Karácsonyi klasszikusok, akár cukorbetegeknek is
- Dátum: 2021.11.23., 07:19
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- alternatív, bio, cukorbeteg, cukorbeteg-barát, cukormentes, desszert, diabetikus, diéta, édesítőszer, édesség, egészséges, eritrit, karácsony, kókuszgolyó, laktózmentes, mézeskalács
A karácsony közeledtével sokan már előre eltervezzük, milyen fogások kerülnek majd az asztalra és milyen édességekkel lepjük meg szeretteinket. A leggyakoribb, szinte minden háztartásban elengedhetetlen kelléke a karácsonyi vacsorának a mézeskalács és a kókuszgolyó.
Persze aki cukorbetegséggel küzd, esetleg diétázik, annak ezek a desszertek sajnos tiltólistán vannak, viszont nem kell, hogy teljesen lemondjunk róluk, hiszen ma már szinte minden elkészíthető cukormentes, diabetikus alapanyagokkal, mi pedig mutatjuk, pontosan hogyan.
Az egyik klasszikus édesség a már említett mézeskalács. Sok alternatív konyha mutat olyan recepteket, amiben a méz kivételével minden más helyettesíthető egészségesebb alapanyaggal, de aki cukorbeteg, sajnos a mézet sem fogyaszthatja. Persze nem kell elkeseredni, hiszen vannak méz nélküli változatok is, amik legalább annyira finomak, mint hagyományos társaik.
Az egyik ilyen cukorbeteg-barát recept a következő: 250 g teljes kiőrlésű liszt, 70 g vaj, 70 g eritrit, mézeskalács fűszerkeverék, csipet só, 2-3 tojás, 1 kk szódabikarbóna és egy kis víz kell csak hozzá. A lisztet, sót és szódabikarbónát összekeverjük, majd egy külön tálban a vajat, tojást, eritritet és fűszerkeveréket is kikeverjük a tojásokkal. Ezt a masszát a lisztes keverék közepébe öntjük, majd összegyúrjuk. Itt tudunk játszani az állagával; ha túl csomós és masszív, öntsünk bátran hozzá egy kis vizet. Ha elértük a megfelelő, nyújtható és formázható állagot, nyújtsuk ki lisztes deszkán és már készülhetnek is az aranyos kis formák. Sütés előtt kenjük át őket egy felvert tojással, így a formájuk is ép marad, illetve szép fényesek lesznek. Sütni kb. 200 fokon, mindössze 5 percig kell.
Egy másik karácsonyi klasszikus a kókuszgolyó. Ez még talán a mézeskalácsnál is egyszerűbb édesség, mivel sütni sem kell, csak egy kicsit pihentetni a hűtőben.
A hozzávalóknál már egy kicsit jobban oda kell figyelnünk, mivel cukormentes kekszmorzsára, növényi édesítőszerre, laktózmentes tejre, diabetikus eperlekvárra, cukrozatlan kakaóporra és szintén jó minőségű, lehetőleg bio kókuszreszelékre lesz szükségünk.
A kekszmorzsából 10 dkg, édesítőszerből 1,5 ek, a tejből 1 dl, lekvárból 1,5 ek, kakaóporból 10 g, kókuszreszelékből 10 dkg fog kelleni, illetve egy kis rumaroma, ez kivételesen nem igényel semmilyen változtatást. A kókuszreszeléken kívül minden más hozzávalót összekeverünk és megfelelő állagúra gyúrunk. Ha túl lánynak ítéljük, nyugodtan adjunk hozzá még egy kis kekszmorzsát, ha pedig túl kemény, tejjel vagy lekvárral puhítsuk. Amikor készen vagyunk, formázzunk a tésztából kisebb golyócskákat és forgassuk át őket a kókuszreszelékben. Már csak egy kis pihentetésre van szükség a hűtőben és készen is vagyunk a cukormentes, egészséges karácsonyi desszertünkkel.
Népszerű adventi édességünk a grillázs
A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.
Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?
Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?
Ünnepi italok – nemcsak télre
Mostanság, hogy korábban van sötét, olykor hideg, borongós és barátságtalan arcát mutatja az időjárás, jólesik esténként bekuckózni valami finom, forró, szívmelengető téli itallal. Hiszen ki ne szeretné magát felmelegíteni egy bögre gőzölgő finomsággal?
Ezért fogyasszunk mindennap ánizst
Az ánizst egész magként és őrölt formában is beszerezhetjük. Számos vitamin és ásványi anyag található meg benne, például A- és C-vitamin, kalcium, magnézium, foszfor, kálium, szelén, mangán és vas. A hagyományos gyógyászat szerint az ánizs igen kedvezően hat a szervezetünkre, stimulálja például az idegrendszert, a méregtelenítést, az izmok regenerációját egyaránt. lássuk, miért érdemes még rendszeresen fogyasztani!
Taurin gyógyító hatása
A taurin egy öregedésgátló aminosav, ami bélflóránkban is aktív. Elfogyasztása után kevesebb mint egy óra alatt a véráramba kerül, hogy energiát adjon az izomok, az idegek, a szív és agy sejtjeinek. Táplálja a szem retináját és a belső fül sejtjeit.