Menü

Miből tudom, hogy itt a pubertás?

Napjainkban általában valamikor 9 és 13 éves kor között kezdődik el a pubertásnak nevezett időszak. Természetesen ezek a számok nincsenek kőbe vésve, kezdődhet ennél korábban, de jóval később is.

Az ösztrogénnek köszönhetően például a lányok mellei növekedni kezdenek. Gyors növekedés figyelhető meg, és jelentkezik az első menstruáció. Olyan helyeken is szőrszálak jelennek meg, ahol eddig nem voltak jelen: a karokon, a lábakon és az intim területeken. Ez kezdetben puha és selymes, csak később válik sötétebbé és erősebbé.

Azt sajnos nem lehet megmondani, ki mennyit nő még ilyenkor, ezért is hívják ezt az időszakot növekedési ugrásnak. A lányok legtöbbször 18 éves korukra érik el végleges testmagasságukat, míg a fiúknál ez jóval később, valamikor a 20-as éveikben jön el.

Tiniként és szülőként sem könnyű eldönteni, mikor van itt az ideje az első melltartó beszerzésének. Egyesek izgatottak, mások szégyenlősek lesznek, ha a téma szóba kerül. Az elején az sem baj, ha a mellek között nagyobb a méretkülönbség. Ez idővel kiigazodik (bár bizonyos fokú különbség mindig megfigyelhető lesz). A mellbimbó és annak udvara is változik, színe sötétedik, mérete nő.

Pattanásosnak lenni is normális, a gyerekek 85-90%-a átmegy ezen. Sokaknak ez az első jel, amiből észreveszik, hogy a pubertásba léptek. Ezek a bosszantó piros pöttyök viszont nemcsak az arcon, hanem a mellkason, a dekoltázson és a háton is megjelenhetnek. A faggyúmirigyek rendkívüli aktivitása okozza a pattanásokat. Fontos, hogy mindig gondoskodjunk a bőr tisztántartásáról. Ha a helyzet elharapódzik, érdemes orvoshoz fordulni.

A verejtékmirigyek aktivitása is növekszik, ami fokozott izzadással jár. Ezen kívül az izzadság szaga is megváltozik, kellemetlenebbé válik. Ez azonban mind csak időszakos, a pubertás befejeztével mérséklődik.

A pubertás kezdetén a lányok hüvelyi váladékozást is tapasztalhatnak. Ez lehet sárgás vagy fehéres. Szerepe, hogy a hüvelyt tisztán, illetve nedvesen tartsa, és egészen addig normális, amíg nem okoz diszkomfort érzést, kellemetlen szagot vagy viszketést.

Lányoknál gyakran megfigyelhető, hogy a has körül mintha több zsír jelenne meg, ez viszont idővel eloszlik a test többi részén, nőiesebbé téve bizonyos testrészeket (csípő, fenék, combok).

A lehelet szaga is kellemetlenné válhat, ezért ebben az időszakban kifejezetten fontos a szájhigiénia, a fogak megfelelő ápolása.

Ebben az időszakban rendkívül fontos, hogy segítsünk gyermekeinknek megőrizni vagy kialakítani az egészséges testképüket. Sokan a közösségi média agyonretusált szereplőire és az influenszerekre akarnak hasonlítani, ami rendkívüli mentális nyomást helyezhet egy fejlődő szervezetre.

A pubertás számos kérdést vethet fel a szülőkben és a tinikben egyaránt, ezért ne felejtsünk el beszélgetni ezekről, és ha valamit nem tudunk együtt sem megoldani, ne szégyelljünk segítséget kérni!

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?