Életünk egy hátizsákban
- Dátum: 2022.05.19., 09:55
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- emlék, emléktárgy, gyűjtögetés, memória, psziché, tudat
Amikor az ember az otthonában körülnéz, azok a dolgok veszik körül, amit az élete során összegyűjtött és felhalmozott. Bútorok, emlékek. Vajon mit vinnénk magunkkal, ha olyan életet élnénk, ami folyamatos helyváltoztatással jár?
A memória, mint emlékkönyv
Leszögezhetjük, hogy mindenkinek vannak emlékei, kivétel azon embereknek, akik valamilyen oknál fogva elvesztették azokat. Lehet ez egy baleset következménye, vagy egy trauma, amikor az agy blokkolja a lehetőséget, hogy visszatérjünk a múltba.
A memóriánk az, ami miatt tanulhatunk, fejlődhetünk, a múltban szerzett információk elraktározásának és azok visszahívásának agyi folyamata. Összefügg az összes tapasztalással, melyet életünk során átélünk. Receptoraink befogadják az információt, az elme pedig elteszi későbbre, mint amikor egy emlékkönyvbe rajzolunk.
Ragaszkodunk az emlékeinkhez
Annak, akinek élete egy helyhez, városhoz, szülői házhoz kötődik, tradicionális emlékei vannak. A nagymama bögréje, plüssállat a kiságyból, pipa a papától. Ugye, hogy most elgondolkodunk azon, mik vesznek minket körül? A vitrinben ott állnak a régi porcelán csecsebecsék, a falon a fényképek, eltesszük gyermekeink első babatakaróját, dobozoljuk a kavicsokat, amiket a kis kezek a legnagyobb kincsként adnak át. Minden pozitív érzést és pillanatot meg akarunk tartani, meg akarunk örökíteni, hogy velünk maradjon, később ebből táplálkozzunk a lelkünk és továbbadhassuk a jövő számára. Ragaszkodunk hozzájuk, ezáltal sokszor gyűjtögetünk.
Mennyi emlék fér egy hátizsákba?
2009-ben kijött a mozikba több fantasztikus színésszel gazdagított film, az Egek ura (Up in the Air). Többször megnéztem a filmet, mert számomra egy eléggé meghatározó és elgondolkodtató történet. Azóta komolyan foglalkoztat a kérdés, mit pakolnék bele egy hátizsákba és vinném magammal, ha úgy alakulna az életem? A válasz: mindent. Nehezen válnék meg bármitől, ami számomra fontos és itt ütött szöget a fejemben a gondolat, hogy oké, hogy nekem fontos, de az, ami nekem elengedhetetlen, vajon a gyerekeimnek is az lesz? Nekik milyen emlék marad belőlem, aki az általam leélt életet és annak minden emlékét hordozom?
Felhalmozzuk a tárgyakat, melyek minket boldoggá tesznek, de be kell látnunk, hogy nem ezek a legfontosabbak az életünkben. Az a lényeges, melyet emlékként a tudatunkban őrzünk, melyeket átéltünk és boldogsággal töltött el.
Lehet, hogy a hátizsákunkba elég lenne a mindennapi életünket ellátó eszközöket pakolni és inkább csak élményeket szerezni egyedül, vagy társaságban, majd azokon a bizonyos estéken egy pohár bor mellett felemlegetni, mert azokat soha, senki nem fogja elvenni tőlünk.
Erdős Dorka
Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?
A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.
Száraz január
Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!
A tanulási zavarok típusai
A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.
A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
Rákellenes Világséta
Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.