Menü

Különleges hobbik 4. – társasjátékozás

A társasjátékok már régóta jelen vannak az emberiség életében, legyen szó aktív vagy szellemi játékról. Felnőttként is szeretünk játszani, hiszen a játék és a szórakozás kell is az életben. Örömmel emlékezhetünk vissza gyerekkorunkra, de valamennyire felnőttként is gyerekek vagyunk. Talán ezért szeretünk annyira játszani.

A koronavírus idején különösen jó játszani az otthoniakkal, kicsit lazítunk, szórakozunk, és minőségi időt töltünk együtt a családdal. De számos más előnye is van a társasjátékoknak. A kicsik megtanulnak nyerni és veszíteni. Igen, sokszor sírás a vége a vesztésnek, de megtanulják, hogy az életnek ez is a része és könnyen kell vennünk az akadályokat és meg kell birkóznunk velük. Ha pedig nem sikerül, újra kell próbálni.

Sok társas van, ami tanít, vagy képességeket fejleszt. Vannak tipikusan olyan társasjátékok, amiket az oktatás során pedagógusok is alkalmaznak. Manapság már olyan társasjátékok is vannak, amik kifejezetten tanulási célra alkottak. Ilyenek a kémiai, fizikai társasok, ahol kísérletezni is lehet.

A szülők leginkább azért támogatják a társasozást, mert a gyerek kicsit leteszi a mobilkommunikációs eszközt, vagy felül a számítógép elől és úgymond „értelmes” játékkal játszik. Sok játék fejleszti a kommunikációs készségeket és a szókincset, miközben a telefonos kommunikáció során ezek folyamatosan kopnak.

De vannak olyanok, akik kifejezette hobbiként űzik a társasjátékozást. Ha van már egy kialakult baráti társaság, akkor szívesen ülnek le és próbálnak ki új vagy esetleg hagyományos társasokat. Vannak olyanok is, akik ebből élnek meg, hogy társasokról vlogolnak és tesztelik őket. Bizony, mi minden van már?! Az ilyen társaságok akár saját szabályokkal bővítik a régi játékokat, és új értelmet adnak egy-egy már megunt játéknak. Nagyobb városokban már kifejezetten társasjátékozó bárok, kocsmák és helyek alakultak ki, ahol összegyűlhet a csapat. Azonban akár új barátságokat is lehet kötni.

A felnőtt társaságok máshogyan is értékelhetik a társasozást. Jobban megismerhetik egymás személyiségét, vagy, hogy bizonyos dolgokban hogyan gondolkodik a másik. Fejlődhet kreativitás, a megoldási képesség. Átléphetik a komfortzónákat és saját határaikat. És egy kicsit más szerepbe bújhatunk: kipróbálhatjuk magunkat régészként, betörőként, űrhajósként és a lehetőség végtelen.

Nagypál Anna

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.