Így kezd újra az edzést egy nagyobb kihagyás után
Sokan vagyunk úgy, hogy egy hosszabb kihagyás után újrakezdenénk az edzést. Ekkor pedig bele kell csapnunk a lecsóba, de mindeközben figyelnünk kell arra is, hogy ne essünk át a ló túloldalára.
A legtöbb ember, aki visszatér az edzéshez, szinte presztizskérdést csinál abból, hogy edzetlenül ugyanazt a szintet produkálja, mint amikor formában volt. Ennek általában az a következménye, hogy túl nagy súlyokat kezdünk el használni, és tulajdonképpen minden edzést úgy fogunk fel mintha az utolsó lenne, és teljesen “megöljük” magunkat. Emiatt viszont a szervezetünk nem tud megfelelően regenerálódni, és fejlődni sem fogunk. A hatalmas elszántság és eltökéltség után pedig 3-4 hét elteltével lerobbanunk, általában amiatt mert teljesen lefáradunk minden edzésben, vagy valamilyen sérül miatt, amit nem hagyunk meggyógyulni.
Sokkal inkább érdemes egy kicsit lejjebb engedni az egónkon és teljesítménykényszerünkön, és az első 1-2 hétben csak átmozgató edzéseket végezni, kisebb súlyokkal és kevesebb ismétlésszámmal.
Az étkezés terén elsőként el kell hagyni a felesleges kalóriákat, a tipikus zsíros, cukros ételeket. Ehelyett meg kell próbálni a szokásos fehérjében gazdag ételek fogyasztásához visszatérni, ilyenek például a csirkemell, rizs, halfélék. Érdemes inni 1-2 fehérjeturmixot is, különösen edzés előtt, hogy több energiánk legyen edzeni. Edzés után pedig a tejsavófehérje a legjobb, mert gyorsan felszívódik és hasznosul. Ha valaki komolyabban is edz, az első 1-2 hétben nem érdemes táplálékkiegészítőket szednie, szteroidokat pedig semmiképpen. Mikor már valaki edz legalább 1 hónapja, és megszokta a szervezete a terhelést, akkor lehet érdemes elkezdeni használni táplálékkiegészítőket.
Hogyan kezdj hozzá pontosan?
Az első héten érdemes egy 3 napos átmozgató programot követned, és csak után edzeni külön az egyes testrészekre. Nagyon fontos, hogy járasd be a tested! A legrosszabb, hogyha hamar váltasz túl nagy súlyokra és az első vagy második héten leséérülsz.
Ha egy idő után komolyabban csinálod az edzést, akkor két nagy járható út van. Az egyik, hogy elkezdesz fogyókúrázni és mellé összerakni egy olyan edzéstervet, amellyel lehet edzeni hónapokig. A másik, hogy tömegelni kezdesz, és majd később mikor teljesen formában vagy, akkor már ledobod azt a néhány kilót, ami felszaladt a kihagyás alatt.
Az edzés terén az elszántság a legfontosabb, ha tartasz egy megfelelő étrendet, és rendesen lenyomod az edzéseket, közöttük olyannal is amelyik keményebb és jobban elfáradsz benne, akkor viszonylag rövid idő alatt, összeszedheted magad és visszajuthatsz oda, ahonnan elindultál.
Fontos, hogy ne légy türelmetlen, és ne akarj első héten rekordokat dönteni. Legyen egy célod, és törekedj arra, hogy azt bármi áron elérd. Az edzés nagy hatással van a mentális egészségünkre is. Ha nem vagyunk következetesek vagy félvállról vesszük a dolgokat, viszont komoly eredményeket várunk, akkor az úgysem fog jönni, mi pedig lelkileg még lejjebb süllyedünk. Onnan pedig még nehezebb összeszedni magunkat!
Szabó Máté
Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.
Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.
Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.
Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.
Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.