Menü

Mi állhat a hajhullás mögött?

Minden nő rémálma, mégis szinte minden második ember találkozik vele élete során. A hajhullás sokak életét keseríti meg, ráadásul rengeteg dolog állhat a háttérben és nem egyszerű megtalálni, mi okozza pontosan a problémát. Persze más az, amikor a kor előrehaladtával az öregedés természetes folyamatának részeként elkezd hullani és ritkulni a hajunk. De mi a helyzet azzal, amikor nem az idős kor áll a hajhullás mögött?

Először is sokan elfelejtik, de ahogy a növények a természet szerves részeként követik az évszakok váltakozását, úgy mi, emberek sem bújhatunk ki a természet változásai alól. Bizony, ősz elején teljesen normális, hogy több hajunk hullik ki, mint nyáron, azonban ez a folyamat nem tart tovább 1-2 hónapnál és nem lesz tőle kevesebb hajunk, mindössze ilyenkor újul meg a haj. Az egészséges mennyisége a kihulló hajnak ilyenkor 60-80 szál. Ha körülbelül ennyi hajszálnak kell búcsút mondanunk naponta, akkor ne pánikoljunk, jusson eszünkbe, hogy ez ősszel teljesen természetes.

A baj akkor van, ha ennél több hajunk hullik ki, esetleg nem csak ősszel. A hajhullás sok esetben valamilyen belső problémára utal a szervezetben. Férfiaknál a magas férfi nemi hormon, vagyis a magas tesztoszterin szint okozhat ilyen tüneteket akár már fiatal korban is, ám nőknél ugyanígy a hormonális eredetű hajhullás leghamarabb a 20-as vagy 30-as években tapasztalható.

Szintén hajhullás lehet a következménye annak, ha nincs a szervezetünkben elegendő cink- és vas, esetleg vérszegénységben vagy valamilyen bakteriális fertőzésben szenvedünk, vagyis gyulladás van jelen a testünkben.

Bár nagyon divatosak ma a magas fehérjetartalmú diéták, ezekkel sem árt vigyázni. Valójában bármilyen diéta, ami egy kicsit is egyoldalú, tehát vagy zsírokra vagy szénhidrátra vagy fehérjére épít, okozhat ilyen jellegű tüneteket. Mindennek az az oka, hogy az egyoldalú diéták esetében idővel vitamin- és aminosavhiány alakulhat ki, aminek következtében a haj elkezd hullani, a körmök elvékonyodnak, esetleg szárazzá válik a bőr.

Persze az is lehet, hogy a hajhullás oka nem belül keresendő. Okozhatja a haj fokozott hullását a nem megfelelő fésű vagy nem megfelelő sampon és hajmosási technika is. Ügyeljünk rá, hogy hajkímélő fésűt válasszunk, aminek sörtéi természetes anyagból készültek és nem tépik a hajat, valamint könnyen tisztíthatók. Sampon tekintetében bár inkább a bőség zavara áll fenn a drogéria polcait szemlélve, de itt is igyekezzünk leszűkíteni a választási lehetőségeinket arra a hajtípusra, amilyen a miénk. Ennél is egyszerűbb, ha gyógyszertárban kapható gyógynövényes sampont használunk, mert bár nem biztos, hogy csillogó lesz tőle a hajunk, de minden szükséges vitamin és tápanyag megtalálható benne, amire hajunknak szüksége lehet.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.