Menü

A nap legfontosabb étkezése cukorbetegként

Bármelyik fajtája is van jelen a cukorbetegségnek, a szigorú diéta elengedhetetlen a mindennapokhoz. Persze nem egyszerű a helyzet, hiszen egyébként sem kis feladat olyan étrendet összeállítani, ami nem csak hogy segít a normális határok között tartani a vércukorszintet, de változatos is és megvan benne minden alapanyag, amire a szervezetnek szüksége van. Főleg a reggeli okoz fejtörést, hiszen a nap első étkezése, ha nem figyelünk oda, nagyon meg tudja dobni a vércukorszintet, aminek a következménye az, hogy hirtelen leesik. A nap folyamán változik az inzulinérzékenység, reggel és este például kifejezetten rossz, vagyis kerülni kell a gyorsan felszívódó szénhidrátokat.

A reggeli az egészséges embereknél is legalább ennyire meghatározó, hiszen, ha jól állítjuk össze, akkor az pozitívan hat ki a nap további részére. Ezt úgy kell érteni, hogy ha laktató és tartalmas reggelit fogyasztunk, kisebb eséllyel nassolunk a nap folyamán, valamint kevesebbet fogyasztunk a többi étkezésnél és nem is leszünk olyan éhesek.

Cukorbetegnél a fentebb említett okokból reggel csakis lassan felszívódó szénhidrát jöhet szóba, vagyis valamilyen teljes kiőrlésű például. A tejtermékek sem szerencsések a magas laktóztartalom miatt, tejből lehetőleg alternatív cukormentes növényi tejet fogyasszunk. Esetleg egy kis cukormentes joghurt vagy kefír még megfelelő lehet, ha mindenképp tejterméket szeretnénk fogyasztani, azonban a szénhidrátbevitelre figyeljünk, ez a reggelinél nagyjából 30 g.

A zöldségek közül szinte bármit fogyaszthatunk, így ezzel tudjuk majd színesebbé és változatosabbá tenni az étkezést. Érdemes váltogatni, hogy melyik nap milyen zöldségekből eszünk, így nem lesz unalmas sem és változatos ásványi anyagokat és vitamint is juttatunk a szervezetünkbe.

Jó minőségű felvágottak is beleférnek a reggelibe, de fontos, hogy figyeljünk a különböző adalékanyagokra, sóra és szójára. Ezek sajnos a legtöbb előre csomagolt felvágottban benne vannak, de a csomagoláson kötelesek feltüntetni, így tájékozódhatunk, melyiket érdemes megvenni.

Ha a szendvics unalmas, akkor akár a tojás is egy jó opció lehet, főleg, hogy omlettet is készítünk belőle zöldségekkel és egy kis hússal, de akár rántottaként, főtt tojásként vagy tükörtojásként is tökéletes reggeli.

Jó ötlet lehet akár avokádókrémet, padlizsánkrémet, ajvárt vagy más zöldségekből készült krémeket és pépeket is kipróbálni. Valamilyen teljes kiőrlésű kenyérből készült pirítóssal nem csak egészséges, de isteni finom is.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.