Menü

Mi az a kalóriakalkulátor és hogyan kell használni?

A fogyókúrázók, életmódváltók számára egy segítséget jelenthet a kalóriakalkulátor és a különféle kalóriatáblázatok. Elsőre ezek használata szokatlan, azonban alkalmazásukkal megtudhatjuk, hogy naponta mennyi kalóriára van szükségünk ahhoz, megtartsuk a súlyunkat, hízzunk, vagy fogyjunk pár kilót. Használata egyszerű, mindössze pár adat szükséges hozzá.

A kalória (cal) az energia mértékegysége. A kalóriát Nicolas Clément vezette be a hő mérésére 1824-ben, ma főleg az élelmiszerek energiatartalmának mérésére használják. A kalória kalkulátor közelítő értékeket számol ki, egyfajta iránymutatásként. A kalóriakalkulátor a testsúlyt, a magasságot, az életkort és a nemet is figyelembe veszi.

Mi az a BMR és hogy kapcsolódik a kalóriaszámoláshoz?

A BMR az alapanyagcserét jelenti, megadja, hogy naponta mennyi kalóriára lenne szükségünk akkor, ha „nem csinálnánk abszolút semmit”, tehát sport, mozgás nélküli alapanyagcseréről beszélünk. Az alapanyagcserét számos tényező befolyásolja az életkortól a testtömegig, de számít akár a szobánk hőmérséklete is. A BMR jellemzően a napi kalóriaszükséglet 60-70 százalékát teszi ki, természetesen ez nagyban függ az illető napi aktivitásától.

A kalóriakalkulátor kiszámolja, hogy a különböző mozgások, sportfajták során mennyi kalóriát használunk fel, illetve, hogy a különböző ételek mennyi kalóriát tartalmaznak.

A személyes adatoknál a kort, nemet, magasságot, testsúlyt kell megadni, illetve a napi aktivitást, a kalóriakalkulátor pedig ezekből az adatokból igazítja hozzánk a napi kalóriaigényt.

Közelítő értékekről beszélünk, melyek megmutatják, hogy egy adott súllyal egy bizonyos edzéstípus óránként hány kalóriát használ fel. A kalóriaigény mindig nagymértékben függ természetesen az adott edzés intenzitásától! Mást mutat egy alacsony intenzitású aerobik és mást egy nagy intenzitású tempós futás.

Az ételek kalóriatartalma idővel könnyen tanulható, pár hét elteltével rutinból fogjuk tudni, hogy egy kis alma 80 kalóriát tartalmaz, míg egy közepes banán 100-at.

Természetesen az egészséges életmód egyében nem tudom nem megjegyezni, hogy nem pusztán kalóriát nézünk, sokkal fontosabb az ételek tápanyagtartalma, összetétele, hogy mennyi zsírt, fehérjét, rostot, szénhidrátot, vitamint viszünk be adott ételből, csak cikkünkben most kimondottan a kalóriaszámolásra és felhasználásra fókuszálunk.

Fontos a kalóriamennyisége és a makrotápanyagok összetétele is! Az soha nem mindegy, hogy adott kalóriát gyümölcsből, húsokból, halakból, tojásból, zöldségekből, vagy netán magas zsírtartalmú, cukros, bolti rágcsálnivalókból viszünk be.

Fontos figyelmeztetés. hogy napi 1200-1300 kalóriánál kevesebb kalória bevitele senkinek sem javasolt, sem a több mint heti 1 kg fogyás.

Fogyókúrázni csak orvosi felügyelet mellett javasolt! Sportolni viszont mindenkinek ajánlott. Koplalás és drasztikus kalóriacsökkentés helyett a több mozgást javaslom inkább bevezetni a kívánt testsúly eléréséhez.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.