Menü

A paradicsom paradicsoma a kamrában

Ki ne dobd a fonnyadó, vagy hibás paradicsomot, csinálj belőle különféle ételeket, szószokat, hogy télen is élvezhesd a nyár ízét és a vitaminok adta életerőt.

Először is tisztázzuk, hogy a paradicsom a burgonyafélék családjába tartozik és őshazája Közép- és Dél Amerika, kereskedők hozták Európába a 16. század végén. Nagyon jelentős a C-vitamin tartalma, de emellett még 10-12 vitamin található benne, mint A, B1, B2, és egészen sok karotint, likopint, és tomatint is tartalmaz. A tomatin a gombás betegségekre és gyulladásokra van jó hatással, a likopin pedig segít az idegrendszeri betegségek leküzdésében és a bőrnek segít az UV sugárzás elleni védelemben. Ez egy igazi vitamin bomba.

Idén, a szárazság ellenére is jó paradicsom terméssel számolhatunk. Kis családunk is vetett magokat a magas ágyásokba, hiszen a gyerekek nálunk annyira szeretik, hogy még chips helyett is képesek paradicsomot rágcsálni. Szóval a termés egészen sok, sokfajtát ültettünk, volt, amit barátoktól kaptunk, azt se tudtuk, hogy mi lesz belőle, de most már látszódik a sokszínűsége, a citromsárgától a narancssárgán át, a liláig, mindenféle szín és forma ékeskedik a szárakon.

Sajnos nálunk kalcium hiányos a föld, hiába használjuk az általunk gyűjtött komposztot is, ez sem elég, így a termésen jól lázható foltok keletkeztek. A szárazság sincs jó hatással, de mi gyűjtjük a naponta keletkező felesleges vizet, mint például amikor a meleg vizet hidegre váltom és vissza, akkor egészen sokat fel tudok fogni egy odakészített kancsóba, ezt használom öntözésre is. Ezek a gondok meg is látszanak a piros golyókon, mert itt-ott foltosak, az aljuk néhol ki sem fejlődött.

Nem mindenkinek van kedve így megenni, pedig alapvetően semmi baja. Erre a legjobb megoldás, hogy a hibás részt egyszerűen kivágjuk, és valamilyen formában megfőzzük, vagy eltesszük télire. A paradicsomot magában fagyasztani nem annyi jó, bár egy-egy kisebb darabot érdemes a jégszekrénybe dobni leveshez ízesítőként. Amit nem eszünk meg azonnal, elteszem a kamrapolcra télire, erre két jó tippem is van, íme, az elkészítésük.

A lecsó.

Imádom a lecsót minden formájában, bármivel keverve, mondhatni, hogy én vagyok a család lecsó királynője. Nem nagy kunszt elkészíteni, én jó sok hagymás felszelek, jó sok lecsó paprikával egyszerre kis olajra dobok, majd amikor megszottyadt kicsit, akkor rádobom a jó sok paradicsomot, só, illetve cukor megy rá, majd simán összefőzöm. Ezt egy sima befőttes üvegbe töltve, fejjel lefele száraz dunsztban hagyom kihűlni és kész is. Nem teszek bele semmilyen tartósítószert, így is eláll 1-2 évig.

A paradicsomszósz

Egy mélyebb tepsibe olíva olajat öntök, és teleszórom mindenféle félbevágott és felaprított paradicsommal (kb 3-4 kg), 5 fej felszelt vöröshagymával és gerezdekre vágott fokhagymával, én a fokhagymával csínján bánok, mert bántja a gyomrom. Ehhez szórok 2 evőkanál sót, és 2 evőkanál cukrot, egy csomag olasz fűszerkeveréket (bazsalikom, oregánó, majoránna) és körülbelül egy teáskanál borsot. Ezek után kézzel jól összenyomkodom, majd 200 fokon két órát sütöm, majd lábosba öntöm, leturmixolom és összeforralom.

Turmixolás előtt le lehet passzírozni egy leves szűrőn, de vigyázzunk nagyon meleg. Ekkor lehet még ízesíteni. Üvegekbe töltjük és óvatosan olíva olajat csorgatok a tetejére, majd fedővel lezárom és mehet ez is a polcra. Szuper alap egy spagettinek, lasagne-nak a télen. (Köszi a receptet, Anita)

A paradicsomot sem kell kidobni, ha nem a legszebb, mert finom és egészséges házi ételeket készíthetünk nem csak nyárra, hanem a kamrapolcon őrizve télvíz idejére is.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?