Menü

Legerősebb természetes tisztítószerek, amivel minden vegyszert kiválthatsz

Kell egy flakon vízkőoldó, valami a fertőtlenítéshez, némi por, hogy megtisztítsd a ruhákat, valami mindent átmaró anyag, hogy megszüntesd a dugulást, és persze a szagokat is jó lenne semlegesíteni. Ahelyett, hogy vegyi anyagok tucatjait tárolnád a lakásban, inkább szerezd be a legerősebb természetes tisztítószereket, és felejtsd el örökre a kemikáliákat.

Folttisztításhoz, takarításhoz

Szódabikarbóna

Lágyítja a vizet, lúgos hatásának köszönhetően pedig jól oldja a zsíros szennyeződéseket. Kevés vízben feloldva eltüntetheted vele a ruhákról a kávé- és teafoltokat, de a szagokat is magába zárja. Használhatod az ezüst-, acél- vagy más fémtárgyak fényesítésére is.

Enyhén fertőtlenítő hatású, magába zárja a szagokat, és kiválóan alkalmazhatod súrolószer helyett. Készíts sűrű, kenhető masszát finom szemű asztali sóból és egy kevés vízből, és használd bátran a tűzhelyre égett ételmaradék feloldásához vagy a mosogató kisikálásához.

Kávézacc

Ne dobd ki a reggeli kávézás után visszamaradt zaccot. A finom őrleményt szintén használhatod súrolószerként, de egy kis zacskóba töltve szagtalanítóként is jól beválik a hűtőben vagy a cipősszekrényben. Csersavtartalmának köszönhetően a kávézacc feloldja a makacs, zsíros szennyeződéseket, ezért megtisztíthatod vele a tűzhelyet vagy a sütőt, de a lefolyóba öntve a dugulást is megszünteti.

Tealevél

Ha inkább teapárti vagy, érdemes összegyűjtögetned a reggeli ital után visszamaradt leveleket. Az enyhén nedves tealevéllel ugyanis megtisztíthatod a régi szőnyeget a lerakódott portól, és a színe élénkségét is visszaadhatod. Nem kell mást tenned, mint a nyirkos leveleket a szőnyegre szórnod, várnod néhány percet, majd a levelekkel együtt összeporszívóznod a régi szennyeződéseket is.

Krumplihéj

Ha fényes, ragyogó és persze csíkmentes ablaktáblákat szeretnél, hámozz meg öt-hat szem közepes méretű krumplit, majd forrázd le a héjukat. Szűrd meg a főzetet, hagyd langyosra hűlni, majd ezzel mosd le az ablakokat. A krumplihéj vize nemcsak a rászáradt szennyeződéseket oldja fel, de szép, csillogó felületet is kölcsönöz az üvegnek.

Mosószappan

A kizárólag természetes összetevőket tartalmazó mosószappannal fillérekből tüntetheted el a fehér és színes ruhák foltjait. Nagyanyáink csodaszerét bátran használhatod a modern automata mosógépekben is, nem tesznek benne kárt, és még a bőrödhöz is kíméletesebbek, mint a vegyszerekkel dúsított mosószerek.

Lenolaj

A bútorápolók veszélyes anyagokat, például formaldehidet vagy fenolt tartalmazhatnak. A mesterséges szerek helyett inkább keverj el két rész lenolajat egy rész ecettel, és ezzel töröld át a fát, hogy hosszú életű és csillogó legyen. A lenolajas keverékkel a bőrbútorokat is megóvhatod a kiszáradástól és repedezéstől.

Fertőtlenítéshez

Ecet

Az egyik legerősebb, univerzális természetes tisztítószer. A hígítatlan, 20%-os ecetet nemcsak vízkőoldásra vagy a ruhák színének felfrissítésére használhatod, hanem fertőtlenítésre is. Az ecet képes elpusztítani a penészgombát is, így nélkülözhetetlen, ha a fürdőszoba takarításáról van szó.

Citrom

A friss citrusok illóolajai közismerten fertőtlenítő hatásúak. Ha a lakásban beteg van, facsarj ki egy citromot, adj a levéhez kétszer annyi vizet, és töltsd egy szórófejes flakonba. Áttörölheted vele a kilincseket és a távirányítót, vagy bármilyen olyan eszközt, amihez gyakran érsz hozzá. Érdemes időnként a levegőbe is spriccelned néhány fújást a citromos oldatból, hogy felfrissítsd a szobát, illetve baktérium mentesítsd a levegőt.

Teafaolaj

Az egyik legerősebb természetes fertőtlenítőszer, amely képes elpusztítani a gombákat, baktériumokat és más kórokozókat. Olyan erős, hogy néhány csepp is elegendő belőle. Tehetsz a felmosóvízbe, a mosószer mellé, oldatával áttörölheted a vécét, de csepegtethetsz a lefolyókba is. Garantáltan elpusztítja a kórokozókat, így a kellemetlen szagokat is percek alatt megszünteti.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.