céljaiért elsősorban pénzért tevékenykedünk, ez a társadalmi beállítottságunk, egyre inkább már fiatalon is. Azonban, ahogy a fent olvasható példák is jól mutatják, az önkéntesség is lehet jó alternatíva.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.