Menü

Másik alternatíva a rizs helyett – A kölesről bővebben

Sokan keresnek az étrendükbe a rizs helyett egy másik alternatívát. A köles nemhiába egyre népszerűbb, már gluténmentes csodagabonaként is említik. Élettani hatásai mellett pedig nem lehet szó nélkül elmenni. Lássuk tehát, mire jó a köles?

Sokan óvakodnak a kölestől – mondván ők nem madarak. Pedig tisztító és gyomorbarát gabonaként ismerjük már manapság. Az „ősgabonának” számító kölest Mezopotámiában már 6000 évvel ezelőtt is termesztették. Már akkor rájöttek a mezopotámiaiak, hogy a gyomorra kifejezetten pozitív hatást gyakorol, mert magas rosttartalma „kipucolja” a gyomorban lévő salakanyagot, illetve egészen könnyen emészthető étel. Emiatt sokan alkalmazzák böjtölésnél vagy tisztítókúráknál.

Ellentétben a finomított gabonákkal, a köles gátolja a rossz hatású baktériumok elszaporodását. A köles lúgosító hatása miatt képes visszaállítani a sav-bázis egyensúlyt, mely magas húsfogyasztás miatt, egészségtelen szokások (alkohol, ital), de akár sztressz hatására is felbomolhat. Sokan ajánlják a köles étrendbe való beillesztését ezen tulajdonsága miatt.

Sportolóknak, testépítőknek is kifejezetten ajánlják a kölessel gazdagított ételeket, mert magas protein- és minimális zsírtartalma mellett 73g jó minőségű szénhidrátot is tartalmaz. A köles legnagyobb arányban káliumot tartalmaz, ami csökkenti a magas vérnyomást és csökkenti a szív-és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát.

A köles jó B-vitaminforrás is lehet! Rendszeres fogyasztásánál sokan megfigyelhetik, hogy arcuk rugalmasabbnak és egészségesebbnek tűnik. Szintén a B-vitaminnak köszönhető az erős, egészséges hajszerkezet és a köröm. Ezek mellett aminosavat is tartalmaz, amely növeli a szerotonin-szintet, szóval köles evésével egy kis boldogsághormon is termelődik.

Láthatjuk tehát, hogy mennyi pozitív hatása van, de hogyan is készítsük el ételekhez. Akár a rizs, a köles is ehető édesen vagy sósan. Készíthetünk vele tökéletes lecsót, de akár vaníliával vagy fahéjjal tálalva is fantasztikus lehet. Rizskoch helyett akár köleskochot (kölesfelfújt) is készíthetünk! Ehhez hoztam is receptet!

Hozzávalók:

1 bögre megmosott köles

3 bögre tej

6 dkg vaj

2 egész tojás.

1 evőkanál vaníliaesszencia

1 citrom reszelt héja

4 evőkanál barnacukor vagy méz

10 dkg mazsola

1 teáskanál sütőpor

15 dkg apróra vágott friss, vagy aszalt gyümölcs

10 dkg mandulaforgács (elhagyható)

csipet só

vaj a kikenéshez

Elkészítés:

A tojásoknak különválasztjuk a sárgáját és a fehérjét. A sárgáját habosra keverjük a vajjal és a cukorral, a fehérjéből csipet sóval kemény habot verünk.

A hozzávalókat – a mandulaforgácson kívül – összekeverjük egy nagyobb tálban, beledolgozzuk a vajas tojássárgáját, és óvatosan beleforgatjuk a keményre vert habot. Vajjal kikent tepsibe vagy sütőtálba öntjük. A tetejét meghintjük mandulával, majd 200 fokra előmelegített sütőben 40 percig sütjük.

Magában is nagyon finom, de kínálhatjuk kompóttal, dzsemmel, gyümölcsös öntettel.

Nagypál Anna

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.