Menü

Mi állhat a hajhullás mögött?

Minden nő rémálma, mégis szinte minden második ember találkozik vele élete során. A hajhullás sokak életét keseríti meg, ráadásul rengeteg dolog állhat a háttérben és nem egyszerű megtalálni, mi okozza pontosan a problémát. Persze más az, amikor a kor előrehaladtával az öregedés természetes folyamatának részeként elkezd hullani és ritkulni a hajunk. De mi a helyzet azzal, amikor nem az idős kor áll a hajhullás mögött?

Először is sokan elfelejtik, de ahogy a növények a természet szerves részeként követik az évszakok váltakozását, úgy mi, emberek sem bújhatunk ki a természet változásai alól. Bizony, ősz elején teljesen normális, hogy több hajunk hullik ki, mint nyáron, azonban ez a folyamat nem tart tovább 1-2 hónapnál és nem lesz tőle kevesebb hajunk, mindössze ilyenkor újul meg a haj. Az egészséges mennyisége a kihulló hajnak ilyenkor 60-80 szál. Ha körülbelül ennyi hajszálnak kell búcsút mondanunk naponta, akkor ne pánikoljunk, jusson eszünkbe, hogy ez ősszel teljesen természetes.

A baj akkor van, ha ennél több hajunk hullik ki, esetleg nem csak ősszel. A hajhullás sok esetben valamilyen belső problémára utal a szervezetben. Férfiaknál a magas férfi nemi hormon, vagyis a magas tesztoszterin szint okozhat ilyen tüneteket akár már fiatal korban is, ám nőknél ugyanígy a hormonális eredetű hajhullás leghamarabb a 20-as vagy 30-as években tapasztalható.

Szintén hajhullás lehet a következménye annak, ha nincs a szervezetünkben elegendő cink- és vas, esetleg vérszegénységben vagy valamilyen bakteriális fertőzésben szenvedünk, vagyis gyulladás van jelen a testünkben.

Bár nagyon divatosak ma a magas fehérjetartalmú diéták, ezekkel sem árt vigyázni. Valójában bármilyen diéta, ami egy kicsit is egyoldalú, tehát vagy zsírokra vagy szénhidrátra vagy fehérjére épít, okozhat ilyen jellegű tüneteket. Mindennek az az oka, hogy az egyoldalú diéták esetében idővel vitamin- és aminosavhiány alakulhat ki, aminek következtében a haj elkezd hullani, a körmök elvékonyodnak, esetleg szárazzá válik a bőr.

Persze az is lehet, hogy a hajhullás oka nem belül keresendő. Okozhatja a haj fokozott hullását a nem megfelelő fésű vagy nem megfelelő sampon és hajmosási technika is. Ügyeljünk rá, hogy hajkímélő fésűt válasszunk, aminek sörtéi természetes anyagból készültek és nem tépik a hajat, valamint könnyen tisztíthatók. Sampon tekintetében bár inkább a bőség zavara áll fenn a drogéria polcait szemlélve, de itt is igyekezzünk leszűkíteni a választási lehetőségeinket arra a hajtípusra, amilyen a miénk. Ennél is egyszerűbb, ha gyógyszertárban kapható gyógynövényes sampont használunk, mert bár nem biztos, hogy csillogó lesz tőle a hajunk, de minden szükséges vitamin és tápanyag megtalálható benne, amire hajunknak szüksége lehet.

A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.