Menü

A legédesebb tök, a Hokkaido tök

Ilyenkor ősszel az egyik legkedveltebb idényzöldség a sütőtök. Persze a sütőtök kifejezés csak egy gyűjtőnév, sok tökfajta tartozhat ide, lényegében az étkezési célú felhasználás alapján sorolják ide a fajtákat.

A Hokkaido tök az egyik legédesebb a sütőtökök közül. Nevezik japán töknek, vagy Red Kuri Squashnak is. Nevét egyébként onnan kapta, hogy amikor Amerikából Japánba került, Hokkaido szigetén nemesítették és gyakorlatilag ez a ma is ismert változata.

Nagyjából 1-1,5 kg és kisebb, kerekebb, mint a szokásos pézsmatök, amiből a sült tököt készítjük általában. Héja vékony, színe pedig sötét narancssárga. Íze nagyon jellegzetes, édes, diós-gesztenyés aromájú. Leves, sütemény, pép, krém vagy sült tök is készíthető belőle.

Akár saját kertünkben is elültethetjük, mivel ellenálló fajta. A lényeg, hogy tápanyagdús földben legyen és folyamatosan érje a nap. Ezen kívül szárazságtűrő és júliustól szeptemberig tart a betakarítás. Akkor érdemes leszedni, ha már a szára elszáradt.

Hűvös helyen is sokáig eláll, de fagyasztani is lehet még hosszabb tárolás esetére. Igaz, nem olyan rég került az itthoni konyhákban gyakorivá, régen inkább csak a dobosi, esetleg a kanadai, vagy másnéven butternut squash közül lehetett választani.

Ahogy fentebb is említettük, változatosan elkészíthető és szerencsére épp találni belőle a boltok polcain. Desszertnek, előételként, levesként, de akár főételhez szószként is tálalható, azonban nézzünk meg egy klasszikust. Mutatunk egy mennyei sütőtökkrémleves receptet, amit garantált, hogy mindenki imádni fog, egy őszi hétvégéhez pedig tökéletesen illik.

Egy nagyobb darab hokkaido tökre, egy teáskanálnyi vajra, egy vöröshagymára, 2 dl tejszínre és egy csipetnyi sóra, valamint borsra lesz szükségünk. Először oldjuk fel vajban a fűszereket – tehetünk a só és bors mellé ízlés szerint kardamomot és szegfűszeget – majd a vajon dinszteljük üvegesre a vöröshagymát, ezt pedig öntsük fel körülbelül 1-1,5 liter vízzel. Tegyük bele a kockákra vágott, megtisztított tököt és addig főzzük közepes lángon, amíg a tök teljesen meg nem puhul. Ezután már beleönthetjük óvatosan a tejszínt és botmixerrel pürésíthetjük. Tálaláskor reszelhetünk esetleg gesztenyét is a tetejére, de sajttal vagy levesgyönggyel is nagyon népszerű.

A sütőtök fajtáknak egyébként általánosan magas a kalcium, cink, réz, vas és foszfor tartalma, valamint gazdag vitaminokban, ilyen például a C-, A-, B1-, B2- és B6-vitamin. Régóta ismert jótékony hatása a megfázásos, meghűléses problémákra, de tüdőgyulladás esetén is szokták ajánlani.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.