Így iszod magad kövérre! Ne tedd!
- Dátum: 2020.10.18., 18:30
- Martinka Dia
- almafröccs, cukor, cukorforrás, cukormentes, energiaital, felhígít, felszívódó, gyümölcslé, hízás, ital, ízesített víz, kalória, kávé, koffein, limonádé., nasi, pajzsmirigybetegség, sportital, szénhidrát, szénsavas, tejital, turmix, üdítő, vércukor, vízmennyiség, zero
Sokszor a napi bevitt cukor- és kalóriamennyiségünket nem is ételekből, sütikből, nasikból visszük be, hanem szörpökből, üdítőitalokból, cukros energiaitalokból, gyümölcslevekből. Ezek mind rejtett cukrok, gyorsan felszívódó „rossz” szénhidrátok.
A cukor nem tartalmaz a szervezetünk számára szükséges tápanyagokat, semmi értékes nincs benne szervezetünknek, azonban, ha jóval több cukrot viszünk be, mint szabadna, betegségekhez, hízáshoz vezet.
A szénsavas üdítőital az egyik fő cukorforrás, 10-12 teáskanál cukrot tartalmaz egyik-másik kedvelt cukros szénsavas üdítőnk.
A zero üdítők tárháza azonban egyre nagyobb, a kínálat már nem olyan gyér, mint pár éve a kólából, narancsból is meg lehet találni a cukormentes változatokat, a vércukrot sem emelik meg és nem lesz utána farkasétvágyunk sem.
Az energiaitalok cukorral fokozzák az energiádat, mellé a koffeinnel borzasztó párosítás. Pajzsmirigybetegként például tudom, hogy a cukor és koffein kombó agyonvág egy alulműködő pajzsmirigyet, de még az egészséges embereknek sem tesz jót, egyáltalán! Még mértékkel sem! Egy energiaital ráadásul kb. 200 kalóriát és 54 gramm cukrot tartalmaz - ami majdnem 12 teáskanál. Ez több cukor, mint amennyit 2-3 sütiben elfogyasztanánk.
Banánturmix és társai. Mondjuk egy jó kis mézes – banános tejturmix egészségesebb, mint a cukros üdítő, azonban ez is egy szép nagy és tetszetős, gusztusos cukorbomba.
Vigyázzunk, mely napszakban fogyasztjuk, reggelire, vagy edzés után belefér, de semmiképp egy fehérjedús vacsit helyettesítő fogás. Gyümölcsöt amúgy is inkább délig fogyasszunk és ne cukorral megpakolva.
A sportitalokról nemrég írtam már, nagyon sokban szinte csak cukor van és víz. Egy maraton alatt megiszom én is, de egy edzés nélküli napon, vagy kevesebb mozgással töltött napomon nem nyúlnék hozzájuk. Sok kalória, sok cukor. Ha legalább, egy órán keresztül igazán keményen edzünk, akkor hasznos lehet, máskülönben jobb a víz.
De ne vitaminnal dúsított cukros víz! Az a halálom. Mikor még a vizet is meg kell cukrozni. Miért is? Kérlek, olvasd el a címkét. A napi ajánlott vitaminmennyiség mellett cukrot is bőven tartalmaznak adagonként. Fogadunk?
Kávé két cukorral. Napi 2-3 kávé 2-3 cukorral. Kávékülönlegességek inkább mézzel, melange, sziruppal édesített latték, mind egy halom cukor.
Igyuk édesítővel, vagy anélkül a feketénket.
Rostos gyümölcslevek. Ez is csapda. Én ezt úgy kerülöm meg, hogy ha ilyet kívánok, a 100% gyümölcsből készült préselt leveket, vagy multivitaminokat veszem és jól felhígítom, egy almafröccs tudom nem túl tömény és édes, de edzés után felhajtom és nem vittem be túl sok cukrot sem. Adjunk hozzá tehát vizet, vagy nyáron sok jeget.
Tejitalok. Csokis kávé, madártej, banános shake és társai a boltból. A gyerekek nagyon szeretik tudom, de nem jó, ha ebből rendszer lesz.
S ha most az a kérdés, hogy „de akkor mit igyak?” Nos, teát, édesítővel, natúr limonádét pár darab gyümölccsel, zero üdítőitalokat cukor nélkül, kávét kis tejjel és édesítővel, vagy natúr, 100% gyümölcslevet edzés után, vagy maximum délig felhígítva, de leginkább: vizet, tiszta vizet!
Martinka Dia
A tél csodaszere!
Sokan ismerik a gyömbért, mint fűszert, a téli időszak kedvelt alapanyagát, azt is tudják, hogy mennyi jótékony hatása van az emberi szervezetre. A gyömbér az egyik legnagyszerűbb gyógyító hatású fűszernövény. Lássuk, milyen pozitív egészségügyi hatásai lehetnek.
Laktóz intoleranciáról fontos tudnivalók
A laktóz intolerancia genetikai tesztje egy hasznos eszköz a tejcukor emésztésére való képesség felmérésére. A teszt segítségével meg lehet állapítani, hogy egy személy genetikailag hajlamos-e laktóz intoleranciára, és hogy várhatóan meg fog-e jelenni ez az állapot az életkor előrehaladtával
A vitaminok túladagolásának veszélyei
Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?
Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?