Menü

Mit jelent a liofilizálás?

A liofilizálás, vagy más néven fagyasztva szárítás az egyik legkíméletesebb tartósítási módszer, melynek során a teljes víztartalmat eltávolítják, így a gyümölcs minden értékes összetevője, tápanyaga teljes egészében megmarad. A liofilizálás vagy fagyasztva szárítás tartósításra szolgáló víztelenítés, mely három lépésből álló folyamat: fagyasztásból, majd két lépcsőben történő szárításból tevődik össze.

A liofilezett anyagokat hűtés nélkül tárolhatjuk, szobahőmérsékleten, méghozzá akár éveken keresztül, hiszen a folyamat az élelmiszerek hosszú idejű eltarthatóságát tudja biztosítani. Az élelmiszerek nem romlanak meg, ami annak köszönhető, hogy víz hiányában nem élnek meg rajta a mikroorganizmusok. Mivel a fagyasztva szárítás során az íz- és illatanyagok változatlanul megmaradnak, ezért ez kedvelt eljárás az élelmiszerek tartósítására is.

A fagyasztva szárítás tehát egyszerűen megfogalmazva egy víztelenítési eljárás, melynek legnagyobb előnye, hogy a hasznos tápanyagok benne maradnak a liofilizált anyagban. A liofilizálás kíméletes módszer, ugyanakkor igen költséges, mert speciális berendezés, úgynevezett liofilizátor szükséges hozzá.

A liofilizálásnak több lépcsőfoka van, elsőként a szárítandó anyagot szétosztják tálcákra, és beteszik a liofilizáló gépbe, majd lehűtik, megfagyasztják az anyagot, ezután a liofilizáló berendezés belsejéből elszívják a levegőt és csökkentik a nyomást.

A kialakult alacsony légnyomás mellett megindul a víz szabályozott párolgása, majd bekövetkezik a szublimáció.

A szárítási ciklus során elkezdik a tálcákat melegíteni, 20°C-os véghőmérsékletig. A szárítási ciklus 24-48 órán keresztül tart, melynek a végén a liofilizátorban visszaállítják a szokásos légnyomást, s máris elkészül a kíméletesen megszárított kész, liofilizált zöldség, gyümölcs, melynek értékes összetevői nem károsodtak, beltartalmi értékei megmaradtak és mely eljárás során semmiféle kémiai adalékra nem volt szükség.

A liofilizált termékben nemcsak a fontos tápanyagok (vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok) maradnak benne, hanem az íz, a szín és az illatanyagok is.

A zöldségek, gyümölcsök szerkezete megmarad a szárítás során, ezáltal a kész termék nem deformálódik, megőrzi küllemét, így akár díszítésre is felhasználhatóak.

A liofilizált élelmiszerek rengeteg vitamint, egyéb értékes tápanyagot tartalmaznak, erősítik az immunrendszert, alacsony kalóriatartalmúak, egészségesek, rostokban gazdagok, támogatják a diétát. Érdemes vásárláskor ezeket az élelmiszereket keresni.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.