A gyömbér jótékony hatásai
- Dátum: 2021.11.14., 08:42
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- egészség, étkezés, étrend, gyömbér, gyulladás, jótékony hatás, kutatás, tudomány
A gyömbér vagy más néven gyömbérgyökér használata szinte mindennapossá vált a hazai konyhában is. De tudod-e milyen sok jótékony hatással rendelkezik? Hiszen ez nem merül ki a megfázás tüneteinek enyhítésére szolgáló gyömbértea elkészítésében.
A gyömbér egy Délkelet-Ázsiából származó virágzó növény, melynek gyökerét ma már az egész világ fűszerként hasznosítja. Tudósok egy csoportja a világ egyik legegészségesebb fűszereként tartja számon. Számos formában felhasználható: frissen, szárítva, porként, olaj formájában vagy italként is.
Ennyi felvezetés után azonban nézzük meg közelebbről, mi mindent profitálhatunk a használatából.
A gyömbér gingerolt tartalmaz, ami a gyömbér egyik legerősebb hatóanyaga, és számos egészségügyi folyamatban szerepet játszik: emésztésjavító, hányingercsökkentő, segít a megfázás elleni küzdelemben, illetve a daganatos megbetegedések kialakulásának megelőzésében. A gyömbér legfőképpen ennek az összetevőnek köszönheti jellegzetes illatát, illetve zamatát.
Hányingercsökkentő hatása van: várandós nők a 16. hétig nyugodtan fogyaszthatnak gyömbért a reggeli rosszullétek enyhítésére, utána azonban vigyázniuk kell, mert a túl nagy mennyiségű gyömbérfogyasztás koraszüléshez vezethet. Manapság már sok orvosi készítmény is tartalmaz gyömbérkivonatot.
Segíthet a kemoterápia okozta hányinger enyhítésében is.
Segíthet a fogyásban is: ezt a hatását úgy éri el, hogy enyhíti a szervezetben jelenlévő gyulladásos folyamatokat, illetve segít abban, hogy több kalóriát égessünk el.
Segít a krónikus ízületi gyulladás (osteoarthritis) elleni küzdelemben: kutatási eredmények azt mutatják, hogy azok a páciensek, akik rendszeresen fogyasztottak gyömbért, jelentős fájdalomcsökkenésről számoltak be. Mellékhatásként pedig mindössze annyit figyeltek meg, hogy néhány résztvevő elégedetlen volt a gyömbér jellegzetes ízével.
A vércukorszint csökkentése: a gyömbér anti-diabetikus tulajdonságokkal rendelkezik, tehát segít a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának megelőzésében, de a már kialakult cukorbetegség kezelése során is pozitív hatásokkal bír, hiszen nem hat az éhgyomri vércukorszintre.
Segíthet a krónikus emésztési zavarral küszködőknek: ha gyakran tapasztalunk fájdalmat vagy kényelmetlen érzést a gyomrunk felső része táján, érdemes a gyömbérrel próbálkoznunk, hiszen a gyömbér segít a gyomor mihamarabbi kiürítésében, ezáltal az emésztés felgyorsításában.
Menstruációs fájdalmak csökkentése: mint már láthattuk, a gyömbérfogyasztás igen sokszor fájdalomcsökkentő mechanizmusokat indít be. Nincs ez másképp a menstruációval együtt járó kellemetlenségek esetén sem.
Az agyi funkciók javítása, és ezáltal az Alzheimer-kór kialakulásának megelőzése: tudvalevő, hogy az oxidatív stressz és a különféle gyulladásos folyamatok elősegítik az öregedést. Ezek viszont az Alzheimer-kór, illetve a korral járó kognitív hanyatlás kulcsfaktorai. Néhány kutatás mutatja, hogy a gyömbér hatóanyagai révén csökkenti a gyulladásos folyamatokat, ezáltal segíthet a neurális betegségek kialakulásának megelőzésében.
Fertőzések elleni védelem: végül, de nem utolsó sorban elmondhatjuk, hogy a gyömbér számos baktérium növekedését képes gátolni, így hatékonyan alkalmazható egészségünk megőrzése érdekében.
Hogyan adjuk hozzá a gyömbért az életünkhöz, étrendünkhöz? Természetesen étel vagy ital formájában.
Néhány tipp:
friss gyömbér tea
citromos vagy narancsos, gyömbéres csirke
fokhagymás, gyömbéres csirke esetleg mentával is fűszerezve
Fort Molnár Henriett
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?