Menü

Karácsonyi klasszikusok, akár cukorbetegeknek is

A karácsony közeledtével sokan már előre eltervezzük, milyen fogások kerülnek majd az asztalra és milyen édességekkel lepjük meg szeretteinket. A leggyakoribb, szinte minden háztartásban elengedhetetlen kelléke a karácsonyi vacsorának a mézeskalács és a kókuszgolyó.

Persze aki cukorbetegséggel küzd, esetleg diétázik, annak ezek a desszertek sajnos tiltólistán vannak, viszont nem kell, hogy teljesen lemondjunk róluk, hiszen ma már szinte minden elkészíthető cukormentes, diabetikus alapanyagokkal, mi pedig mutatjuk, pontosan hogyan.

Az egyik klasszikus édesség a már említett mézeskalács. Sok alternatív konyha mutat olyan recepteket, amiben a méz kivételével minden más helyettesíthető egészségesebb alapanyaggal, de aki cukorbeteg, sajnos a mézet sem fogyaszthatja. Persze nem kell elkeseredni, hiszen vannak méz nélküli változatok is, amik legalább annyira finomak, mint hagyományos társaik.

Az egyik ilyen cukorbeteg-barát recept a következő: 250 g teljes kiőrlésű liszt, 70 g vaj, 70 g eritrit, mézeskalács fűszerkeverék, csipet só, 2-3 tojás, 1 kk szódabikarbóna és egy kis víz kell csak hozzá. A lisztet, sót és szódabikarbónát összekeverjük, majd egy külön tálban a vajat, tojást, eritritet és fűszerkeveréket is kikeverjük a tojásokkal. Ezt a masszát a lisztes keverék közepébe öntjük, majd összegyúrjuk. Itt tudunk játszani az állagával; ha túl csomós és masszív, öntsünk bátran hozzá egy kis vizet. Ha elértük a megfelelő, nyújtható és formázható állagot, nyújtsuk ki lisztes deszkán és már készülhetnek is az aranyos kis formák. Sütés előtt kenjük át őket egy felvert tojással, így a formájuk is ép marad, illetve szép fényesek lesznek. Sütni kb. 200 fokon, mindössze 5 percig kell.

Egy másik karácsonyi klasszikus a kókuszgolyó. Ez még talán a mézeskalácsnál is egyszerűbb édesség, mivel sütni sem kell, csak egy kicsit pihentetni a hűtőben.

A hozzávalóknál már egy kicsit jobban oda kell figyelnünk, mivel cukormentes kekszmorzsára, növényi édesítőszerre, laktózmentes tejre, diabetikus eperlekvárra, cukrozatlan kakaóporra és szintén jó minőségű, lehetőleg bio kókuszreszelékre lesz szükségünk.

A kekszmorzsából 10 dkg, édesítőszerből 1,5 ek, a tejből 1 dl, lekvárból 1,5 ek, kakaóporból 10 g, kókuszreszelékből 10 dkg fog kelleni, illetve egy kis rumaroma, ez kivételesen nem igényel semmilyen változtatást. A kókuszreszeléken kívül minden más hozzávalót összekeverünk és megfelelő állagúra gyúrunk. Ha túl lánynak ítéljük, nyugodtan adjunk hozzá még egy kis kekszmorzsát, ha pedig túl kemény, tejjel vagy lekvárral puhítsuk. Amikor készen vagyunk, formázzunk a tésztából kisebb golyócskákat és forgassuk át őket a kókuszreszelékben. Már csak egy kis pihentetésre van szükség a hűtőben és készen is vagyunk a cukormentes, egészséges karácsonyi desszertünkkel.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.