Mi az a nevető jóga?
- Dátum: 2022.04.27., 17:22
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- aktív részvétel, depresszió, egészség, élettani, hatás, időtlen, irányított, jótékony, kacagás, kalória, kutatás, meditáció, módszer, mosoly, nevet, nevetésterápia., nevető jóga, oktató, önfeledt, öngerjesztett, pozitív élettani hatás, pszichés, pszichológia, stressz, szakember, szakterület, szervezet, tanfolyam, tér, testedzés, vidám
„Az a nap, amelyik nevetés nélkül telik el, elvesztegetett idő.”
A nevető jóga állítólag nagyon egészséges, tulajdonképpen félórányi irányított nevetés, ami egy testedzéssel is felérhet, a közérzetre pedig nagyon jó hatással van!
Egy mosoly nélküli nap egy elveszett nap. A nevetés természetes megnyugtatás és bizonyos szempontból egyfajta meditáció. A nevetéssel belépünk egy időtlen dimenzióba, ahol elfelejthetjük gondjainkat. A nevetés annyira terápiás jellegű, hogy még a pszichológiában is megvan a maga megnevezett szakterülete: nevetésterápia.
Az önfeledt nevetésnek nagy szerepe van a lelki egészség megőrzésében, ugyanis kutatások szerint csökkenti a stresszt és jótékony hatással van a szervezetre, de ezt talán magunk is érezzük és tapasztaljuk, azonban mi a helyzet az irányított nevetéssel? Milyen hatásai vannak?
A szakemberek szerint az irányított, öngerjesztett nevetés (milyen furcsa ezt így elképzelni) szintén kiváltja ezeket a pozitív hatásokat. Maga az elképzelés már a 90-es években megszületett, és mára „hahota jóga” vagy más néven „nevető jóga” néven vált ismertté a világon.
A nevető jógának komoly pszichés és élettani hatásai vannak, melyeket vizsgálva a szakértől arra jutottak, hogy a nevető jóga pozitívan hat a szervezetünkre. A módszer lényege, hogy a résztvevők nevetést kiváltó gyakorlatokat ötvöznek a jóga ismert légzőgyakorlataival, így téve, pedig az öngerjesztett nevetés könnyen átfordul valódi kacagásba.
A társaság teremtő ereje pedig ezt segíti, hiszen ezt közösségben, szervezetten végezve, valóban átfordul igazi, önfeledt mókába. A hahota jóga egészségre és pszichés jóllétre gyakorolt hatásairól számtalan tanulmányt lehet olvasni, aki kicsit is elmélyedne a témában, érdemes felkutatni az ezzel foglalkozó szakembereket, oktatókat, tanfolyamokat, közösségeket.
A kutatók szerint a nevető jóga jótékonyan hat a lelki állapotra, a szív-és légzőrendszerre, egy ilyen alkalmon való aktív részvétel pedig megfelel egy enyhe fizikai testmozgásnak is. Természetesen nem összehasonlítható egy óra kocogással, vagy biciklizéssel, de nem is ez a cél.
Az elmúlt évek eredményei igazolják, hogy mindössze már egy foglalkozás is javította a hangulatot és csökkentette a stresszt és depressziót, ez pedig mindenképp arra ösztönöz, hogy az ember tegyen egy próbát, ha másért nem, hát kíváncsiságból.
Mindenkinek sok önfeledt nevetést és vidám pillanatot kívánok akár nevető jógával, akár anélkül!
Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.
A munkahelyi elégedettség örökös kérdése

Quiet quitting, ghosting, the Great Resignation – mind-mind olyan kifejezések, amik az elmúlt években születtek az állandó hajtás miatti kiégés és az érzelmi kimerültség hatására. A felsoroltak közül hiányzik egy új szó, a happy washing. Ezt a kifejezést azokra a munkahelyekre használják, amik csak úgy tesznek, mintha érdekelné őket a dolgozók jólléte, miközben a légkör toxikus és fojtogató. Azonban mit is jelent ez a valóságban?
Mire jó a stresszinterjú?

A kérdés nemcsak az, hogy mire jó a stresszinterjú, hanem az is, hogyan viselkedjünk ilyen helyzetben?
Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.
A korán kelés egészségügyi előnyei

A bagolytípusú alvási szokásokat folytatók körében magasabb a különböző egészségügyi problémák kockázata, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, valamint a mentális egészségügyi problémák. A késői lefekvés és a késői kelés összefüggésbe hozható a rosszabb életmódbeli választásokkal is, mint például a helytelen táplálkozás vagy a csökkent fizikai aktivitás.