Menü

Gyakori tévhitek a pattanásokról

A pattanás, vagyis az acne nem ritka probléma és közel sem csak a serdülő korúakat érinti, akár idősebb korban is találkozhatunk ezzel a bőrbántalommal. Akkor keletkeznek pattanások, ha a bőrben lévő faggyúmirigyek kivezető nyílásai valamiért eltömődnek és a faggyúürülés elmaradása gyulladást okoz. Rendkívül széleskörű az okok palettája, így a kezelése sem lehetséges egy egységes, általános módszerrel.

A kiváltó okok között szerepelhetnek lelki okok, stressz, egészségtelen táplálkozás, vitamin- ásványi anyag – és nyomelemhiány, keringési vagy hormonális zavarok, de akár emésztési rendellenességnek is lehet ilyen mellékhatása. Az okok pontos meghatározása nagyon fontos a kezelés szempontjából, hiszen rendkívül eltérően kezelnek egy hormonális eredetű és mondjuk egy stressz hatására kialakult gyulladásos acnet.

Gyakori tévhit a már elhangzott „csak a serdülőkorúakat érinti”, de az sem általános igazság, hogy a csokoládé vagy a zsíros ételek közvetlenül felelősek lennének a pattanások kialakulásáért. Valójában ezek is részei a kiegyensúlyozott étrendnek, így megfelelő mennyiségben ezek fogyasztása sem okoz ilyen jellegű bőrproblémákat. Ha ilyen reakciót vált ki az étrendünk valamelyik alkotója, érdemes orvoshoz fordulni és megvizsgálni az allergia, vagy intolerancia lehetőségét. Ilyen például a laktózérzékenység, vagy glutén allergia.

Sajnos az is tévhit, hogy gyógyítható. Gyakorlati szempontból igaz, szinte csodákra képesek a bőrgyógyászok és kozmetikusok, azonban, ha szigorúan vesszük, csak kezelhető ez a probléma, de nem szüntethető meg véglegesen. Viszont jó hír, hogy a hegesedés nem egy kötelező velejárója az acnes bőrnek. Ma már rendkívül hatékony kezelések állnak rendelkezésre mind a megelőzés, mind a már kialakult hegek eltüntetése terén.

A leggyakoribb tanács, a tipikus, sokunk által hallott: „Ne piszkáld!” Ebben bizony van igazság, viszont ez nem jelenti azt, hogy kezelni sem érdemes. A legjobb, amit tehetünk, hogy megfelelő szakorvosra, bőrgyógyászra bízzuk a dolgot. Ő segíthet a gyógyszeres és mélyebb kezeléssel, illetve a hétköznapi teendőket illetően is kaphatunk tanácsokat, hogyan előzzük meg a kialakulásuk.

Bár a zsíros ételek fogyasztása valóban nem okoz közvetlenül pattanásokat, maga az egészséges táplálkozás és ideális testsúly elérése az, amivel a legtöbbet tehetünk bőrünk egészségéért. Egy rendszeresen és kiegyensúlyozottan étkező, rendszeresen sportot vagy valamilyen mozgásformát végző ember bőre is egészségesebb, de rengeteg más pozitív mellékhatása van annak, ha odafigyelünk a testünkre.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.