Menü

Természetes altatók nyomában

Azok, akik alvásproblémákkal küzdenek, illetve nehezen alszanak el, végső elkeseredésükben különböző kémiai anyagokhoz nyúlnak, hogy végre kipihenhessék magukat. Előbb azonban érdemes a természetes praktikáknak is esélyt adni.

Valeriána

Régóta ismert természetes altatószer a valeriána, más néven baldrián vagy macskagyökér. Készítsünk belőle teát, aminek a hatása kb. egy órával az elfogyasztása után érződik. Egy teáskanál valeriánát adjunk 150 milliliter forró vízhez, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Ahhoz azonban, hogy valóban érezzük a valeriána altató hatását, több héten keresztül, naponta 2-3 bögrével kell belőle innunk. A tea egyik alternatívája, ha 100 gramm macskagyökeret felforralunk 2 liter vízben, majd hozzáöntjük a fürdővizünkhöz.

Szőlő

A melatonin nevű hormon irányítja az alvási ciklust, így erre szüksége van a szervezetünknek ahhoz, hogy jól tudjon pihenni. Az évek során kiderült, hogy alvásproblémák esetén a szőlő képes a hormon hiányzó mennyiségét pótolni. Ha este eszünk 300 gramm szőlőt, akkor ez olyan pozitív hatással lehet az alvásra, mint egy pohár vörösbor. Utóbbi esetén azonban mindenkit óva intünk, hiszen az alkohol nem oldja meg az alvásproblémáinkat, sőt mi több, tovább ronthat a helyzeten.

Mandulaital

Istenien finom és egyben vegán, alvást segítő esti különlegesség a mandulaital, amit egy kevés vaníliával és fahéjjal is megbolondíthatunk. Keverjünk egy teás- vagy evőkanálnyi mandula pasztát egy kevés meleg vízhez, adjunk hozzá egy csipet vaníliát és fahéjat. Amennyiben hiányoljuk belőle az édes ízt, akkor tegyünk hozzá egy kevés datolyát. A mandulában található triptofán és magnézium ellazítják a testünket, továbbá a vaníliáról és a fahéjról is úgy gondolják, hogy pozitív hatással van az alvásproblémákra.

Gyógynövényes párna

Ezek a gyógynövényekkel kibélelt párnák igazi csodaszerek, ha gondunk van az elalvással, ugyanis segítik csökkenteni a stresszt. Elkészítésükhöz szükségünk lesz egy kicsi párnára, ezt tömjük ki pamuttal, majd tegyünk bele olyan gyógynövényeket, mint a levendula, a fekete üröm, a citromfű, a majoránna vagy a rózsa-, illetve a narancsvirág. Az illóolajoknak hála sokkal nyugodtabban fogunk aludni.

Banán

A mandulához hasonlóan a banán is tartalmazza a triptofán nevű aminosavat, ami serkenti szervezetünk melatonin- és szerotonin-termelését, így rendkívüli módon segít a meglévő alvásproblémákon. A banánt megehetjük magában, de akár készíthetünk belőle banánvizet is.

Ehhez forraljunk fel 1 liter vizet, adjunk hozzá egy feldarabolt banánt. Ekkor halkítsunk a tűzön, és főzzük kb. 10 percig. Ha letelt az idő, akkor zárjuk el a tűzet, várjuk meg, amíg egy picit kihűl, ízesítsük egy kevés fahéjjal, majd töltsük egy bögrébe, és már fogyaszthatjuk is.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?