Menü

10 egészséges harapnivaló, hogy télen is vigyázzunk az alakunkra

Karácsony közeledtével egyre többet vagyunk otthon a hideg miatt, kevesebbet mozgunk és ilyenkor finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra, nem beszélve a sok ínycsiklandó téli finomságról. Ha ilyenkor is szeretnénk odafigyelni az alakunkra és elkerülni, hogy néhány kiló felszaladjon, érdemes egészséges harapnivalókat készíteni ahelyett, hogy mézes puszedlit és forró csokit együnk akárhányszor megéhezünk.

Az ideális nassolnivalóban megtalálhatók az alapvető tápanyagok, illetve vitaminokat és ásványi anyagokat, rostot is tartalmaz. Ezekből hoztunk most néhány példát, amiből ötletet meríthet mindenki, vagy akár pontosan így el is készítheti.

Az első nagyon egyszerű harapnivaló a túró friss gyümölcsökkel. Igaz, a példában szereplő gyümölcsök nem télen teremnek, de fagyasztott verzióval vagy befőttel is elkészíthetjük. Egy csészényi eper és néhány szem szőlő kell mindössze, valamint egy fél csésze zsírszegény túró. Az eperben rengeteg a C-vitamin, valamint alacsony cukortartalma miatt nem dobja meg a vércukorszintet hirtelen, a szőlő pedig természetes antioxidáns. A túró fehérjében gazdag és zsírszegény formája kalóriában sem bővelkedik, így nyugodtan fogyaszthatjuk akár nasiként is.

Egy másik kifejezetten egészséges és alacsony kalóriatartalmú harapnivaló a humusz répacsíkokkal. A humuszt saját kezűleg is elkészíthetjük, ami tulajdonképpen csicseriborsókrém. Mindössze csicseriborsóra, egy kis sóra, egy fél citrom levére és egy kis szezámkrémre van szükség hozzá, ezeket összeturmixoljuk és kész is a házi humusz. Natúran is rendkívül ízletes, de elkészíthetjük paprikásan, vagy bármilyen fűszerrel, ami nekünk tetszik. A répát is helyettesíthetjük mondjuk paprikával, vagy zellerrel – a zellert meg is süthetjük, kifejezetten kellemes állaga van egy kis olajon megsütve – vagy akár koktélparadicsommal is. Kész is a kalóriaszegény, de ízletes délutáni nasi.

Ha valaki az édeset és a sósat is kedveli, annak tökéletes harapnivaló lehet a sajtkockák szőlőszemekkel. Lehet kapni mini sajtválogatást is, de mi magunk is összeválogathatjuk a kedvenc fajtáinkat. Érdemes zsírszegény, fehérjében gazdag sajtokat választani, mint például a mozzarella, vagy a feta sajt. Szőlő helyett almával vagy körtével is nagyon ízletes, ez már csak a mi ízlésünktől függ.

Végül pedig egy érdekes kombináció, amire talán nem is gondolnánk. Kefíres banánturmix. A kefír sokkal jobb probiotikum, mint a natúr joghurt, valamint fehérjében is gazdag, emellett pedig 99%-ban laktózmentes, ami fontos lehet azoknak, akik érzékenyek, vagy allergiások a laktózra. Adjunk a kefírhez egy érett banánt, esetleg egy kis mézet, majd turmixoljuk homogénre és már fogyaszthatjuk is. Ezzel egyébként le is fedtük a napi D-vitamin szükségletünk negyedét, illetve nagyjából 10 gramm fehérjét vittünk be a szervezetünkbe az egyéb vitaminok mellett, amit a banán tartalmaz.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.