Menü

Mit nyújt még egy edzés a sporton kívül?

Mert a mozgás örömét és a fittségünket, ez oké, de valójában csak ennyit adna, ennyit jelentene rendszeres sportolásunk?

Ha egy kisgyereket megkérdeznék, valószínű még ő is felsorolna egy csomó okot arra, miért jó mozogni, miért jó rendszeresen (és itt a kulcsszó a rendszeres, a mindennapi, kétnapi vagy heti 3-4 alkalommal) sportolni, mi mindent adhat ez a mozgással eltöltött idő nekünk, mi a jó ebben, azon kívül, hogy elégedetten elfáradunk.

Azt jól tudjuk, hogy formában tart, meg segít lefogyni, segít elkerülni a betegségeket, jót tesz nekünk mentálisan és elégedettséggel tölt el, de vajon konkretizálva mi mindent és hogyan ad nekünk a sport?

Először is, nagyon jót tesz a szívnek. Már egy kevéske séta, bicaj is javítja, erősíti a szívet, jót tesz a koleszterinnek. A testmozgás csökkenti az LDL-koleszterin szintjét, ami eltömíti az artériákat. Csökkenti a vérnyomást, javítja a szívizom működését.

Komolyan hangzik és az is! A legfőbb „mozgatórugónkat” tudjuk karbantartani a mozgással. Már ez az egy ok önmagában is elég ahhoz, hogy felálljunk a karosszékből.

Megelőzi a csontritkulást. A futás, séta vagy súlyemelés csökkentik a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Megfelelő vitaminbevitel mellett egészségesen tartja a csontozatot.

Csökkenti a magas vérnyomást. Ismerősöm 50 kilót fogyott és elhagyhatta a vérnyomáscsökkentő gyógyszereit. Alig lehet ma ráismerni. A sport bizonyítottan jót tesz a vérnyomásnak. Természetesen magas vérnyomással küzdőknek szigorúan orvossal egyeztetve ajánlott végezni a testedzéseket.

Kiváló feszültséglevezető. Viszlát napi stressz. Egy jó edzés felüdülést jelent, és fokozza az önbizalmat, jókedvre derít, elégedettséggel tölt el, például az endorfin-kiválasztás növekedése miatt. Nem hiába mondjuk, hogy a sport boldogsághormonokat termel.

Csökkenti az allergia, asztma tüneteit. Magam is tapasztaltam az évek alatt. A pollenallergiám sokkal kevésbé kínoz, amikor többet futok a természetben.

Hozzájárul az egészséges terhességhez. Írom ezt a harmadik terhességem 35. hetében. Minden terhességem végig sportolhattam, s végig is sportoltam. Szerencsére szabadott, nem tiltotta az orvosom. Természetesen nem szabad az ő áldása nélkül belevágni, de ha zöld utat kapunk, akkor mindenképp végezzük rendszeresen a mozgást a babavárás alatt, hiszen elképesztően sok értékes és kedvező hatása van mind a babára, mind az anyukára.

Segít az alvási problémák megoldásában. Mert a sport mellett azok egyáltalán nem lesznek. A testedzés felszabadítja az endorfint. Természetesen nem az esti, vagy éjszakai edzés után, mert a túl késői sport épp azt eredményezheti, nem tudunk majd elaludni, mivel megnövekszik a test energiaszintje.

Javítja az egész test oxigén-és tápanyagellátását, javul ugyanis a szervezet oxigénfelhasználása.

Erősíti az izmokat és ízületeket, hiszen fokozzák az anyagcserét. Javítja az ízületek állapotát.

Körülbelül az érveim felsorolásának negyedénél járok, s érzem, még hosszan lehetne folytatni fontosabbnál fontosabb logikus érvekkel, de azt hiszem így is látható, hogy nemcsak az az egy óra kellemes fáradtság a jutalmunk a rendszeres sportolással, hanem egy sor kedvező hatás a szervezetünkre, hosszútávon. Hát nem megéri belevágni?

Martinka Dia

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.