Menü

10 000 lépés az egészséghez. Eddig ma mennyi volt?

Hallottuk már néhányszor, hogy aki egészséges és fitt szeretne lenni, annak10 ezer lépést kell megtennie egy nap. Mi ebben az igazság, hogy érhetjük el ezt a lépésszámot, mennyit kell mozogjuk egy nap?

A híres 10 ezres számot először japán lépésszámlálókon határozták meg, még az 1960-as években. A japánok már ekkor tudtak valamit, azóta ugyanis több tudományos kutatás bizonyította már be, hogy a napi 10 ezer lépés megtételének milyen pozitív hozadékai vannak a szervezetünkre, egészségünkre, formánkra nézve.

A gyártók célja az volt ezzel, hogy egyszerűsítsék és átláthatóbbá tegyék az emberek számára a fizikai aktivitást napi ajánlott mennyiségét, a 10 ezer lépés szlogen pedig megmaradt a köztudatban.

A 10 ezer lépés valahogy az egész világon elterjedt, ezt a mennyiséget ajánlják és gondolják beépíthetőnek a napi mozgásba, ennek hatékonyságát sok kutatás vizsgálta már, s ki is mutatták, hogy ez a szám elérése javítja az egészségi állapotunkat, megelőzi az elhízást, segíti a fogyókúrát, csökkenti a cukorbetegség kockázatát és még jónéhány előnyt lehetne felsorolni.

Természetesen a rövidebb séták is hatásosak, az 5000. lépéssel is sokat tettünk az egészségünkért, hiszen már átlagosan napi 4500-5000 lépés elegendő, hogy jelentősen csökkentse a halálozási kockázatot.

Az ülőmunka számtalan terhet ró a szervezetünkre, ennek negatív hatásai ismertek, a felsorolástól eltekintenék, hiszen hosszú a lista, épp ezért javasolt például munkába gyalog járni, a munkaidő letelte után hazasétálni, a boltba autó helyett gyalog, vagy biciklivel járni, mindez hozzájárul ahhoz a napi átlagosan egy óra mozgáshoz, ami javasolt.

Nem kell mindenkinek futni, kocogni, egy gyors gyaloglás már segíthet enyhíteni a hosszú ülés negatív hatásait.

A mozgás égeti a zsírt, ami fontos, hiszen a zsír felhalmozódása növelheti a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét. Mozgás nélkül nincs egészség, nincs erős immunrendszer, nincs hatékony diéta.

A covid időszak alatti home élet, home office, home mozgás…home satöbbi gyakorlatilag lenullázta ezt a napi 10 ezer lépést, hiszen nem jártunk gyalog munkába naponta. Természetesen sokan tornáztak otthon ebben az időszakban, de a napi sétát, többezer lépést mégse nagyon lehetett otthon megoldani.

A napi 10 ezer lépést egyszerű lépésszámlálóval, applikációval tudjuk ellenőrizni, nyomon követni, nagyon megéri, úgyhogy gyaloglásra fel!

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.