Menü

Az év gyógynövénye a fekete nadálytő

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya tavaly a felső légúti megbetegedések kezelésre használható bíbor kasvirágot, idén, 2021-ben a fekete nadálytövet választotta az év gyógynövényének, erről az egyik gyógynövényekkel foglalkozó portál oldalán olvashatunk. Gyökerének hatásossága klinikailag is jól alátámasztott. A növény gyógyászati értékét már az ókori hellének is ismerték.

Sportolóként nem ismeretlen a fekete nadálytő hatása, de azt hiszem sportos életmódtól függetlenül is számos esetben alkalmazzák ezt a gyógynövényt, amelynek kivonata gyógyszerkészítmények hatóanyagaként ismert.

Az izom- és ízületi fájdalmakat, sérüléseket rohanó világunk leggyakoribb egészségügyi panaszai közé sorolhatjuk, így sokak számára jelent sokszor megoldást az említett gyógynövény.

A fekete nadálytő elsősorban ízületi fájdalmak enyhítésében és tompa sérülések kezelésében rendelkezik nagy terápiás jelentőséggel.

A növény az érdeslevelűek családjába tartozik, évelő növény, megtalálható vízpartok, árokpartok, erdőszélek, nedves rétek közelében. A gyökeret általában tavasszal gyűjtik, virágzás előtt. A fekete nadálytő Európában és Ázsiában is őshonos, májustól szeptemberig virágzik, bíbor- és rózsaszínű virágokat hoz.

A gyógyászatban a növény gyökere adja a hatóanyagot, de alkalmanként a levelét is hasznosítják.

Dioszkoridész, a nagyon híres görög orvos a fekete nadálytőnek a „symphytum” nevet adta, ami annyit jelent, hogy összenő. ez pedig tökéletesen jellemezi is a gyógyhatásait, ugyanis nagyszerű a csontok és a sebek gyógyításában.

Külsőleg paszták, kenőcsök, krémek, pakolások formájában használják, s csonttörések, húzódások, zúzódások, ficamok, rándulások gyógyítására szolgál, de izom-, ideg- és ínhüvely-gyulladásoknál is jól bevált módszer a nadálytő hatóanyaga.

A nadálytő kivonat számos humán klinikai vizsgálatban bizonyult hatásosnak a zúzódások, sérülések kezelésében.

A gyógynövény allantoint, C- és A-vitamint, B-vitaminokat tartalmaz, ezenkívül 18-féle aminosavat, kalciumot, jódot, vasat és szelént.

A fekete nadálytő különböző hígítású készítményeit a fentiekhez hasonló tünetek kezelésére használja a homeopátiás orvoslás is. Gyomor- és bélfekélynél hámosító, toroköblítő.

Fontos megemlíteni, hogy belsőleg nem ajánlott a fogyasztása, mivel a májra mérgező hatású. A borogatást nyílt sebre ne használjuk, kétévesnél fiatalabb gyermekek és áldott állapotú nők, szoptatós anyukák sem alkalmazhatják.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.