Menü

Hogyan reagál a kutya gazdája hangjára?

Amióta a kutyatartás új irányt vett, és kis kedvenceinkre már családtagként tekintünk, tudjuk, hogy egész életük során fokozott figyelmet igényelnek tőlünk, hiszen olyan, mintha 15-20 éven keresztül egy néhány éves gyermeket nevelnénk. (Aki ismeri Csányi Sándor A kutyák szőrös gyerekek című könyvét, tudja, miről beszélek.)

Az elmúlt időszakban az ELTE-n végzett kutatásokból kiderült, hogy a kutyák és a gazdik között rejtőző kapcsolat azonban még inkább hasonló az újszülöttek és anyukájuk között fennálló kapcsolathoz, mint eddig gondoltuk.

Régóta tudjuk, hogy a kutyák képessége, amely lehetővé teszi, hogy engedelmeskedjenek gazdáik verbális parancsainak, nagyon kivételes. A kötődés szorossága azonban messze nem itt ér véget. Kiderült, hogy a kutyák már a gazdik hangját is jutalmazásként élik meg. Ez ugyanaz a jelenség, ami az újszülöttek édesanyjuk hangjára adott reakcióinál is megfigyelhető.

Újszülöttek esetében azóta már azt is kimutatták, hogy édesanyjuk hangja számukra nemcsak hogy nyugtató, illetve jutalmazó szerepet tölthet be, de fájdalomcsillapító hatása is van. Ezt egy olyan kutatás során bizonyították be, amelynek során újszülött babákon beavatkozásokat végeztek. Azoknál a kicsiknél, akik közben édesanyjuk hangját hallották, sokkal kevesebb stressz szignál volt kimutatható.

Azok a kutyák, amelyek gazdáikhoz szorosabban kötődtek, hangjuknak hallatára magasabb agyi aktivitást mutattak. Ez akkor is kimutatható volt, ha az állatok és gazdáik nem egy helyiségben tartózkodtak. Tehát a gazdi hangja már annak jelenléte nélkül kedvence számára egy jutalmazó magatartás.

Ezek a megfigyelések mind mutatják, hogy a kutya és gazdája közötti kapcsolat mennyi hasonlóságot rejteget az újszülött édesanyjával való kapcsolatához. Ne feledjük ezt mikor legközelebb leállunk játszani kis kedvencünkkel, hiszen a különleges kapcsolat különleges felelősséggel is jár.

Fort Molnár Henriett

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.