Menü

Gyakori tévhitek a pattanásokról

A pattanás, vagyis az acne nem ritka probléma és közel sem csak a serdülő korúakat érinti, akár idősebb korban is találkozhatunk ezzel a bőrbántalommal. Akkor keletkeznek pattanások, ha a bőrben lévő faggyúmirigyek kivezető nyílásai valamiért eltömődnek és a faggyúürülés elmaradása gyulladást okoz. Rendkívül széleskörű az okok palettája, így a kezelése sem lehetséges egy egységes, általános módszerrel.

A kiváltó okok között szerepelhetnek lelki okok, stressz, egészségtelen táplálkozás, vitamin- ásványi anyag – és nyomelemhiány, keringési vagy hormonális zavarok, de akár emésztési rendellenességnek is lehet ilyen mellékhatása. Az okok pontos meghatározása nagyon fontos a kezelés szempontjából, hiszen rendkívül eltérően kezelnek egy hormonális eredetű és mondjuk egy stressz hatására kialakult gyulladásos acnet.

Gyakori tévhit a már elhangzott „csak a serdülőkorúakat érinti”, de az sem általános igazság, hogy a csokoládé vagy a zsíros ételek közvetlenül felelősek lennének a pattanások kialakulásáért. Valójában ezek is részei a kiegyensúlyozott étrendnek, így megfelelő mennyiségben ezek fogyasztása sem okoz ilyen jellegű bőrproblémákat. Ha ilyen reakciót vált ki az étrendünk valamelyik alkotója, érdemes orvoshoz fordulni és megvizsgálni az allergia, vagy intolerancia lehetőségét. Ilyen például a laktózérzékenység, vagy glutén allergia.

Sajnos az is tévhit, hogy gyógyítható. Gyakorlati szempontból igaz, szinte csodákra képesek a bőrgyógyászok és kozmetikusok, azonban, ha szigorúan vesszük, csak kezelhető ez a probléma, de nem szüntethető meg véglegesen. Viszont jó hír, hogy a hegesedés nem egy kötelező velejárója az acnes bőrnek. Ma már rendkívül hatékony kezelések állnak rendelkezésre mind a megelőzés, mind a már kialakult hegek eltüntetése terén.

A leggyakoribb tanács, a tipikus, sokunk által hallott: „Ne piszkáld!” Ebben bizony van igazság, viszont ez nem jelenti azt, hogy kezelni sem érdemes. A legjobb, amit tehetünk, hogy megfelelő szakorvosra, bőrgyógyászra bízzuk a dolgot. Ő segíthet a gyógyszeres és mélyebb kezeléssel, illetve a hétköznapi teendőket illetően is kaphatunk tanácsokat, hogyan előzzük meg a kialakulásuk.

Bár a zsíros ételek fogyasztása valóban nem okoz közvetlenül pattanásokat, maga az egészséges táplálkozás és ideális testsúly elérése az, amivel a legtöbbet tehetünk bőrünk egészségéért. Egy rendszeresen és kiegyensúlyozottan étkező, rendszeresen sportot vagy valamilyen mozgásformát végző ember bőre is egészségesebb, de rengeteg más pozitív mellékhatása van annak, ha odafigyelünk a testünkre.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.