Menü

Spenótos ételek a főzeléken túl

A spenót igazi vitaminbomba, természetes vasforrás. Bár számos jótékony hatása van, igencsak megosztó étel, sokan nem szeretik a krémes spenótfőzeléket. A spenótból nem csak főzeléket készíthetünk, feldobhatjuk vele a tésztaételeket, salátákat és még a húsokat is.

SPENÓTOS KOSÁRKÁK

HOZZÁVALÓK

20dkg liszt

0.5csom sütőpor

0.25tk só

6dkg vaj

1.2dl író

25dkg spenót

1gerezd fokhagyma

2ek napraforgóolaj

bors

3db tojás

1.5dl tejföl

15dkg reszelt sajt

1csip szerecsendió

ELKÉSZÍTÉS

A lisztet elvegyítjük a sütőporral és a sóval, majd hozzáadjuk a feldarabolt vajat és az írót. Ruganyos tésztává gyúrjuk, és folpackba csomagolva pihentetjük a hűtőben 20 percig.

Lisztezett felületen a hideg tésztát kb. 3 mm vastagságúra nyújtjuk. Kivágunk belőle 4 db akkora körlapot, hogy kibélelhessünk velük egy-egy kivajazott 12 cm belső átmérőjű és 3-4 cm magas formát. A sütőt előmelegítjük 190 fokra. Közben a leszárazott, megmosott és alaposan lecsepegtetett spenótot durvára vágjuk. A megtisztított fokhagymát apróra kockázzuk és a felhevített olajon megfuttatjuk. Hozzáadjuk a spenótot, megfonnyasztjuk kb. 3 perc alatt, majd enyhén megsózzuk, megborsozzuk.

A tojásokat simára keverjük a tejföllel, és egy kevés kivételével hozzáadjuk a reszelt sajtot. Sóval, borssal és a szerecsendióval fűszerezzük, majd hozzáadjuk a spenótot. A masszát a formákba kanalazzuk, és megszórjuk a maradék reszelt sajttal. Végül a kosárkákat az előmelegített sütőben készre sütjük 30-35 perc alatt.

SPENÓTOS-RICOTTÁS LASAGNE

HOZZÁVALÓK

2gerezd fokhagyma

2ek olívaolaj

25dkg spenót

3dl főzőtejszín

25dkg ricotta

10dkg vaj

4ek liszt

6dl tej

bors

őrölt szerecsendió

30dkg lasagne tészta

40dkg reszelt sajt

ELKÉSZÍTÉS

Az apróra vágott fokhagymát a felforrósított olívaolajon megpirítjuk, majd hozzáadjuk a kiolvasztott spenótot. 10-15 percig pároljuk, közben hozzáadjuk a tejszínt, megsózzuk, majd lehúzzuk a tűzről, és amikor már langyos, hozzáadjuk a ricottát.

Közben egy másik lábasban vajat olvasztunk, majd beleszórjuk a lisztet, és kevergetve fehéredésig pirítjuk, majd hozzáöntjük a hideg tejet, sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, és habverővel kevergetve addig forraljuk, amíg besűrűsödik.

Egy hőálló tálba egy vékony réteg spenótot kenünk, és egy réteg lasagne tésztát pakolunk rá. Megint spenót következik, erre jöhet a besamel, a reszelt sajt, majd megint tészta. Addig folytatjuk a rétegezést, amíg van a hozzávalókból, úgy, hogy az utolsó réteg sajt legyen. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 40 percig sütjük.

EGYSZERŰ SPENÓTOS TÉSZTA

HOZZÁVALÓK

40dkg fagyasztott spenót

2dl tej

2dl főzőtejszín

2tk só

bors

fokhagyma

15dkg bacon

15dkg trappista sajt

30dkg spagetti

ELKÉSZÍTÉS

A spenótos tészta elkészítéséhez forró vízben kifőzzük tésztát a csomagoláson olvasható utasítás szerint. Közben a baconcsíkokat apróra vágjuk, megpirítjuk. A megfőtt és lecsepegtett tésztához keverjük.

A fagyasztott spenótot nagyjából 2 dl vízben feltesszük olvadni, főni. Amint kiolvadt, teszünk hozzá kb. 2 teáskanál sót, pici borsot, 4-5 gerezd fokhagymát lereszelve vagy fokhagyma présen áttörve. Elkeverjük, majd hozzáadjuk a tejet és a tejszínt. Folyamatos kevergetés mellett felforraljuk, majd azonnal le is vesszük a tűzről.

Kivajazott jénai, vagy bármilyen más tűzálló edénybe tesszük a baconnel elkevert tésztát, ráöntjük a spenótmártást Kicsit átmozgatjuk, hogy elkeveredjen, végül pedig ráreszeljük a sajtot. 180-200 fokra előmelegített sütőben körülbeül 20-25 percig szép pirosra sütjük.

Szerző: Udvari Fanni

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.