Miért a kutya az ember legjobb barátja?
- Dátum: 2020.11.19., 16:35
- Szabó Máté
- gazdi, kutya, népi bölcsesség, szimbiózis
Nincs a világon még egy olyan állatfaj, amellyel annyira szoros lenne az emberiség kapcsolata, mint a kutyával. A barátság ősi időkre nyúlik vissza: a farkas volt az első élőlény, amelyet az emberek háziasítottak. Hogy ez pontosan mikor történt, arról megoszlanak a vélemények, ahogyan arról is, hogy az emberek miért kezdtek el háziasítani. Az utóbbi kérdésre a legkézenfekvőbb válasz az, hogy az emberek a háziasított állatokkal a lakóhelyüket akarták védelmezni a vadállatokkal szemben. A farkasok és a kutyák genetikája nagymértékben megegyezik, de a kutyák anyagcseréje és emésztése valamelyest alkalmazkodott az ember mellett folytatott életmódhoz. Valamint tény, hogy a kutyák természetüknél fogva sokkal könnyebben szocializálódnak az emberek között, és bár a kölyökkorától kézhez szoktatott farkas képes együttműködni a gazdájával, olyan simulékony, kommunikatív és szeretetteljes sosem lesz, mint a háziebek.
Mára már az ember és a kutya kapcsolata szimbiotikussá vált. Ennek legfőbb oka, hogy mindkét fél rendkívül társas és alapvetően vágyik a szeretetre és a kötődésre. Azonban az is fontos, hogy a kutyák személyiségét a genetika mellett a környezet is komolyan befolyásolja. A kutyák számára a legfontosabb vonások a: nyugodtság, társaság, taníthatóság és bátorság.
Szintén fontos, hogy a kutyák képesek értelmezni az emberi beszédet. Az teljesen egyértelmű, hogy a kutyák értik és érzékelik az emberi beszéd módját, a hanglejtést a hangstílust és néhány szót is, ilyenek például az ül, fekszik, gyere ide.
Ezen felül azonban az állatok értik a mondatokat és az összetett kifejezéseket is, nyilván nem úgy ahogyan más emberek, de tipikus példa, hogy ha egy ember nyaralásról beszél a kutyája előtt, akkor az megérzi, azt anélkül is, hogy mondjuk az ember a ruháit pakolná a kutyája előtt, vagy betenné azokat az autóba, amiből a kutya egyértelműen következtethet (ha már látott ilyet), hogy a gazdája el fog menni.
Valamint a kutyák képesek az emberek érzelmeit is megérteni és utánozni. Ha egy ember szomorú akkor sokszor a kutya is az. Megérzik azt is, ha egy ember beteg és próbálják vigasztalni a gazdájukat, valamint segítséget nyújtani neki.
A kutya és a gazdája között szintén nagyon fontos a szemkontaktus, a kutyákban a legtöbb kutatás szerint szeretethormon szabadul fel ha látják a gazdájukat, és ez fordítva is igaz. A kapcsolatok kialakítását tovább segíti a tény, hogy az állatok fel tudják mérni, hogy egy-egy ember segítséget vagy éppen akadályt jelent számukra. Mivel az ebek memóriája kimagasló, ha egy személyhez sok jó élményük kötődik, arra később is emlékezni fog.
Egyedi természetük miatt rengeteg szempontból hasonlítanak ránk, nem csoda, hogy sokan az ember legjobb barátjaként tekintenek rájuk.
Szabó Máté
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.