Természetes altatók nyomában
- Dátum: 2021.08.25., 15:26
- Udvari Fanni
- képek:pixabay.com
- almatlanság, álmosság, alvás, banán, macskagyökér, mandula, mandulaital, melatonin, szőlő
Azok, akik alvásproblémákkal küzdenek, illetve nehezen alszanak el, végső elkeseredésükben különböző kémiai anyagokhoz nyúlnak, hogy végre kipihenhessék magukat. Előbb azonban érdemes a természetes praktikáknak is esélyt adni.
Valeriána
Régóta ismert természetes altatószer a valeriána, más néven baldrián vagy macskagyökér. Készítsünk belőle teát, aminek a hatása kb. egy órával az elfogyasztása után érződik. Egy teáskanál valeriánát adjunk 150 milliliter forró vízhez, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Ahhoz azonban, hogy valóban érezzük a valeriána altató hatását, több héten keresztül, naponta 2-3 bögrével kell belőle innunk. A tea egyik alternatívája, ha 100 gramm macskagyökeret felforralunk 2 liter vízben, majd hozzáöntjük a fürdővizünkhöz.
Szőlő
A melatonin nevű hormon irányítja az alvási ciklust, így erre szüksége van a szervezetünknek ahhoz, hogy jól tudjon pihenni. Az évek során kiderült, hogy alvásproblémák esetén a szőlő képes a hormon hiányzó mennyiségét pótolni. Ha este eszünk 300 gramm szőlőt, akkor ez olyan pozitív hatással lehet az alvásra, mint egy pohár vörösbor. Utóbbi esetén azonban mindenkit óva intünk, hiszen az alkohol nem oldja meg az alvásproblémáinkat, sőt mi több, tovább ronthat a helyzeten.
Mandulaital
Istenien finom és egyben vegán, alvást segítő esti különlegesség a mandulaital, amit egy kevés vaníliával és fahéjjal is megbolondíthatunk. Keverjünk egy teás- vagy evőkanálnyi mandula pasztát egy kevés meleg vízhez, adjunk hozzá egy csipet vaníliát és fahéjat. Amennyiben hiányoljuk belőle az édes ízt, akkor tegyünk hozzá egy kevés datolyát. A mandulában található triptofán és magnézium ellazítják a testünket, továbbá a vaníliáról és a fahéjról is úgy gondolják, hogy pozitív hatással van az alvásproblémákra.
Gyógynövényes párna
Ezek a gyógynövényekkel kibélelt párnák igazi csodaszerek, ha gondunk van az elalvással, ugyanis segítik csökkenteni a stresszt. Elkészítésükhöz szükségünk lesz egy kicsi párnára, ezt tömjük ki pamuttal, majd tegyünk bele olyan gyógynövényeket, mint a levendula, a fekete üröm, a citromfű, a majoránna vagy a rózsa-, illetve a narancsvirág. Az illóolajoknak hála sokkal nyugodtabban fogunk aludni.
Banán
A mandulához hasonlóan a banán is tartalmazza a triptofán nevű aminosavat, ami serkenti szervezetünk melatonin- és szerotonin-termelését, így rendkívüli módon segít a meglévő alvásproblémákon. A banánt megehetjük magában, de akár készíthetünk belőle banánvizet is.
Ehhez forraljunk fel 1 liter vizet, adjunk hozzá egy feldarabolt banánt. Ekkor halkítsunk a tűzön, és főzzük kb. 10 percig. Ha letelt az idő, akkor zárjuk el a tűzet, várjuk meg, amíg egy picit kihűl, ízesítsük egy kevés fahéjjal, majd töltsük egy bögrébe, és már fogyaszthatjuk is.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.