Menü

A paradicsom paradicsoma a kamrában

Ki ne dobd a fonnyadó, vagy hibás paradicsomot, csinálj belőle különféle ételeket, szószokat, hogy télen is élvezhesd a nyár ízét és a vitaminok adta életerőt.

Először is tisztázzuk, hogy a paradicsom a burgonyafélék családjába tartozik és őshazája Közép- és Dél Amerika, kereskedők hozták Európába a 16. század végén. Nagyon jelentős a C-vitamin tartalma, de emellett még 10-12 vitamin található benne, mint A, B1, B2, és egészen sok karotint, likopint, és tomatint is tartalmaz. A tomatin a gombás betegségekre és gyulladásokra van jó hatással, a likopin pedig segít az idegrendszeri betegségek leküzdésében és a bőrnek segít az UV sugárzás elleni védelemben. Ez egy igazi vitamin bomba.

Idén, a szárazság ellenére is jó paradicsom terméssel számolhatunk. Kis családunk is vetett magokat a magas ágyásokba, hiszen a gyerekek nálunk annyira szeretik, hogy még chips helyett is képesek paradicsomot rágcsálni. Szóval a termés egészen sok, sokfajtát ültettünk, volt, amit barátoktól kaptunk, azt se tudtuk, hogy mi lesz belőle, de most már látszódik a sokszínűsége, a citromsárgától a narancssárgán át, a liláig, mindenféle szín és forma ékeskedik a szárakon.

Sajnos nálunk kalcium hiányos a föld, hiába használjuk az általunk gyűjtött komposztot is, ez sem elég, így a termésen jól lázható foltok keletkeztek. A szárazság sincs jó hatással, de mi gyűjtjük a naponta keletkező felesleges vizet, mint például amikor a meleg vizet hidegre váltom és vissza, akkor egészen sokat fel tudok fogni egy odakészített kancsóba, ezt használom öntözésre is. Ezek a gondok meg is látszanak a piros golyókon, mert itt-ott foltosak, az aljuk néhol ki sem fejlődött.

Nem mindenkinek van kedve így megenni, pedig alapvetően semmi baja. Erre a legjobb megoldás, hogy a hibás részt egyszerűen kivágjuk, és valamilyen formában megfőzzük, vagy eltesszük télire. A paradicsomot magában fagyasztani nem annyi jó, bár egy-egy kisebb darabot érdemes a jégszekrénybe dobni leveshez ízesítőként. Amit nem eszünk meg azonnal, elteszem a kamrapolcra télire, erre két jó tippem is van, íme, az elkészítésük.

A lecsó.

Imádom a lecsót minden formájában, bármivel keverve, mondhatni, hogy én vagyok a család lecsó királynője. Nem nagy kunszt elkészíteni, én jó sok hagymás felszelek, jó sok lecsó paprikával egyszerre kis olajra dobok, majd amikor megszottyadt kicsit, akkor rádobom a jó sok paradicsomot, só, illetve cukor megy rá, majd simán összefőzöm. Ezt egy sima befőttes üvegbe töltve, fejjel lefele száraz dunsztban hagyom kihűlni és kész is. Nem teszek bele semmilyen tartósítószert, így is eláll 1-2 évig.

A paradicsomszósz

Egy mélyebb tepsibe olíva olajat öntök, és teleszórom mindenféle félbevágott és felaprított paradicsommal (kb 3-4 kg), 5 fej felszelt vöröshagymával és gerezdekre vágott fokhagymával, én a fokhagymával csínján bánok, mert bántja a gyomrom. Ehhez szórok 2 evőkanál sót, és 2 evőkanál cukrot, egy csomag olasz fűszerkeveréket (bazsalikom, oregánó, majoránna) és körülbelül egy teáskanál borsot. Ezek után kézzel jól összenyomkodom, majd 200 fokon két órát sütöm, majd lábosba öntöm, leturmixolom és összeforralom.

Turmixolás előtt le lehet passzírozni egy leves szűrőn, de vigyázzunk nagyon meleg. Ekkor lehet még ízesíteni. Üvegekbe töltjük és óvatosan olíva olajat csorgatok a tetejére, majd fedővel lezárom és mehet ez is a polcra. Szuper alap egy spagettinek, lasagne-nak a télen. (Köszi a receptet, Anita)

A paradicsomot sem kell kidobni, ha nem a legszebb, mert finom és egészséges házi ételeket készíthetünk nem csak nyárra, hanem a kamrapolcon őrizve télvíz idejére is.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?