Mit nyújt még egy edzés a sporton kívül?
- Dátum: 2020.09.15., 18:00
- Martinka Dia
- allergia, alvás, anyagcsere, asztma, babavárás, betegség, bicaj, csontritkulás, elégedett, elfárad, endorfin, érvek., fitt, gyógyszer, hormon, karbantart, kisgyerek, koleszterin, lefogy, magas vérnyomás, mentális, mozgás, orvos, oxigénellátás, öröm, rendszeres, séta, sport, stressz, szív, tápanyagellátás, terhesség
Mert a mozgás örömét és a fittségünket, ez oké, de valójában csak ennyit adna, ennyit jelentene rendszeres sportolásunk?
Ha egy kisgyereket megkérdeznék, valószínű még ő is felsorolna egy csomó okot arra, miért jó mozogni, miért jó rendszeresen (és itt a kulcsszó a rendszeres, a mindennapi, kétnapi vagy heti 3-4 alkalommal) sportolni, mi mindent adhat ez a mozgással eltöltött idő nekünk, mi a jó ebben, azon kívül, hogy elégedetten elfáradunk.
Azt jól tudjuk, hogy formában tart, meg segít lefogyni, segít elkerülni a betegségeket, jót tesz nekünk mentálisan és elégedettséggel tölt el, de vajon konkretizálva mi mindent és hogyan ad nekünk a sport?
Először is, nagyon jót tesz a szívnek. Már egy kevéske séta, bicaj is javítja, erősíti a szívet, jót tesz a koleszterinnek. A testmozgás csökkenti az LDL-koleszterin szintjét, ami eltömíti az artériákat. Csökkenti a vérnyomást, javítja a szívizom működését.
Komolyan hangzik és az is! A legfőbb „mozgatórugónkat” tudjuk karbantartani a mozgással. Már ez az egy ok önmagában is elég ahhoz, hogy felálljunk a karosszékből.
Megelőzi a csontritkulást. A futás, séta vagy súlyemelés csökkentik a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Megfelelő vitaminbevitel mellett egészségesen tartja a csontozatot.
Csökkenti a magas vérnyomást. Ismerősöm 50 kilót fogyott és elhagyhatta a vérnyomáscsökkentő gyógyszereit. Alig lehet ma ráismerni. A sport bizonyítottan jót tesz a vérnyomásnak. Természetesen magas vérnyomással küzdőknek szigorúan orvossal egyeztetve ajánlott végezni a testedzéseket.
Kiváló feszültséglevezető. Viszlát napi stressz. Egy jó edzés felüdülést jelent, és fokozza az önbizalmat, jókedvre derít, elégedettséggel tölt el, például az endorfin-kiválasztás növekedése miatt. Nem hiába mondjuk, hogy a sport boldogsághormonokat termel.
Csökkenti az allergia, asztma tüneteit. Magam is tapasztaltam az évek alatt. A pollenallergiám sokkal kevésbé kínoz, amikor többet futok a természetben.
Hozzájárul az egészséges terhességhez. Írom ezt a harmadik terhességem 35. hetében. Minden terhességem végig sportolhattam, s végig is sportoltam. Szerencsére szabadott, nem tiltotta az orvosom. Természetesen nem szabad az ő áldása nélkül belevágni, de ha zöld utat kapunk, akkor mindenképp végezzük rendszeresen a mozgást a babavárás alatt, hiszen elképesztően sok értékes és kedvező hatása van mind a babára, mind az anyukára.
Segít az alvási problémák megoldásában. Mert a sport mellett azok egyáltalán nem lesznek. A testedzés felszabadítja az endorfint. Természetesen nem az esti, vagy éjszakai edzés után, mert a túl késői sport épp azt eredményezheti, nem tudunk majd elaludni, mivel megnövekszik a test energiaszintje.
Javítja az egész test oxigén-és tápanyagellátását, javul ugyanis a szervezet oxigénfelhasználása.
Erősíti az izmokat és ízületeket, hiszen fokozzák az anyagcserét. Javítja az ízületek állapotát.
Körülbelül az érveim felsorolásának negyedénél járok, s érzem, még hosszan lehetne folytatni fontosabbnál fontosabb logikus érvekkel, de azt hiszem így is látható, hogy nemcsak az az egy óra kellemes fáradtság a jutalmunk a rendszeres sportolással, hanem egy sor kedvező hatás a szervezetünkre, hosszútávon. Hát nem megéri belevágni?
Martinka Dia
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!