Mit nyújt még egy edzés a sporton kívül?
- Dátum: 2020.09.15., 18:00
- Martinka Dia
- allergia, alvás, anyagcsere, asztma, babavárás, betegség, bicaj, csontritkulás, elégedett, elfárad, endorfin, érvek., fitt, gyógyszer, hormon, karbantart, kisgyerek, koleszterin, lefogy, magas vérnyomás, mentális, mozgás, orvos, oxigénellátás, öröm, rendszeres, séta, sport, stressz, szív, tápanyagellátás, terhesség
Mert a mozgás örömét és a fittségünket, ez oké, de valójában csak ennyit adna, ennyit jelentene rendszeres sportolásunk?
Ha egy kisgyereket megkérdeznék, valószínű még ő is felsorolna egy csomó okot arra, miért jó mozogni, miért jó rendszeresen (és itt a kulcsszó a rendszeres, a mindennapi, kétnapi vagy heti 3-4 alkalommal) sportolni, mi mindent adhat ez a mozgással eltöltött idő nekünk, mi a jó ebben, azon kívül, hogy elégedetten elfáradunk.
Azt jól tudjuk, hogy formában tart, meg segít lefogyni, segít elkerülni a betegségeket, jót tesz nekünk mentálisan és elégedettséggel tölt el, de vajon konkretizálva mi mindent és hogyan ad nekünk a sport?
Először is, nagyon jót tesz a szívnek. Már egy kevéske séta, bicaj is javítja, erősíti a szívet, jót tesz a koleszterinnek. A testmozgás csökkenti az LDL-koleszterin szintjét, ami eltömíti az artériákat. Csökkenti a vérnyomást, javítja a szívizom működését.
Komolyan hangzik és az is! A legfőbb „mozgatórugónkat” tudjuk karbantartani a mozgással. Már ez az egy ok önmagában is elég ahhoz, hogy felálljunk a karosszékből.
Megelőzi a csontritkulást. A futás, séta vagy súlyemelés csökkentik a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Megfelelő vitaminbevitel mellett egészségesen tartja a csontozatot.
Csökkenti a magas vérnyomást. Ismerősöm 50 kilót fogyott és elhagyhatta a vérnyomáscsökkentő gyógyszereit. Alig lehet ma ráismerni. A sport bizonyítottan jót tesz a vérnyomásnak. Természetesen magas vérnyomással küzdőknek szigorúan orvossal egyeztetve ajánlott végezni a testedzéseket.
Kiváló feszültséglevezető. Viszlát napi stressz. Egy jó edzés felüdülést jelent, és fokozza az önbizalmat, jókedvre derít, elégedettséggel tölt el, például az endorfin-kiválasztás növekedése miatt. Nem hiába mondjuk, hogy a sport boldogsághormonokat termel.
Csökkenti az allergia, asztma tüneteit. Magam is tapasztaltam az évek alatt. A pollenallergiám sokkal kevésbé kínoz, amikor többet futok a természetben.
Hozzájárul az egészséges terhességhez. Írom ezt a harmadik terhességem 35. hetében. Minden terhességem végig sportolhattam, s végig is sportoltam. Szerencsére szabadott, nem tiltotta az orvosom. Természetesen nem szabad az ő áldása nélkül belevágni, de ha zöld utat kapunk, akkor mindenképp végezzük rendszeresen a mozgást a babavárás alatt, hiszen elképesztően sok értékes és kedvező hatása van mind a babára, mind az anyukára.
Segít az alvási problémák megoldásában. Mert a sport mellett azok egyáltalán nem lesznek. A testedzés felszabadítja az endorfint. Természetesen nem az esti, vagy éjszakai edzés után, mert a túl késői sport épp azt eredményezheti, nem tudunk majd elaludni, mivel megnövekszik a test energiaszintje.
Javítja az egész test oxigén-és tápanyagellátását, javul ugyanis a szervezet oxigénfelhasználása.
Erősíti az izmokat és ízületeket, hiszen fokozzák az anyagcserét. Javítja az ízületek állapotát.
Körülbelül az érveim felsorolásának negyedénél járok, s érzem, még hosszan lehetne folytatni fontosabbnál fontosabb logikus érvekkel, de azt hiszem így is látható, hogy nemcsak az az egy óra kellemes fáradtság a jutalmunk a rendszeres sportolással, hanem egy sor kedvező hatás a szervezetünkre, hosszútávon. Hát nem megéri belevágni?
Martinka Dia
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.