Ahhoz, hogy a mosógép tényleg tiszta ruhát adjon – Anyatipp
- Dátum: 2022.05.25., 13:16
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- anyatipp, ecet, házi mosószer, háztartási tipp, mosás, mosógép, mosószappan, mosószóda, öblítő, penész, szódabikarbóna, tisztítás, tisztító mosás
A nők egyik legnagyobb segítsége szerintem a mosógép. Nálunk még neve is van, nagyfiam nevezte el Masninak. Masni családtag, valószínűleg ő dolgozik a legtöbbet itthon, mivel ötünkre mos. Nem kis terhet vesz le a vállunkról, ezért komolyan oda kell figyelni a karbantartására, mert nem csak tönkremegy, hanem a tisztának vélt ruha sem lesz igazán tiszta. Íme, néhány tipp, hogyan is csináljuk.
A ruhák válogatása
Amikor sokan vagyunk egy háztartásban, sok koszos ruhával kell számolni. Én alapvetően háromfelé osztom a színeket, fehér, színes, sötét. A fehéreket 60 fokon, a színeseket 40 fokon és a kényes anyagúakat 30 fokon mosom, mosózsákban, kifordítva. Ezzel lehet, hogy nem spórolok időt, se vizet, bár rövidebb programokat választok általában, de a ruhákat megvédem, így tovább maradnak szépek és hordható állapotúak.
Mosószer és öblítő választás
Mivel a családban több érzékeny bőrű is található, így én átálltam a házi mosószerre és az ecetes öblítőre. A házi mosószer mosószappanból, mosószódából és vízből készül, így nem csak környezetbarát, mert könnyen lebomlik, hanem a gyerekek bőrét sem csapja ki, nálunk megoldást jelentett a kisgyerekek ekcémás kiütéseire is. Az öblítőt is magam keverem, fele-fele arányban ecetből és vízből készül, és mosóparfümöt cseppentek hozzá. Az ecet fertőtlenít, vízkőoldó hatású, emellett a ruhákat is puhítja.
Szellőztetés
Minden mosás után hagyjuk nyitva a gép ajtaját. Ez nagyon fontos lépés, hogy ne fülledjen be a dob, ezzel megelőzzük, hogy penészedésnek induljanak a rejtett zugok.
Adagolók tisztítása
Elég sok gép adagolója kis kifolyókkal van megoldva, amit alig-alig lehet kimosni, de szerencsére lehet kapni kis keféket és egy nagyon hasznos dolgot, ez pedig a gyógyszertárakban kapható fecskendő. Természetesen tűvel nem kell bajlódni, viszont a fecskendőbe töltött ecet, só, trisó hígítva nagy segítség lesz, mert befér a kis nyílásokba és a nyomással jól át lehet ezeket öblíteni.
Szűrők
Nem minden mosógépnek van kiszedhető szűrője, ezt érdemes tisztázni vásárláskor. A kiszedhető alkatrész néha igazi csodákat rejt magában, Találkoztam benne fél zoknival, komplett zsebkendő kiállítással és homokos kavicsokkal is. Heti egyszer legalább nézzünk rá, csak pár percet vesz igénybe, mégis megelőzhetjük ezzel a különböző dugulásokat.
Tisztító mosás
Nem csak a ruhákat kell átmosni, hanem magát a gépet is. Én egy fél kilógrammos szódabikarbónát szoktam a dobba szórni és rázúdítok egy jó nagy adag ecetet. Habzani fog és erős szaga van, ne hajoljunk fölé és szagoljunk bele. Semmi mást nem öntök mellé, ezzel az egyveleggel elindítok egy 90 fokos mosást, ez kimossa a dob körüli részekből és a leengedő csövekből a lerakódott koszt. Ne ijedjünk meg, ha végez a program és az ajtót kinyitva fehér lepedéket találunk a dobon, csak a lerakódott vízkő csapódott ki. Fontos tudni azt is, hogy ezek a szerek az ÖKO háztartásokban is szuperül helyt állnak, mivel könnyen lebomló, a környezetben is előforduló, természetes anyagokból készülnek, ezzel nem csak magunkat védjük, hanem a Földünket is.
Ahhoz, hogy ruháink tényleg tiszták, kényelmesek legyenek, és tartósan hordani tudjuk őket, ne csak a textileket mossuk, hanem a mosógépünket is, így vigyázhatunk a gépre is, amiért sokáig hálásan teszi majd a dolgát, emellett a tiszta mosógép egészségesebb környezetet teremt számunkra.
Erdős Dorka
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.