Magyarország leggyönyörűbb őszi kirándulóhelyei
- Dátum: 2021.09.11., 12:44
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- család, jó levegő, kirándulás, kiránduló, Magyarország, séta, szabad, szabadidő, természet, turista
Az ország egyre nagyobb térségében színeződnek át szépen lassan a fák levelei. Ősszel a fák levelei festik színesre a tájat országszerte, én pedig megpróbáltam összeszedni hazánk legvarázslatosabb kirándulóhelyeit a következő hónapokra.
Zirci Arborétum
A Zirci Arborétum mind a mai napig hazánk legnagyobb angolkert stílusú parkja. Az arborétumban közel hatszáz fa- és cserjefajt gyűjtöttek össze. A betelepített hetven tűlevelű faj között találjuk Magyarország legidősebb simafenyőjét is. Emellett védett a növénykert kétéltű- és denevérfaunája is. A park állandó lakói a mókusok, a fák között pedig időnként őzek is feltűnnek.
Dobogókő
Dobogókő valójában egy üdülő település, amely Komárom-Esztergom és Pest megye határán, a Dunakanyar szívében található. Dobogókő az egyszerű nyaralóknak is remek lehetőséget nyújt a kikapcsolódásra. Másrészt egy gyógyüdülőhely is, téli-nyári kirándulóközpont, zarándokhely. Másrészt Dobogókő számtalan turistaút kiindulópontja is. Közvetlen környezetében találhatóak a Zsivány-sziklák, Ferenczy-szikla, és ott található a valószínűleg mindenki által ismert Rám-szakadék is.
Gemenci erdő
A Gemenci erdő hazánk egyik legismertebb védett területe. Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdeje, nemzetközi szinten is kiemelkedő természeti érték. Maga az erdő a különlegességét, a Duna közelségének köszönheti. Különleges hangulata jellegzetes növényvilágából, a temérdek vadvízből és az egyedülálló állatvilágából fakad. Itt található az ország legnagyobb gímszarvas állománya. Emellett a vaddisznó és az őz sem ritkaság ezeken a területeken. Valamint megtalálható még a vadmacska, a borz, a róka, a nyuszt, nyest, mókus, vidra és a hód is. A madárállomány is igen egyedi a területen: a rétisas, a kerecsensólyom, barnakánya, fekete harkály, kócsag, bakcsón kívül a világ legsűrűbb fekete gólya állománya is itt található.
Szarvasi Arborétum
A Szarvasi Arborétum, a Hármas-Körös egyik holtága mentén alakult ki, és mára hazánk egyik legnagyobb és legjelentősebb élő fagyűjteményének számít. A hatalmas kertben láthatunk mamutfenyőket, mocsári ciprusokat. Itt mára már 5 fás növénygyűjtemény is található: a “Pepikert”,a Törzsültetvény, a Parkerdő, a Mitrowssky-kert és az ún. Konyhakert is. Aki inkább egynapos kikapcsolódásra vágyik, annak ez az egyik legjobb választás lehet.
Lillafüred
Az Északi-középhegységben megtalálható Lillafüred kihagyhatatlan célpont. A környék remek lehetőséget ad a túrázásra is. Aki esetleg ott nyaral, annak mindenképp érdemes még útba ejteni a függőkertet is, amely egyenesen a Palotaszállóhoz visz fel és útközben tökéletes kilátás nyílik a hazánk legmagasabb vízesésére is. Valamint Lillafüredről kisvasút is indul, amellyel egészen Miskolcig el lehet utazni, és gyermekként, valamint felnőttként is nagy élményt jelenthet.
Makói lombkorona sétány
A makói lombkorona sétány nem feltétlenül hosszú látványosság. Azonban ősszel igazán látványos tud lenni. A sétány a Maros jobb partján található. A viszonylag rövid túra a makói ártér növény és állatvilágát hívatott bemutatni. Aki esetleg ide látogatna, annak mindenképp érdemes eltölteni egy napot a sétány mellett található kalandparkban, vagy pedig a szintén a városban található Hagymatikumban.
Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót
A vácrátóti botanikus kert az ország legnagyobb botanikus kertje, egyben a Magyarországon található növények legnagyobb és leggazdagabb gyűjteménye is. A 27 hektáros kertben közel 13 000 növényfajt mutatnak be. A kertnek a leggazdagabb gyűjteménye fás szárú növényekből van. Emellett a kertben egy üvegház is található, amely pálmákkal, páfrányokkal és pozsgás növényekkel van tele.
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.