Tejérzékenység – laktózérzékenység. Mi a különbség?
- Dátum: 2021.08.13., 16:31
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- allergia, anyatej, asztma, bélbetegség, betegség, biobolt, csecsemő, csokoládé, diéta, ekcéma, élelmiszer, étrend, felnőttkor, gabona, gluténérzékenység, göcsök, gyerekkor, gyulladás, hányás, hasmenés, hús, intolerancia, kazein, konzerv, különbség, laktózérzékenység, mogyoró, növényi tej, panaszok., puffadás, rizs, szója, szoptatás, tejallergia, tejcukor, tejérzékenység, tejfehérje, tejtermék, tünet, velünk született, zabital
Az első dolog, amit említeni kell, hogy a laktózérzékenység és a tejallergia nem ugyanaz. Teljesen más mind a tüneteikben, mind a diétában.
A laktóz-intolerancia, vagyis laktózérzékenység a tejcukor lebontásakor felmerülő betegség, amikor is a tejcukor (azaz laktóz) lebontásáért felelős enzim, a laktáz enzim, csökkent termelődése okoz. Tévhit sajnos, hogy csak velünk született módon fordulhat elő, hiszen sajnos felnőttkorban is kialakulhat, s gyakran együtt járhat gluténérzékenységgel, gyulladásos bélbetegségekkel.
Amikor a tejcukor nem tud felszívódni, akkor hasmenés, hasi görcsök, hányás, puffadás formájában jelentkeznek a tünetek.
A laktózérzékenységben szenvedők fogyaszthatnak laktózmentes termékeket, ellentétben azokkal, akik tejérzékenyek, ők semmilyen tejterméket nem fogyaszthatnak.
A laktózérzékenységgel szemben ugyanis a tejallergia az állati eredetű tejek fehérjéire (kazein) való érzékenység, ebben az esetben semmilyen tejtermék - még laktózmentes termék sem - fogyasztható.
A tejallergia általában csecsemő korban alakul ki és a tehéntej bevezetése után 2-4 héttel jelentkeznek a tünetei. A tejérzékenység már a szoptatás alatt is hozhat tüneteket, hiszen az anyatejjel táplált csecsemőnél is jelentkezhetnek már ezek a panaszok, mivel az anyatejbe is átmegy az allergiát okozó tejfehérje. Kisbabáknál a székletben megjelenő apró, pici vérpöttyök és a csökkent súlygyarapodás kapcsán lehet gyanakodni a tejallergiára, a nagyobb gyermekeknél pedig az emésztőszervi panaszok mellett légúti problémák és bőrbetegségek (asztma, ekcéma) is jelentkezhetnek.
A tejallergia esetében szigorú a diéta, csak növényi eredetű tejeket és tejtermékeket lehet fogyasztani, szigorú tejfehérjementes étrend betartásával, így minden állati eredetű tej kerülendő, beleértbe a laktózmentes termékeket is.
A címkén mindig nézzük meg, tartalmaz e az adott élelmiszer vagy étel kazeint, laktózt, tejfehérjét, tejcukrot.
Sajnos nagyon sok ételben van, amelyre nem is gondolnánk, a csokoládék, a margarin, a húsipari termékek, konzervek, de még egyes gyógyszerek is tartalmazzák.
Szerencsére bioboltok és nagyobb bevásárlóközpontok már bővelkednek növényi tejekben, így – bár kétségtelenül nem olcsó módon – hozzájuthatunk a helyettesítő termékekre.
Gabonából és magvakból készített italok, pl.: zabital, mandulaital, rizsital, szójaital, mogyoróital stb. Kisgyermekeknél érdemes kerülni a szója alapú élelmiszerek fogyasztását, mert ezek is okozhatnak allergiás panaszokat.
Tejérzékenység esetén keressük a gabonákból és magvakból készített tejszínpótlókat, pl.: zabtejszín, rizstejszín, kesudióból készült "tejszín", illetve tejeket, valamint a tofuból készült termékek választékát.
Ritkán előfordul az is, hogy valaki egyszerre érzékeny a tejfehérjére és a tejcukorra is, ebben az esetben is a szigorú tejmentes diétát kell alapul venni.
A szakember által összeállított étrend rövid idő alatt a tünetek enyhülését és akár a megszűnését is eredményezheti, gyerekeknél pedig jó hír, hogy a szigorú tejfehérjementes étrenddel általában 1-3 éves korra kinőhető a betegség.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.