Menü

Mi az a kalóriakalkulátor és hogyan kell használni?

A fogyókúrázók, életmódváltók számára egy segítséget jelenthet a kalóriakalkulátor és a különféle kalóriatáblázatok. Elsőre ezek használata szokatlan, azonban alkalmazásukkal megtudhatjuk, hogy naponta mennyi kalóriára van szükségünk ahhoz, megtartsuk a súlyunkat, hízzunk, vagy fogyjunk pár kilót. Használata egyszerű, mindössze pár adat szükséges hozzá.

A kalória (cal) az energia mértékegysége. A kalóriát Nicolas Clément vezette be a hő mérésére 1824-ben, ma főleg az élelmiszerek energiatartalmának mérésére használják. A kalória kalkulátor közelítő értékeket számol ki, egyfajta iránymutatásként. A kalóriakalkulátor a testsúlyt, a magasságot, az életkort és a nemet is figyelembe veszi.

Mi az a BMR és hogy kapcsolódik a kalóriaszámoláshoz?

A BMR az alapanyagcserét jelenti, megadja, hogy naponta mennyi kalóriára lenne szükségünk akkor, ha „nem csinálnánk abszolút semmit”, tehát sport, mozgás nélküli alapanyagcseréről beszélünk. Az alapanyagcserét számos tényező befolyásolja az életkortól a testtömegig, de számít akár a szobánk hőmérséklete is. A BMR jellemzően a napi kalóriaszükséglet 60-70 százalékát teszi ki, természetesen ez nagyban függ az illető napi aktivitásától.

A kalóriakalkulátor kiszámolja, hogy a különböző mozgások, sportfajták során mennyi kalóriát használunk fel, illetve, hogy a különböző ételek mennyi kalóriát tartalmaznak.

A személyes adatoknál a kort, nemet, magasságot, testsúlyt kell megadni, illetve a napi aktivitást, a kalóriakalkulátor pedig ezekből az adatokból igazítja hozzánk a napi kalóriaigényt.

Közelítő értékekről beszélünk, melyek megmutatják, hogy egy adott súllyal egy bizonyos edzéstípus óránként hány kalóriát használ fel. A kalóriaigény mindig nagymértékben függ természetesen az adott edzés intenzitásától! Mást mutat egy alacsony intenzitású aerobik és mást egy nagy intenzitású tempós futás.

Az ételek kalóriatartalma idővel könnyen tanulható, pár hét elteltével rutinból fogjuk tudni, hogy egy kis alma 80 kalóriát tartalmaz, míg egy közepes banán 100-at.

Természetesen az egészséges életmód egyében nem tudom nem megjegyezni, hogy nem pusztán kalóriát nézünk, sokkal fontosabb az ételek tápanyagtartalma, összetétele, hogy mennyi zsírt, fehérjét, rostot, szénhidrátot, vitamint viszünk be adott ételből, csak cikkünkben most kimondottan a kalóriaszámolásra és felhasználásra fókuszálunk.

Fontos a kalóriamennyisége és a makrotápanyagok összetétele is! Az soha nem mindegy, hogy adott kalóriát gyümölcsből, húsokból, halakból, tojásból, zöldségekből, vagy netán magas zsírtartalmú, cukros, bolti rágcsálnivalókból viszünk be.

Fontos figyelmeztetés. hogy napi 1200-1300 kalóriánál kevesebb kalória bevitele senkinek sem javasolt, sem a több mint heti 1 kg fogyás.

Fogyókúrázni csak orvosi felügyelet mellett javasolt! Sportolni viszont mindenkinek ajánlott. Koplalás és drasztikus kalóriacsökkentés helyett a több mozgást javaslom inkább bevezetni a kívánt testsúly eléréséhez.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?