Menü

Hogyan fektessük le a gyereket?

A gyerekek lefekvés előtt kialakított szokásai a későbbiek szempontjából is meghatározóak. Szakemberek szerint már csecsemőkortól szoktatni kell a piciket a lefekvési rituáléra, hogy el tudjanak csendesedni és álomra hajthassák a fejüket. Melyek ezek a szokások és hogyan kezdjünk hozzá?

Lefekvés előtt nemcsak a gyerekek, de a felnőttek is csendre, meghittségre, nyugalomra vágynak, azonban a kicsiknél nagyon fontos a pihentető alvás, létszükséglet, hogy jól kipihenjék magukat. Nekik még több alvásra van szükségük, mint a felnőtteknek, ezért helytelen, ha este 11-kor még „rajtunk ugrál” a gyerekünk.

Lefekvési szertartásból többféle is van, lényeg, hogy már egészen pici korban elkezdjük ezt kialakítani, azok a gyerekek ugyanis, akik könnyen elalszanak, könnyebben ébrednek reggel és kipihentebben indul a napjuk az oviban, iskolában.

Nézzünk néhány esti lefekvéshez készülődő szokást.

Játékok elpakolása, gyerekszoba rendbetétele.

A rendrakás nem a felnőttek dolga, a gyerekeknek kell elpakolni a játékaikat. Ez nem túl népszerű kérés a kicsik felé, de meg kell tanulniuk rendbe tenni maguk után a szobájukat. Eleinte nehéz lesz, de később rutinná válik. Megkönnyítik a helyzetet a tárolódobozok, melyekbe könnyen és gyorsan megy a pakolás. ezzel növekszik a gyerekek igénye a rendre.

Elalvás előtt és vacsora után kerüljön sor a fürdésre, melynek időpontja a legtöbb esetben este fél 7 és fél 8 között tanácsos. A meleg víz ellazít, természetesen a picik fürdetése mindig, minden körülmények között folyamatosan felnőtt felügyeletét igényli! Gyermeket soha nem hagyunk magára a fürdőkádban! Soha!

A fürdés után fogmosás következik, melyekre már babakortól kaphatóak babafogkefék, gyerekfogkrémek, állatfigurás fogkefék, vicces homokórák, mellyel a fogmosás ideje mérhető, ezek mind segítik a megfelelő tisztálkodásra való szoktatást.

Az esti meseolvasás fontosságát már számtalan cikkben kifejtettük. Az olvasás minőségi idő a gyermekünkkel, melynek hatására hatalmas mértékben növekszik a szókincse és fejlődik a fantáziája. Segít a gyerekek intellektuális fejlődésében. Nem, a televízió ezt nem tudja! Csak a meseolvasás!

Lefekvéskor a gyerekek jobban szeretnek beszélgetni a szüleikkel, több mindent emesélnek a napjukról, gondolom, mert ezzel is húzhatják kicsit az alvási időt.

Ezzel nincs semmi gond, ilyenkor remek dolog elbeszélgetni az aznapi dolgaikról és meghallgatni őket. Semmikor máskor nincs annyi mesélni valója egy gyereknek, mint a villanyoltást megelőzően! Micsoda véletlen egybeesés!

Imádkozás. Sok családban él ez a szép szokás, pici kortól köszönetet mondani az Úrnak. Az ima segít megnyugtatni félelmeiket és békésen álomba szenderülni.

Végül egy nagy ölelés és puszi, majd egy jó éjszakát-ot mondunk és ezzel zárjuk a napot. A gyerekeknek napirendre, kialakított lefektetési szokásokra, napi rutinra szükségük van, ezzel érzik magukat biztonságban.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?