Menü

Mi történik éjszaka a testünkkel, avagy az éjszakai műszak hátrányai

Ez a kérdés régóta foglalkoztatja a tudósokat, hogy mi történik éjjel a szervezetünkben, milyen folyamatok játszódnak le, milyen belső ritmus irányítja ezeket. Mi történik éjszaka a testünkben és mi az a cirkadián ritmus? Ezekre keressük a válaszokat.

A belső ritmusunkat irányító rendszert a kutatók cirkadiánnak nevezték el. A kifejezés a latin circulus (kör) és dies (nap) szavakból tevődik össze, s körülbelül egy napot jelent. A cirkadián ritmus nagyjából 24 órás ciklus.

Nézzük mi minden történik velünk, amíg alszunk?

Mérséklődik például a vérnyomásunk, majd miután felébredtünk, kissé megugrik, ezt követően a vérnyomás megint csökken, s délutántól megint emelkedik.

A bélmozgást megfigyelve azt látjuk, hogy a vastagbél este 10 óra után készül a pihenésre, már nem működik aktívan.

A máj ellenben éjszaka aktívan, intenzíven dolgozik, s ilyenkor termelődnek a vörösvérsejtek is.

Testünk hőmérséklete hajnalban a legalacsonyabb, késő délután-kora este pedig magasabb.

Alváskor megkezdődik bizonyos hormonok termelődése. Az alvásra serkentő melatonin hormon hatására elálmosodunk, termelődésének csúcsa hajnalban van, majd mikor kel a nap, a fény hatására a melatonintermelés leáll, helyette megkezdődik a hangulatot befolyásoló szerotonin hormon termelődése, mely a nap közepén éri el a tetőpontját. Ez a hormon befolyásolja többek között a hangulatunkat is.

A növekedési hormon éjszaka termelődik, különösen az éjfél előtti alvás fontos, legfőképp a gyerekek esetében.

Sajnos az éjszakai műszakban dolgozók ritmusa felborul, akik azt gondolják nappal megterhelő dolgozni, még nem próbálták ki az éjszakai műszakot.

Sajnos komoly hatással van az egészségre, ha nem nappal dolgozunk.

Az éjszakai műszaknak is megvannak a maga előnyei, azonban az orvosok nem győznek figyelmeztetni, hogy a váltott műszakban való munkarendnek egészségügyi kockázatai vannak, ugyanis növeli bizonyos betegségek kialakulásának esélyét - ezt több közelmúltbeli kutatás is bizonyítja.

A szervezet számára rendkívül megterhelő az éjszakai munka, ugyanis a cirkardián ritmus megzavarása emésztési zavarokat, ingerlékenységet és koncentrációs problémákat okoz. Sajnos a legtöbben nem jószántukból dolgoznak váltott műszakokban, hanem kényszerűségből. Mit lehet tenni a fentiek megelőzése érdekében?

Tudatosan törekednie kell arra, hogy elegendő időt fordíthasson alvásra, s szükségessé válhat az alvást elősegítő hormon, a melatonin pótlása is.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!