Menü

Tombol az allergiaszezon, segítség!

Az allergia nem kímél senkit, kétféle ember van, aki már allergiás és aki majd lesz. Sajnos évről évre egyre többen és többen esnek áldozatául a pollenszezon kellemetlen hatásainak. Vannak fokozatai, e cikk írója pedig már maga sem tudja mit tegyen a kínzó tünetek ellen. A tavasz beköszöntével nemcsak a jó időnek örülhettünk, sajnos a kellemetlen velejárója is elérkezett, a nem várt allergiaszezon.

Akik ebben a betegségben szenvednek, tudják jól, milyen nehéz együtt élni ezzel, dolgozni, háztartást vezetni, gyereket nevelni, miközben ki se látunk a tünetekből. Van néhány módszer ezek enyhítésére, mindenki döntse el maga, mennyire hatásos.

A kellemetlen tünetek többek között a tüsszögés az orrfolyás és orrdugulás, a könnyezés, szemviszketés, kötőhártya-gyulladás sokak életét keseríti meg kora tavasztól. A pollenlista szinte véget nem érő: kora tavasztól késő őszig bizony jönnek -a teljesség igénye nélkül - a pázsitfű félék, a nyírfa, a kőrisfa, a hársfa, a parlagfű és még sorolhatnám.

A pollenallergiáért szabad szemmel nem látható kisebb szemcsék felelősek, melyeket a szél akár több száz kilométerre is elvihet. Azok a növények hatalmas mennyiségű pollent termelnek, amit aztán mindenfelé szétszórnak. A pollenszemcsék megtapadnak a nyálkahártyán, láncreakciót elindítva ezzel.

Az allergiagyógyszerek palettája széles, orvossal szükséges egyeztetni, majd a megfelelő szerrel megpróbálni enyhíteni a tüneteket. Tanulmányozzuk és kövessük a pollen naptárat, pollennel kapcsolatos híreket, mely pontos képet ad pollenkoncentrációról.

Ügyeljünk a tisztaságra, otthonunkban gyakran takarítsunk, mossuk gyakrabban a lakástextileket, ruhákat, ágyneműt, mert ezeken a pollenszemcsék megtapadhatnak.

Mossunk gyakrabban hajat és kisállataink szőrét is gyakrabban és alaposabban tisztítsuk meg.

Akik nagyon szenvednek az allergia tüneteitől, nekik ajánlatos akár naponta hajat mosni a pollen intenzív időszakokban. A nyugodt alvás érdekében ezt muszáj megtenni.

Teregessünk bent! Pollenszezonban tilos kint teregetni, ugyanis a nedves ruhákon rengeteg pollen tapadhat meg, melyet aztán beviszünk otthonunkba. Szerencsés, aki szárítógép segítségével megoldhatja a ruhák szárítását.

Léteznek alternatív megoldások, kaphatóak immunerősítő szerek, allergia elleni teák, gyógynövényes párnák, kipróbáltam az orrfiltert, az összes létező orrsprayt, mondhatni sokmindent, melyek némileg segítettek a problémán, de igazi megoldást sajnos az októberi fagyok jelentenek, addig meg kell küzdeni nap, mint nap a pollenszezon kellemetlenségeivel. Kitartást, jobbulást kívánok!

Karácsonyi szimbólumok

Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?

Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?

Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.

Ehető vadnövények nyomában

Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.