Menü

Miből tudom, hogy itt a pubertás?

Napjainkban általában valamikor 9 és 13 éves kor között kezdődik el a pubertásnak nevezett időszak. Természetesen ezek a számok nincsenek kőbe vésve, kezdődhet ennél korábban, de jóval később is.

Az ösztrogénnek köszönhetően például a lányok mellei növekedni kezdenek. Gyors növekedés figyelhető meg, és jelentkezik az első menstruáció. Olyan helyeken is szőrszálak jelennek meg, ahol eddig nem voltak jelen: a karokon, a lábakon és az intim területeken. Ez kezdetben puha és selymes, csak később válik sötétebbé és erősebbé.

Azt sajnos nem lehet megmondani, ki mennyit nő még ilyenkor, ezért is hívják ezt az időszakot növekedési ugrásnak. A lányok legtöbbször 18 éves korukra érik el végleges testmagasságukat, míg a fiúknál ez jóval később, valamikor a 20-as éveikben jön el.

Tiniként és szülőként sem könnyű eldönteni, mikor van itt az ideje az első melltartó beszerzésének. Egyesek izgatottak, mások szégyenlősek lesznek, ha a téma szóba kerül. Az elején az sem baj, ha a mellek között nagyobb a méretkülönbség. Ez idővel kiigazodik (bár bizonyos fokú különbség mindig megfigyelhető lesz). A mellbimbó és annak udvara is változik, színe sötétedik, mérete nő.

Pattanásosnak lenni is normális, a gyerekek 85-90%-a átmegy ezen. Sokaknak ez az első jel, amiből észreveszik, hogy a pubertásba léptek. Ezek a bosszantó piros pöttyök viszont nemcsak az arcon, hanem a mellkason, a dekoltázson és a háton is megjelenhetnek. A faggyúmirigyek rendkívüli aktivitása okozza a pattanásokat. Fontos, hogy mindig gondoskodjunk a bőr tisztántartásáról. Ha a helyzet elharapódzik, érdemes orvoshoz fordulni.

A verejtékmirigyek aktivitása is növekszik, ami fokozott izzadással jár. Ezen kívül az izzadság szaga is megváltozik, kellemetlenebbé válik. Ez azonban mind csak időszakos, a pubertás befejeztével mérséklődik.

A pubertás kezdetén a lányok hüvelyi váladékozást is tapasztalhatnak. Ez lehet sárgás vagy fehéres. Szerepe, hogy a hüvelyt tisztán, illetve nedvesen tartsa, és egészen addig normális, amíg nem okoz diszkomfort érzést, kellemetlen szagot vagy viszketést.

Lányoknál gyakran megfigyelhető, hogy a has körül mintha több zsír jelenne meg, ez viszont idővel eloszlik a test többi részén, nőiesebbé téve bizonyos testrészeket (csípő, fenék, combok).

A lehelet szaga is kellemetlenné válhat, ezért ebben az időszakban kifejezetten fontos a szájhigiénia, a fogak megfelelő ápolása.

Ebben az időszakban rendkívül fontos, hogy segítsünk gyermekeinknek megőrizni vagy kialakítani az egészséges testképüket. Sokan a közösségi média agyonretusált szereplőire és az influenszerekre akarnak hasonlítani, ami rendkívüli mentális nyomást helyezhet egy fejlődő szervezetre.

A pubertás számos kérdést vethet fel a szülőkben és a tinikben egyaránt, ezért ne felejtsünk el beszélgetni ezekről, és ha valamit nem tudunk együtt sem megoldani, ne szégyelljünk segítséget kérni!

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?