10 000 lépés az egészséghez. Eddig ma mennyi volt?
- Dátum: 2021.06.01., 21:57
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 10 ezer, applikáció, átlátható, covid, cukorbetegség, egészség, elhízás, fitt, fizikai aktivitás, fogyókúra, gyaloglás, halálozási kockázat, home office, hozadék, immunrendszer, japánok, lépés, lépésszámláló, ma mennyi, megtétele, mozgás, napi mozgás, pozitív, séta., sport, testmozgás, torna, ülőmunka
Hallottuk már néhányszor, hogy aki egészséges és fitt szeretne lenni, annak10 ezer lépést kell megtennie egy nap. Mi ebben az igazság, hogy érhetjük el ezt a lépésszámot, mennyit kell mozogjuk egy nap?
A híres 10 ezres számot először japán lépésszámlálókon határozták meg, még az 1960-as években. A japánok már ekkor tudtak valamit, azóta ugyanis több tudományos kutatás bizonyította már be, hogy a napi 10 ezer lépés megtételének milyen pozitív hozadékai vannak a szervezetünkre, egészségünkre, formánkra nézve.
A gyártók célja az volt ezzel, hogy egyszerűsítsék és átláthatóbbá tegyék az emberek számára a fizikai aktivitást napi ajánlott mennyiségét, a 10 ezer lépés szlogen pedig megmaradt a köztudatban.
A 10 ezer lépés valahogy az egész világon elterjedt, ezt a mennyiséget ajánlják és gondolják beépíthetőnek a napi mozgásba, ennek hatékonyságát sok kutatás vizsgálta már, s ki is mutatták, hogy ez a szám elérése javítja az egészségi állapotunkat, megelőzi az elhízást, segíti a fogyókúrát, csökkenti a cukorbetegség kockázatát és még jónéhány előnyt lehetne felsorolni.
Természetesen a rövidebb séták is hatásosak, az 5000. lépéssel is sokat tettünk az egészségünkért, hiszen már átlagosan napi 4500-5000 lépés elegendő, hogy jelentősen csökkentse a halálozási kockázatot.
Az ülőmunka számtalan terhet ró a szervezetünkre, ennek negatív hatásai ismertek, a felsorolástól eltekintenék, hiszen hosszú a lista, épp ezért javasolt például munkába gyalog járni, a munkaidő letelte után hazasétálni, a boltba autó helyett gyalog, vagy biciklivel járni, mindez hozzájárul ahhoz a napi átlagosan egy óra mozgáshoz, ami javasolt.
Nem kell mindenkinek futni, kocogni, egy gyors gyaloglás már segíthet enyhíteni a hosszú ülés negatív hatásait.
A mozgás égeti a zsírt, ami fontos, hiszen a zsír felhalmozódása növelheti a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét. Mozgás nélkül nincs egészség, nincs erős immunrendszer, nincs hatékony diéta.
A covid időszak alatti home élet, home office, home mozgás…home satöbbi gyakorlatilag lenullázta ezt a napi 10 ezer lépést, hiszen nem jártunk gyalog munkába naponta. Természetesen sokan tornáztak otthon ebben az időszakban, de a napi sétát, többezer lépést mégse nagyon lehetett otthon megoldani.
A napi 10 ezer lépést egyszerű lépésszámlálóval, applikációval tudjuk ellenőrizni, nyomon követni, nagyon megéri, úgyhogy gyaloglásra fel!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.