Pattanások ellen
- Dátum: 2021.06.24., 21:20
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- akné, bőr, bőrgyógyász, bőrprobléma, diagnosztika, fogamzásgátlás, fogamzásgátló, gyulladás, hormon, hormonális, kombinált, nőgyógyász, ösztrogén, pajzsmirigy, pattanások, tabletta, tesztoszteron
Mindenki találkozik életében legalább egyszer ezzel a bőrproblémával, azonban a kialakulás okai nagyon különbözőek lehetnek. Kamaszkorban a hormonális változások is okozhatják, de az életmód és az étrend is legalább akkora hatással van bőrünk egészségére. Persze ez csak a két nagyon gyakori ok és ennél sokkal mélyebben gyökerező és bonyolultabb folyamatok is állhatnak a háttérben, maradjunk egyelőre a hormonális okoknál.
A hormonok közül leggyakrabban a tesztoszteron az, ami felelőssé tehető a pattanások kialakulásáért. Ez azért van, mert a magas tesztoszteronszint fokozza a faggyútermelődést, ami pedig akadályozza az elhalt hámsejtek természetes leválását. Ezáltal a bőrön felgyülemlenek az elhalt sejtek és a faggyú, ez pedig egyfajta dugót képez a pórusainkon. A bőr természetes tisztulása így gátolva van, illetve ez a faggyúból és elhalt hámsejtekből álló réteg ideális táptalaj a baktériumok számára, ami pedig gyulladáshoz vezethet.
A tesztoszteron természetesen termelődik nőknél is, csak sokkal kisebb mennyiségben, mint a férfiaknál. A nőknél a petefészek termeli, valamint szoros a kapcsolat a tesztoszteron és az inzulin termelése között. Ugyanis, ha a vér inzulinszintje magas, akkor a tesztoszteron termelése is fokozódik. Nem meglepő tehát, hogy a magas tesztoszteronszint mögött sok esetben áll inzulinrezisztencia. Ha kiemelkedően magas a tesztoszteron értékünk, érdemes lehet kicsit mélyebbre ásni, nem-e IR/PCOS, vagy valamilyen pajzsmirigy zavar áll a háttérben, mivel ilyenkor nem a tesztoszteron szintje a valódi probléma, hanem az azt kiváltó hormonális, vagy anyagcserezavar.
Nem véletlen, hogy ilyen esetekben a szokásos bőrtisztító és arclemosó termékek hatástalanok, hiszen a bőr legfelső felületét bár valóban tisztítják, az rövid időn belül újra zsíros és „koszos” lesz, mivel a probléma mélyebben gyökerezik. Itt jön a képbe a fogamzásgátló. Bár nem pattanások kezelésére írják fel és bátorítani sem szeretnénk senkit, hogy rögtön ehhez forduljon, azonban sok esetben megoldhatja a problémát nőknél, amennyiben az valóban hormonális eredetű. A hormonális fogamzásgátló tabletták közül a kombináltak válnak be leginkább a pattanásos bőr kezelésére. A kombinált fogamzásgázlók tartalmaznak ösztrogént és progeszteront is. Persze azzal is számolni kell, hogy ezeknek a fogamzásgátlóknak lehetnek mellékhatásai is, mint például a köztes vérzés, a fejfájás, ingadozó hangulat, súlycsökkenés vagy éppen súlygyarapodás. Sokszor a bőrgyógyász maga is felveti a fogamzásgátló tabletta szedésének ötletét, ha úgy látja, hatásos lehet az akné, vagy a bőr egyéb hormonális eredetű változásainak kezelésében.
Az akné kezelése mindig összetett, így a megoldás is általában az. Sokszor hetekig tarthat, mire megtalálják a személyre szabott, megfelelő gyógyszert vagy gyógyszerkombinációt és természetesen a diagnosztika sem egyszerű, hiszen ahogy fentebb említettük, rengeteg oka lehet annak, ha bőrünk pattanásos. Érdemes először bőrgyógyásszal egyeztetni, esetleg, ha egyébként is szedünk fogamzásgátlót, nőgyógyászunkkal is konzultáljunk, van-e olyan lehetőség, ami az aknés bőr állapotát is javítja.
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
Éjszakai lábgörcs
Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.
P-vitamin – mit tudsz róla?
A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.