Menü

10 egészséges harapnivaló, hogy télen is vigyázzunk az alakunkra

Karácsony közeledtével egyre többet vagyunk otthon a hideg miatt, kevesebbet mozgunk és ilyenkor finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra, nem beszélve a sok ínycsiklandó téli finomságról. Ha ilyenkor is szeretnénk odafigyelni az alakunkra és elkerülni, hogy néhány kiló felszaladjon, érdemes egészséges harapnivalókat készíteni ahelyett, hogy mézes puszedlit és forró csokit együnk akárhányszor megéhezünk.

Az ideális nassolnivalóban megtalálhatók az alapvető tápanyagok, illetve vitaminokat és ásványi anyagokat, rostot is tartalmaz. Ezekből hoztunk most néhány példát, amiből ötletet meríthet mindenki, vagy akár pontosan így el is készítheti.

Az első nagyon egyszerű harapnivaló a túró friss gyümölcsökkel. Igaz, a példában szereplő gyümölcsök nem télen teremnek, de fagyasztott verzióval vagy befőttel is elkészíthetjük. Egy csészényi eper és néhány szem szőlő kell mindössze, valamint egy fél csésze zsírszegény túró. Az eperben rengeteg a C-vitamin, valamint alacsony cukortartalma miatt nem dobja meg a vércukorszintet hirtelen, a szőlő pedig természetes antioxidáns. A túró fehérjében gazdag és zsírszegény formája kalóriában sem bővelkedik, így nyugodtan fogyaszthatjuk akár nasiként is.

Egy másik kifejezetten egészséges és alacsony kalóriatartalmú harapnivaló a humusz répacsíkokkal. A humuszt saját kezűleg is elkészíthetjük, ami tulajdonképpen csicseriborsókrém. Mindössze csicseriborsóra, egy kis sóra, egy fél citrom levére és egy kis szezámkrémre van szükség hozzá, ezeket összeturmixoljuk és kész is a házi humusz. Natúran is rendkívül ízletes, de elkészíthetjük paprikásan, vagy bármilyen fűszerrel, ami nekünk tetszik. A répát is helyettesíthetjük mondjuk paprikával, vagy zellerrel – a zellert meg is süthetjük, kifejezetten kellemes állaga van egy kis olajon megsütve – vagy akár koktélparadicsommal is. Kész is a kalóriaszegény, de ízletes délutáni nasi.

Ha valaki az édeset és a sósat is kedveli, annak tökéletes harapnivaló lehet a sajtkockák szőlőszemekkel. Lehet kapni mini sajtválogatást is, de mi magunk is összeválogathatjuk a kedvenc fajtáinkat. Érdemes zsírszegény, fehérjében gazdag sajtokat választani, mint például a mozzarella, vagy a feta sajt. Szőlő helyett almával vagy körtével is nagyon ízletes, ez már csak a mi ízlésünktől függ.

Végül pedig egy érdekes kombináció, amire talán nem is gondolnánk. Kefíres banánturmix. A kefír sokkal jobb probiotikum, mint a natúr joghurt, valamint fehérjében is gazdag, emellett pedig 99%-ban laktózmentes, ami fontos lehet azoknak, akik érzékenyek, vagy allergiások a laktózra. Adjunk a kefírhez egy érett banánt, esetleg egy kis mézet, majd turmixoljuk homogénre és már fogyaszthatjuk is. Ezzel egyébként le is fedtük a napi D-vitamin szükségletünk negyedét, illetve nagyjából 10 gramm fehérjét vittünk be a szervezetünkbe az egyéb vitaminok mellett, amit a banán tartalmaz.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.