Miért a kutya az ember legjobb barátja?
- Dátum: 2020.11.19., 16:35
- Szabó Máté
- gazdi, kutya, népi bölcsesség, szimbiózis
Nincs a világon még egy olyan állatfaj, amellyel annyira szoros lenne az emberiség kapcsolata, mint a kutyával. A barátság ősi időkre nyúlik vissza: a farkas volt az első élőlény, amelyet az emberek háziasítottak. Hogy ez pontosan mikor történt, arról megoszlanak a vélemények, ahogyan arról is, hogy az emberek miért kezdtek el háziasítani. Az utóbbi kérdésre a legkézenfekvőbb válasz az, hogy az emberek a háziasított állatokkal a lakóhelyüket akarták védelmezni a vadállatokkal szemben. A farkasok és a kutyák genetikája nagymértékben megegyezik, de a kutyák anyagcseréje és emésztése valamelyest alkalmazkodott az ember mellett folytatott életmódhoz. Valamint tény, hogy a kutyák természetüknél fogva sokkal könnyebben szocializálódnak az emberek között, és bár a kölyökkorától kézhez szoktatott farkas képes együttműködni a gazdájával, olyan simulékony, kommunikatív és szeretetteljes sosem lesz, mint a háziebek.
Mára már az ember és a kutya kapcsolata szimbiotikussá vált. Ennek legfőbb oka, hogy mindkét fél rendkívül társas és alapvetően vágyik a szeretetre és a kötődésre. Azonban az is fontos, hogy a kutyák személyiségét a genetika mellett a környezet is komolyan befolyásolja. A kutyák számára a legfontosabb vonások a: nyugodtság, társaság, taníthatóság és bátorság.
Szintén fontos, hogy a kutyák képesek értelmezni az emberi beszédet. Az teljesen egyértelmű, hogy a kutyák értik és érzékelik az emberi beszéd módját, a hanglejtést a hangstílust és néhány szót is, ilyenek például az ül, fekszik, gyere ide.
Ezen felül azonban az állatok értik a mondatokat és az összetett kifejezéseket is, nyilván nem úgy ahogyan más emberek, de tipikus példa, hogy ha egy ember nyaralásról beszél a kutyája előtt, akkor az megérzi, azt anélkül is, hogy mondjuk az ember a ruháit pakolná a kutyája előtt, vagy betenné azokat az autóba, amiből a kutya egyértelműen következtethet (ha már látott ilyet), hogy a gazdája el fog menni.
Valamint a kutyák képesek az emberek érzelmeit is megérteni és utánozni. Ha egy ember szomorú akkor sokszor a kutya is az. Megérzik azt is, ha egy ember beteg és próbálják vigasztalni a gazdájukat, valamint segítséget nyújtani neki.
A kutya és a gazdája között szintén nagyon fontos a szemkontaktus, a kutyákban a legtöbb kutatás szerint szeretethormon szabadul fel ha látják a gazdájukat, és ez fordítva is igaz. A kapcsolatok kialakítását tovább segíti a tény, hogy az állatok fel tudják mérni, hogy egy-egy ember segítséget vagy éppen akadályt jelent számukra. Mivel az ebek memóriája kimagasló, ha egy személyhez sok jó élményük kötődik, arra később is emlékezni fog.
Egyedi természetük miatt rengeteg szempontból hasonlítanak ránk, nem csoda, hogy sokan az ember legjobb barátjaként tekintenek rájuk.
Szabó Máté
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.