Menü

Természetes gyomornyugtatók

A gyomorrontás és az ételmérgezés sajnos évszaktól függetlenül bármikor előfordulhat és bizony rendkívül megkeserítheti a napjainkat. De nem feltétlen kell gyomorrontás ahhoz, hogy emésztőrendszeri panaszokkal találkozzon. Van, akinek egyszerűen érzékenyebb a gyomra másoknál vagy éppen valamilyen meglévő betegség miatt kell odafigyelnie az étkezésére. Bármelyik eset is áll fenn, van egy jó hírünk: nem kell a segítségért messzire menni, de még a legközelebbi patikáig sem feltétlen.

Gyakran halljuk, hogy ha tehetjük, gyógyszerek helyett természetes hatóanyagokat keressünk, lehetőleg valamilyen zöldség, gyümölcs vagy gyógynövény formájában. Szerencsére a gyomorpanaszok és emésztőrendszeri kellemetlen tünetek ellen kifejezetten hatékonyak egyes zöldségek és gyógynövények, tavasszal pedig tökéletes az időzítés egy kis kertészkedésre.

Az uborka rendkívül gazdag C- és B-vitaminban, valamint sok káliumot is tartalmaz. Gyulladáscsökkentő és hidratáló hatása van, valamint megszünteti a kellemetlen hasi puffadást. Termesztésére épp kiváló az idő, mivel érzékeny a hidegre, a meleget és a sok napsütést kedveli. Sajnos a helyigénye is elég nagy, de ezt könnyen kiküszöbölhetjük azzal, ha felfuttatjuk karóra, rácsra, kapura vagy valamilyen magasabb szerkezetre.

Hasonlóan az uborkához, a tökfélék is kifejezetten jó hatással vannak az emésztőrendszeri panaszokra, kifejezetten gyomor- és epebajok esetén ajánlják. Rengeteg folsavat, A-vitamint és káliumot tartalmaz, valamint sütve, főzve és párolva is fogyasztható. Bár a legtöbb tökfélét már áprilisban el szokás vetni, május végén sem maradtunk le teljesen a szezonról. Egyes fajtákat ilyenkor is lehet ültetni, de ha palántaként vásároljuk, még egyszerűbb dolgunk van és várni sem kell sokat a szüretelésig.

Egy kicsit elkanyarodva a gyógynövények felé, a kerti zsázsa egy kifejezetten igénytelen, de annál egészségesebb fűszernövény. Még kert sem feltétlenül szükséges hozzá, mindössze egy balkonláda is elég. Jellegzetes enyhén csípős íze a benne lévő mustárolaj glikozidoktól származik, valamint magas A-, C- és B-vitamin tartalma mellett sok káliumot és vasat is tartalmaz. Akár salátákban, akár szendvicsben fogyasztva is nagyszerű gyomornyugtató.

Talán nem annyira alacsony igényű, mint a korábban említett zöldségek és gyógynövények, de annál hatásosabb a kapor. Tavasszal szokták vetni, amikor már 16 fok feletti a talajhőmérséklet, ám nem szereti a szárazságot és a forróságot sem, így érdemes egy félig napos, szellős helyre ültetni. A benne található illóolajok, flavonoidok, tanninok és glikozidok igazi csodaszerré teszik ezt a növényt. Nem csak a rossz koleszterinszintet csökkenti, de segít szabályozni és egészséges szinten tartani a vércukorszintet, valamint csökkenti a gyulladást és a felfúvódást.

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!

Gyors és egyszerű gyógymód orrdugulás ellen

Légzési nehézségek, nyomásérzés, orrfájdalom – igen, ez mindenképp eldugult orrnak tűnik! De ne aggódj, azért vagyunk itt, hogy segítsünk. Függetlenül attól, hogy allergiától vagy megfázástól szenvedsz, az orrdugulás nem egy kellemes tapasztalat. Megosztunk hát veled gyors és egyszerű házi praktikát, illetve néhány tippet bedugult orr ellen.

A vércukormérés fontossága

Miért és mikor kell megmérni a vércukrot? A cukorbetegek többségének állapota diétával, illetve gyógyszeres kezelés és diéta együttes alkalmazásával egyensúlyban tartható, de az inzulinos kezelésre szoruló betegek nagy részének szükséges a rendszeres vércukormérés.

Lázcsillapítás természetesen

Míg korábban azt tartották, hogy lázcsillapításra csak 38 fok feletti testhőmérsékletnél van szükség, ma már az az általánosan elfogadott, hogy nem a testhő magassága a lényeg, hanem az, hogy hogyan viseli a beteg a lázat. A lázcsillapítás tehát tulajdonképpen a közérzet javítására szolgál. Ha nem szeretnél gyógyszert bevenni, mutatjuk, milyen természetes módszerekkel csillapíthatod a lázad.

Lumbágó kezelése, tünetei és kialakulásának okai

Aligha van olyan ember, aki életében sohasem találkozott a kínzó, deréktáji fájdalommal - legalább rokonai körében. Gyakorisága az életkor előrehaladtával általában fokozódik. A 30-60 évesek között előfordulási gyakorisága mindkét nemnél 60-80 százalék körül van.