Menü

Környezetvédelmi világnap

Pünkösdi, programdús, napfényes hosszú hétvégénkről talán keveseknek jut eszébe, hogy környezetvédelmi világnap is van június 5-én. Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1972-ben június 5. napját a környezetvédelem világnapjává nyilvánította. Célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezet védelmére, az egészség megőrzésének fontosságára. Erre hívjuk fel a figyelmet, ezt ünnepeljük ezen a napon.

2022 mérföldkő, hiszen 50 éves jubileumot ünnepel ez a kezdeményezés, mely annak idején 1972-ben az első ilyen környezetvédelmi konferencia volt. A június 5-i világnap ünneplését 1973 óta minden évben az ENSZ Környezetvédelmi Programja koordinálja, a rendezvénynek minden évben más ország ad otthont.

A nemzetközi környezetvédelmi világnapoknak hosszú a listája, - a teljesség igénye nélkül - van világnapja a földnek, víznek, erdőknek, vadaknak, a folyóknak és élőhelyeknek, a szeleknek és óceánoknak, az állatoknak, de van autómentes és füstmentes világnap is.

A környezetvédelmi világnap célja lehetőleg minél szélesebb körben felhívni a figyelmet a környezetszennyezés visszavonhatatlan negatív következményeire, létrehozni és terjeszteni az együtt gondolkodást, sürgetni a közös cselekvést. A konkrét célkitűzések irányulnak az energiatakarékosságra, felhasználva a helyi forrásokat, szemét és hulladékképződés csökkentésére, a környezetünk megóvására, a környezetszennyezés megelőzésére, visszaszorítására.

Az ENSZ közgyűlése a világnap megalapításakor sürgette a kormányokat és egyéb szervezeteket, hogy különböző rendezvényekkel csatlakozzanak az akcióhoz, szervezzenek eseményeket, tematikus programokat, mellyel hangsúlyt kaphat a környezeti kérdés, elősegítve a konkrét célok megvalósulását.

2022-ben pedig a téma szó szerint égetőbb, mint valaha. Az origo.hu információi szerint június elején érkezett egy hír, miszerint: „a klímaváltozás következtében a Franciaországtól Ausztriáig terjedő alpesi régió fahatár feletti területének 77 százaléka zöldebb ma, mint 1984-ben. Ez pedig azt jelenti, hogy az 1700 méter feletti hótakaró csökkenése már mérhetővé vált, így a kizöldülés mértéke ezen a helyen, egyáltalán nem pozitív fejlemény.”

A környezetünk védelme napjaink egyik legfontosabb problémája, s néhány tudatos lépéssel mi is sokat tehetünk azért, hogy földünket úgy adhassuk tovább, ahogy kaptuk.

Ha az ökológiai lábnyomunkat csökkenteni szeretnénk, akkor változtassunk a vásárlásainkon, a műanyagfelhalmozáson, a közlekedésünkön, az energiafelhasználásunkon, ismerjük meg a komposztálást, használjunk kevesebb vegyszert, figyeljünk a szelektív hulladékgyűjtésre.

A környezetvédelmi világnap kapcsán világszerte környezetvédelmi programokat, figyelemfelhívó akciókat szerveznek. Magyarországon ilyenkor elismerések és díjak kerülnek kiosztásra, mint például a Környezetünkért Díj, a Környezetünkért Emlékplakett, a Miniszteri Elismerő Oklevél, a Zöld Toll díj.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.