Menü

Nem csak finom, diétás is ez a fűszer

Általában süteményekbe és karácsonykor a forralt borba kerül csak fahéj, azonban érdemes lehet megfontolni, hogy évközben is tartsunk otthon ebből a különleges fűszerből. Nem csak intenzív íze és aromája teszi különlegessé, hanem számos pozitív egészségügyi hatással bír.

Érdekesség, hogy már egészen az ókorban is ismerték a fűszert, valamint az egyiptomiak alkalmazták a balzsamozás folyamatában. Eredetileg Srí Lankáról származik és a 16. században került be Magellán által Portugáliába, így pedig Európába.

Már régóta alkalmazzák légúti megbetegedések és krónikus köhögés kezelésére, de hatásos emésztési problémák és ízületi gyulladások ellen is, köszönhetően nyálka- és cseranyag és illóolaj tartalmának. A kérgében található illóanyagok, – pontosabban három illóanyag-komponens - a fahéjaldehid, a cinnamil-acetát és a fahéjalkohol gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Baktériumölő hatása is ismert, nem véletlenül alkalmazzák előszeretettel különböző szájápolási termékekben; a kellemetlen szájszagért és az ínygyulladásért felelős baktériumokat is elpusztítja.

Fogyasztása a fentebb említett jótékony hatásai mellett memóriánkat is segít karban tartani, valamint lassítja a szellemi öregedést. Élénkítő hatásán kívül kedélyjavítóként is számontartják, valamint afrodiziákumként is ismert. Ezutóbbiak hatását az illatával kapcsolják össze, nem pedig elfogyasztásával, ezt pedig párologtatóval érhetjük el, fahéjas illóolaj használatával.

Igaz, szinte csodaszernek hangzik, de nem árt óvatosnak lenni, mivel nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását. Kumarint is tartalmaz a számos egészséges anyag mellett, ami pedig nagy mennyiségben májkárosító hatású is lehet, de a májgyulladás és a sárgaság is előfordulhat. Bár nem gyakori az ilyen eset, mivel erőteljes íze miatt nem is tudnánk annyit fogyasztani belőle, amennyi már káros hatással bír, gyermekeknél nem árt figyelni, mivel sok péksüteményben és édességben is jelen van.

Felhasználása is legalább annyira sokoldalú, mint maga a fűszer, egész és őrölt formában is kapható. A fahéjfa kérgét szárítják ki és tekerik össze. Édességek, sütemények és fagylalt ízesítésére is tökéletes, de forró italokban és koktélokban is előfordul. Ázsiában húsos és rizses ételeket is ízesiteknek vele, de itthon sem ritka, hogy például a chilisbabba fahéj kerül. Érdemes lehet akár a reggeli müzlinkbe belekeverni, de gyümölcsökkel is jó ízkombinációt alkot.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.