Menü

Bevált borogatási módszerek

A borogatásnak a két legismertebb fajtája a hideg és a meleg borogatás. Hideg borogatást alkalmazhatunk például rándulásra vagy ízületi gyulladásra. A borogatás ezeknél az egészségügyi problémáknál ne tartson 30 percnél tovább, de naponta több alkalommal is meg lehet ismételni.

Hideg borogatást az anyagcsere fokozására is lehet használni, ilyenkor akár egy órán keresztül is fennmaradhat a kezelendő testrészen a borogatás. Hideg borogatást akkor is végezhetünk, ha izzasztás a célunk. A borogatást addig érdemes fennhagyni a betegen, amíg az izzadás bekövetkezik. Ez körülbelül egy órát vesz igénybe, de előfordul, hogy a folyamat másfél órán keresztül is eltart. A meleg borogatás leginkább olyan betegségeknél hozhat enyhülést, amely kínzó fájdalommal jár együtt, de a görcsös állapotokra is nagyon jó hatással van.

A borogatás általában vízzel és valamilyen más anyaggal történik. Az anyagok skálája széles, hiszen nagyon sok problémát orvosolhatunk borogatással és minden anyag más-más betegséget gyógyít, illetve más-más kellemetlen tünet enyhítését segíti elő.

Nagyanyáink idejében sokan használták borogatásra a pelyvát, mivel anyagcsere-fokozó hatással rendelkezik. Márpedig, ha az anyagcserénk rendben van, akkor a méreganyagok és a salakanyagok is könnyebben képesek a szervezetből kiürülni. Hogyan készíthetünk a pelyvából borogatást? Forraljon fel két liter vizet, majd adjon hozzá 6-8 evőkanál pelyvát. Főzze körülbelül fél órán keresztül, majd szűrje le. Mártogasson meg benne egy vászonkendőt, majd helyezze a kezelendő felületre. Hideg és meleg borogatás is készíthető belőle.

Az emberek ma újra kezdik felfedezni az ecet jótékony hatásait. Talán nem véletlenül, hiszen nagyon hasznos segítőnk lehet a konyhában, a takarításnál is hasznát vehetjük, a szépségápolásban is a segítségünkre lehet és még borogatásnál is felhasználhatjuk. Most csak néhány olyan borogatást említek, amelynek bárki hasznát veheti. Az ecet – különösképpen az almacet – elbánik a viszkető aranyérrel. Itasson át almaecettel egy vattapamacsot, majd helyezze a kezelendő felületre.

Megfázásnál, influenzánál csökkenti a légzési panaszokat, ha almacetbe márt egy vastagabb gézdarabot és azt a mellkasára vagy a két csuklójára helyezi. Ha megrándult a bokája, vagy csak bedagadt az egész napos talpalástól, akkor az ecetes-vizes borogatás szintén jól jöhet. Az almaecetes borogatás enyhíti a rovarcsípés okozta kellemetlen tüneteket, többek között az elviselhetetlen viszketést is. Az almaecetes borogatás napégéskor is jól jöhet. Ebben az esetben az ecetet vízzel kell hígítani, majd a belemártogatott kendőt a fájó testrészre kell helyezni.

Agyagot is használhatunk borogatásként, hiszen kiváló gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Keverjen el 8-10 evőkanálnyi agyagot annyi hideg vízben, hogy egy jól kenhető masszát kapjon, majd kenje fel az agyagos borogatást, pakolást a fájó testfelületre. A hideg kezelésekkel akut panaszokat lehet kezelni, mint például gyulladt, duzzadt ízületeket, rándulásokat, ficamokat vagy zúzódásokat. Agyagból meleg pakolást, borogatást is lehet készíteni, amely a reuma okozta fájdalmakat képes csillapítani.

A meleg hatására csökken a fájdalom és az ízület mozgathatósága is javul. Ma már sok helyen be lehet szerezni agyagot haj- és bőrápolásra is. Gyógynövényes vízzel, olajokkal, illóolajokkal kikeverve remek pakolásokat készthetünk magunknak, így biztosak lehetünk benne, hogy az arcunkra helyezett pakolás semmilyen káros anyagot nem tartalmaz. A hideg vízzel kikevert agyagos borogatás ekcéma esetén csökkenti a viszketést és a gyulladást is enyhíteni tudja.

Láz esetén az ecet és a citrom párosa segíthet nagyanyáink szerint. Karikázzon fel egy citromot, majd tegye a homlokára. A lábára pedig húzzon ecetes zoknit, majd arra vegyen fel még egy pár gyapjúból készült zoknit. Az ecetes borogatás akkor is leviszi a lázat, ha a bokánkra és a csuklónkra helyezzük azt.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.