Mi történik éjszaka a testünkkel, avagy az éjszakai műszak hátrányai
- Dátum: 2022.06.10., 06:06
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- aktív, bélmozgás, belső óra, belső ritmus, cirkadián ritmus, egészségügyi hatás., éjszaka, éjszakai műszak, hormonok, megterhelő, melatonin, test, testhőmérséklet, váltott műszak, vérnyomás
Ez a kérdés régóta foglalkoztatja a tudósokat, hogy mi történik éjjel a szervezetünkben, milyen folyamatok játszódnak le, milyen belső ritmus irányítja ezeket. Mi történik éjszaka a testünkben és mi az a cirkadián ritmus? Ezekre keressük a válaszokat.
A belső ritmusunkat irányító rendszert a kutatók cirkadiánnak nevezték el. A kifejezés a latin circulus (kör) és dies (nap) szavakból tevődik össze, s körülbelül egy napot jelent. A cirkadián ritmus nagyjából 24 órás ciklus.
Nézzük mi minden történik velünk, amíg alszunk?
Mérséklődik például a vérnyomásunk, majd miután felébredtünk, kissé megugrik, ezt követően a vérnyomás megint csökken, s délutántól megint emelkedik.
A bélmozgást megfigyelve azt látjuk, hogy a vastagbél este 10 óra után készül a pihenésre, már nem működik aktívan.
A máj ellenben éjszaka aktívan, intenzíven dolgozik, s ilyenkor termelődnek a vörösvérsejtek is.
Testünk hőmérséklete hajnalban a legalacsonyabb, késő délután-kora este pedig magasabb.
Alváskor megkezdődik bizonyos hormonok termelődése. Az alvásra serkentő melatonin hormon hatására elálmosodunk, termelődésének csúcsa hajnalban van, majd mikor kel a nap, a fény hatására a melatonintermelés leáll, helyette megkezdődik a hangulatot befolyásoló szerotonin hormon termelődése, mely a nap közepén éri el a tetőpontját. Ez a hormon befolyásolja többek között a hangulatunkat is.
A növekedési hormon éjszaka termelődik, különösen az éjfél előtti alvás fontos, legfőképp a gyerekek esetében.
Sajnos az éjszakai műszakban dolgozók ritmusa felborul, akik azt gondolják nappal megterhelő dolgozni, még nem próbálták ki az éjszakai műszakot.
Sajnos komoly hatással van az egészségre, ha nem nappal dolgozunk.
Az éjszakai műszaknak is megvannak a maga előnyei, azonban az orvosok nem győznek figyelmeztetni, hogy a váltott műszakban való munkarendnek egészségügyi kockázatai vannak, ugyanis növeli bizonyos betegségek kialakulásának esélyét - ezt több közelmúltbeli kutatás is bizonyítja.
A szervezet számára rendkívül megterhelő az éjszakai munka, ugyanis a cirkardián ritmus megzavarása emésztési zavarokat, ingerlékenységet és koncentrációs problémákat okoz. Sajnos a legtöbben nem jószántukból dolgoznak váltott műszakokban, hanem kényszerűségből. Mit lehet tenni a fentiek megelőzése érdekében?
Tudatosan törekednie kell arra, hogy elegendő időt fordíthasson alvásra, s szükségessé válhat az alvást elősegítő hormon, a melatonin pótlása is.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.