Menü

Elhanyagolt csodaszerünk – a homoktövis

A homoktövis eredetileg Ázsiában volt őshonos, de ma már az egész világon megtalálható, csakúgy, mint Európában, az Egyesült Államokban és Ázsiában is szinte mindenhol. Főként vízparti és vízközeli helyeken nő, de sziklákon és hegyvidéken sem ritka. Magyarországon a Duna mentén és a Balaton partján gyakori, valamint védett növénynek számít.

De mitől is csodaszer ez a bogyós gyümölcs? Bár általában ősszel és télen fogyasztják, egész évben hasznos lehet, mert amellett, hogy tele van vitaminokkal, antioxidáns és ásványi anyag tartalma sem elhanyagolható. Ráadásul nem csak pozitív egészségügyi hatása miatt érdemes fogyasztani, hanem íze miatt is; a konyhában számtalan módon felhasználható.

Bár néhány kivételes esetben nem ajánlott a fogyasztása, mint például szoptatás alatt, asztmás betegeknél és emésztőrendszeri problémákkal küzdőknél, de minden más esetben akár kúraszerűen, rendszeresen is érdemes fogyasztani, hiszen ez a gyümölcs nem csak íze miatt közkedvelt, de szinte a legtöbb általános betegség esetén is segítséget nyújt, mint például megfázás, gyomorégés, magas vércukorszint és érelmeszesedés, sőt, kisebb külső sérüléseken is alkalmazható.

Számos pozitív hatása közül az egyik legfontosabb, hogy védi és erősíti az immunrendszert, ezzel növelve a szervezet ellenálló képességét, valamint véd a különböző fertőzések ellen és javítja az általános egészségügyi állapotot. Számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, köztük C-vitamint, B-vitamint, E-vitamint, valamint vasat is, ami miatt a vérszegénységgel küzdőknek is érdemes rendszeresen fogyasztani belőle.

Ezen kívül antioxidáns tartalma miatt késlelteti az öregedési folyamatot, valamint fokozza az anyagcserét, ami a diétázóknak is jó hír, hiszen tökéletes nassolnivaló készíthető belőle, amit bármikor nyugodtan fogyaszthatunk. Magas C-vitamin tartalma is támogatja az immunrendszert, illetve véd a megfázás ellen.

A szív-és érrendszerre is pozitív hatása van, többek között lassítja az érelmeszesedést és csökkenti a vércukorszintet, így idős embereknek különösen ajánlott a fogyasztása, különösen, ha érelmeszesedéssel vagy magas vércukorszinttel küzdenek.

Szintén magas antioxidáns tartalmának köszönheti azt a tulajdonságát, hogy felgyorsítja a sebgyógyulást. Kenőcs formájában alkalmazva nyugodtan kenjünk a sebre, mert nem csak segít a gyógyulásban, hanem fertőtleníti is a sérülést.

Hajhullás ellen is gyakran ajánlják, több homoktövissel készült sampon és hajápoló szer is kapható, valamint pozitív hatással van az emésztésre is, ezen kívül pedig meddőség esetén kiegészítő kezelésként szokták ajánlani, mivel növeli a termékenységet.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.