Menü

Sajt a diéta alatt – igenis lehetséges

Ha diétába kezd valaki, elsőre úgy tűnhet, szinte mindentől meg kell válnia, amit korábban napi szinten fogyasztott. Valóban a legtöbb általános élelmiszert és megszokott ételeket érdemes elhagyni, mint például a fehér lisztet, a cukrot, a zsíros ételeket, ám ha jobban körülnézünk, rengeteg olyan élelmiszer akad, ami belefér a diétába is. Ilyen például a sokak által tabuként kezelt sajt.

Sajtból is ezer meg egy fajta van, így természetesen akad zsírszegény és fehérjegazdag sajt is. Ráadásul a vegetáriánus diéták esetében a hús helyett a tejtermékekkel is tudunk fehérjét bevinni, amibe beletartozik a sajt is, persze könnyebb fajtákat érdemes itt is választani.

A zsíros sajtokat kerüljük, mint például a camambert, a brie, mascarpone vagy halloumi. Ezek fehérjetartalma alacsony és elég zsírosak.

A feta sajt jó választás lehet, mivel egy átlagos szeletben 55 kalória és majdnem 3 gramm fehérje található, így kiválóan alkalmas diétás ételekhez. Kifejezetten salátákba és gyümölcsök mellé finom.

Bár nem gondolnánk, de a cheddar sajt is nyugodtan fogyasztható. Bár egy kicsit több kalória van benne, mint a feta sajtban, egészen pontosan egy szeletben 87, ám fehérjetartalma hasonlóan magas és mellette más hasznos tápanyag is található benne. Brokkolival, lilahagymával salátába nagyszerű párosítás.

Talán kevesebben ismerik, de a Monterey Jack sajt még az előző kettőnél is több fehérjét tartalmaz, egészen pontosan egy szeletben 7 gramm van, illetve 78 kalória. Karfiollal, vagy más tepsiben sült zöldséggel mennyei íze van.

A következő diétabarát sajt a sokak által ismert és kedvelt mozzarella sajt. Mindössze 62 kalória, nagyon alacsony a zsírtartalma és egy átlagos szeletben közel 5 gramm fehérje található. Paradicsommal fogyasztják leggyakrabban, de szendvicsre, sonkával, hallal, vagy salátában is megállja a helyét. Feltétként és tepsis ételek tetejére olvasztva is kiváló.

Végül pedig egy érdekesség. A cottage cheese eredeti fordítása bár túró, de aki kóstolt már a boltokban kapható ’cottage cheese’-t, az tudja, hogy valójában ez egy friss sajt, amit nem erjesztenek vagy érlelnek. Az eljárás hasonlít a ricottához és a mascarponehez, viszont itt kicsi gömbökbe áll össze a tej és a végeredmény egy fehérjében gazdag, alacsony zsírtartalmú könnyed sajt. Ezen kívül jó kalciumforrás és kalóriatartalma is nagyon kicsi. Ezen tulajdonságai miatt a sportolók és diétázók egyik kedvence, ráadásul nagyon változatosan fogyasztható.

Akár salátába is kiváló, de gyümölccsel fogyasztva desszertként is remek. Müzli mellé, zabpalacsintával, szendvicsre vagy extrudált kenyérre kenve, magvakkal vagy akár hús mellé is finom.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.