10 egészséges harapnivaló, hogy télen is vigyázzunk az alakunkra
- Dátum: 2021.12.21., 04:06
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- alma, banán, csicseriborsó, csicseriborsókrém, D-vitamin, egészséges, eper, fehérjedús, feta, gyümölcsök, harapnivaló, humusz, kefír, koktélparadicsom, körte, mozzarella, nasi, paprika, probiotikum, répa, sajt, szőlő, túró, zeller, zsírszegény
Karácsony közeledtével egyre többet vagyunk otthon a hideg miatt, kevesebbet mozgunk és ilyenkor finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra, nem beszélve a sok ínycsiklandó téli finomságról. Ha ilyenkor is szeretnénk odafigyelni az alakunkra és elkerülni, hogy néhány kiló felszaladjon, érdemes egészséges harapnivalókat készíteni ahelyett, hogy mézes puszedlit és forró csokit együnk akárhányszor megéhezünk.
Az ideális nassolnivalóban megtalálhatók az alapvető tápanyagok, illetve vitaminokat és ásványi anyagokat, rostot is tartalmaz. Ezekből hoztunk most néhány példát, amiből ötletet meríthet mindenki, vagy akár pontosan így el is készítheti.
Az első nagyon egyszerű harapnivaló a túró friss gyümölcsökkel. Igaz, a példában szereplő gyümölcsök nem télen teremnek, de fagyasztott verzióval vagy befőttel is elkészíthetjük. Egy csészényi eper és néhány szem szőlő kell mindössze, valamint egy fél csésze zsírszegény túró. Az eperben rengeteg a C-vitamin, valamint alacsony cukortartalma miatt nem dobja meg a vércukorszintet hirtelen, a szőlő pedig természetes antioxidáns. A túró fehérjében gazdag és zsírszegény formája kalóriában sem bővelkedik, így nyugodtan fogyaszthatjuk akár nasiként is.
Egy másik kifejezetten egészséges és alacsony kalóriatartalmú harapnivaló a humusz répacsíkokkal. A humuszt saját kezűleg is elkészíthetjük, ami tulajdonképpen csicseriborsókrém. Mindössze csicseriborsóra, egy kis sóra, egy fél citrom levére és egy kis szezámkrémre van szükség hozzá, ezeket összeturmixoljuk és kész is a házi humusz. Natúran is rendkívül ízletes, de elkészíthetjük paprikásan, vagy bármilyen fűszerrel, ami nekünk tetszik. A répát is helyettesíthetjük mondjuk paprikával, vagy zellerrel – a zellert meg is süthetjük, kifejezetten kellemes állaga van egy kis olajon megsütve – vagy akár koktélparadicsommal is. Kész is a kalóriaszegény, de ízletes délutáni nasi.
Ha valaki az édeset és a sósat is kedveli, annak tökéletes harapnivaló lehet a sajtkockák szőlőszemekkel. Lehet kapni mini sajtválogatást is, de mi magunk is összeválogathatjuk a kedvenc fajtáinkat. Érdemes zsírszegény, fehérjében gazdag sajtokat választani, mint például a mozzarella, vagy a feta sajt. Szőlő helyett almával vagy körtével is nagyon ízletes, ez már csak a mi ízlésünktől függ.
Végül pedig egy érdekes kombináció, amire talán nem is gondolnánk. Kefíres banánturmix. A kefír sokkal jobb probiotikum, mint a natúr joghurt, valamint fehérjében is gazdag, emellett pedig 99%-ban laktózmentes, ami fontos lehet azoknak, akik érzékenyek, vagy allergiások a laktózra. Adjunk a kefírhez egy érett banánt, esetleg egy kis mézet, majd turmixoljuk homogénre és már fogyaszthatjuk is. Ezzel egyébként le is fedtük a napi D-vitamin szükségletünk negyedét, illetve nagyjából 10 gramm fehérjét vittünk be a szervezetünkbe az egyéb vitaminok mellett, amit a banán tartalmaz.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.