Mit csinálj az üres befőttes üvegekkel?
- Dátum: 2022.07.17., 11:56
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- ajándék, befőttes üveg, fenntarthatóság, fürdőszoba, gyertya, konyha, környezetvédelem, lekváros üveg, növény, pohár, rendszer, rendszerezés, tárolás, újrahasznosítás, üveg
Nem tudom feltűnt-e már, hogy mennyi üveghulladékot termelünk. Igen igen, tudom, hogy rengeteg műanyag is termelődik, és hogy az üveg az egyik legjobban újrahasznosítható, és a környezetre a legkisebb káros hatással bíró anyag, mégis miért dobnánk vissza a rendszerbe, ha otthon is számtalan módon vehetjük hasznát? Ebben a cikkben néhány ilyen ötletet osztok meg.
Az első „probléma” vagy nevezzük, aminek akarjuk, az üvegeken lévő címkék. Házi újrahasznosításnál jó, ha nincsenek az üvegen, mert ezek nélkül az üvegek sokkal dekoratívabb és ízlésesebb eszközökké válhatnak. Ezek egyszerű eltávolításáról majd egy következő cikkben lesz szó.
Rendszerezés a spájzban befőttesüvegek segítségével
Nincs is jobb, mint egy spájz, ahol minden rendben van, molyoktól és szennyeződéstől védett és rendezett. Az időközben otthon felhalmozódott üvegek ily módon való újrahasznosítása duplán jó érzéssel tölthet el bennünket: újból felhasználtuk a mások által szemétnek titulált üvegeket, és a kamránk is rendben van. Készíthetünk szép feliratokat is. Elrakhatjuk így a fűszereket, a tésztákat, a különféle magokat, gabonafeléket.
Pohárként való újrahasznosítás
Mi sem mutat jobban egy kiürült, de csinos lekváros üvegben, mint egy nyári gyümölcsös limonádé. Ez az ötlet már annyira elterjedt, hogy sok vendéglátó ipari egység is alkalmazza. Miért ne tehetnénk meg otthon is? Egy bambusz vagy üveg szívószállal igazán elegáns italt varázsolhatunk az üvegünk segítségével. De jó szolgálatot tehet a reggeli maradék kávé eltevésében is, amiből a forró napokon később jegeskávét készíthetünk.
Maradék tárolása
Szószok, saláták, levesek tárolására tökéletes nemcsak a kamrában, de a hűtőben is, így egy időre megfeledkezhetünk a műanyag dobozokról, a folpackról és az alufóliáról.
Váza vagy cserép
A különböző méretű megüresedett üvegeket használhatjuk vázaként is, de akár szukkulens növényeket is ültethetünk bele. Üvegfestékkel dekorálhatjuk, de önmagában is a ház díszeként szolgálhat.
Gyertyatartó és mécsestartó
Ha amúgy is szoktunk gyertyát önteni, legközelebb öntsük egy üres üvegbe. Aztán ha elhasználtuk, kezdhetjük a folyamatot elölről! A legegyszerűbb viszont, ha beleteszünk egy mécsest, és ott gyújtjuk meg.
Irodaszerek tárolása
A kisebb méretű üvegek remek szolgálatot tehetnek, ha kapcsok és egyéb apró irodaszerek tárolására kerül a sor, a nagyobb, széles szájúakban pedig tarthatunk ceruzákat, tollakat, ollót stb.
Fürdőszobai és/vagy tárolás
Remekül alkalmazható akár konyhai, akár fürdőszobai tárolásra is. A fürdőszobában beletehetjük a fogkeféinket, a fogkrémet, a szemceruzáinkat és a különféle szépítkezéshez használt eszközeinket. A konyhában személy szerint a mosogató mellett egy széles szájú befőttes üvegbe állítom bele az edénymosó kefét, az üvegmosó kefét, a fémdörzsit.
Növények gyökereztetése
Tejfölös dobozok vagy az ivópoharaink helyett használhatjuk a befőttes/lekváros üvegeket is a növényeink gyökereztetésére.
Ajándékdoboz
Ha apró ajándékot vagy kedvességet adunk valakinek, ami belefér egy újrahasznosítható üvegbe, nyugodtan tegyük bele, és a nyakát kössük át egy szép szalaggal. Ilyen apró ajándékok lehetnek szappanok, aprósütemény vagy lekvár.
Mint már a bevezetésben is írtam, az üveg az egyik legjobban újrahasznosítható anyag, ezért ne érezzük magunkat rosszul, ha néha megválunk pár darabtól, de mindenképpen érdemes azonnal, a saját otthonunkban annyit újrahasználni, amennyit csak tudunk.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.