Menü

Mi az a kalóriakalkulátor és hogyan kell használni?

A fogyókúrázók, életmódváltók számára egy segítséget jelenthet a kalóriakalkulátor és a különféle kalóriatáblázatok. Elsőre ezek használata szokatlan, azonban alkalmazásukkal megtudhatjuk, hogy naponta mennyi kalóriára van szükségünk ahhoz, megtartsuk a súlyunkat, hízzunk, vagy fogyjunk pár kilót. Használata egyszerű, mindössze pár adat szükséges hozzá.

A kalória (cal) az energia mértékegysége. A kalóriát Nicolas Clément vezette be a hő mérésére 1824-ben, ma főleg az élelmiszerek energiatartalmának mérésére használják. A kalória kalkulátor közelítő értékeket számol ki, egyfajta iránymutatásként. A kalóriakalkulátor a testsúlyt, a magasságot, az életkort és a nemet is figyelembe veszi.

Mi az a BMR és hogy kapcsolódik a kalóriaszámoláshoz?

A BMR az alapanyagcserét jelenti, megadja, hogy naponta mennyi kalóriára lenne szükségünk akkor, ha „nem csinálnánk abszolút semmit”, tehát sport, mozgás nélküli alapanyagcseréről beszélünk. Az alapanyagcserét számos tényező befolyásolja az életkortól a testtömegig, de számít akár a szobánk hőmérséklete is. A BMR jellemzően a napi kalóriaszükséglet 60-70 százalékát teszi ki, természetesen ez nagyban függ az illető napi aktivitásától.

A kalóriakalkulátor kiszámolja, hogy a különböző mozgások, sportfajták során mennyi kalóriát használunk fel, illetve, hogy a különböző ételek mennyi kalóriát tartalmaznak.

A személyes adatoknál a kort, nemet, magasságot, testsúlyt kell megadni, illetve a napi aktivitást, a kalóriakalkulátor pedig ezekből az adatokból igazítja hozzánk a napi kalóriaigényt.

Közelítő értékekről beszélünk, melyek megmutatják, hogy egy adott súllyal egy bizonyos edzéstípus óránként hány kalóriát használ fel. A kalóriaigény mindig nagymértékben függ természetesen az adott edzés intenzitásától! Mást mutat egy alacsony intenzitású aerobik és mást egy nagy intenzitású tempós futás.

Az ételek kalóriatartalma idővel könnyen tanulható, pár hét elteltével rutinból fogjuk tudni, hogy egy kis alma 80 kalóriát tartalmaz, míg egy közepes banán 100-at.

Természetesen az egészséges életmód egyében nem tudom nem megjegyezni, hogy nem pusztán kalóriát nézünk, sokkal fontosabb az ételek tápanyagtartalma, összetétele, hogy mennyi zsírt, fehérjét, rostot, szénhidrátot, vitamint viszünk be adott ételből, csak cikkünkben most kimondottan a kalóriaszámolásra és felhasználásra fókuszálunk.

Fontos a kalóriamennyisége és a makrotápanyagok összetétele is! Az soha nem mindegy, hogy adott kalóriát gyümölcsből, húsokból, halakból, tojásból, zöldségekből, vagy netán magas zsírtartalmú, cukros, bolti rágcsálnivalókból viszünk be.

Fontos figyelmeztetés. hogy napi 1200-1300 kalóriánál kevesebb kalória bevitele senkinek sem javasolt, sem a több mint heti 1 kg fogyás.

Fogyókúrázni csak orvosi felügyelet mellett javasolt! Sportolni viszont mindenkinek ajánlott. Koplalás és drasztikus kalóriacsökkentés helyett a több mozgást javaslom inkább bevezetni a kívánt testsúly eléréséhez.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!